Chci být bohatá, ale…

Všichni toužíme po bohatství, po penězích. Dává to smysl. Díky penězům si můžeme život více užít. Proč ale bohatí nejsme, když si to přejeme a dává to smysl? Věřím, že vám můj článek na alespoň část z toho odpoví :).

 

Mé finanční návyky byly vždycky prabídné

Jsem klasický spender, tedy utraceč. Většinu peněz, které jsem za poslední roky vydělala, jsem taky hezky utratila. Sice jsem vydělávala peněz čím dál víc, to však neměnilo nic na mé utrácení-chtivosti.

Před rokem jsem se z tohoto stadia posunula o kousek dál, díky konferenci Rogera Hamiltona, zakladatele Dynamiky bohatství, který do mého života přinesl koncept Millionaire Money, a já si po celý rok odkládala (téměř pravidelně) peníze.

Poprvé v životě mám něco našetřeno!

Ten pocit je nepopsatelný! Poznávám chuť finanční svobody…

Stáňa Mrázková, má kamarádka a skvělá plážová podnikatelka, mi často nadšeně vyprávěla o chlapíkovi jménem T. Harv Eker. Díky jeho seminářům a chuti a odvaze jít do akce Stáňa změnila mnoho nefunkčních vzorců a přesvědčení spojenými s penězi. Dnes je to bohatá a úspěšná žena, které si moc vážím a hodně se od ní učím. A tak jsem se i já rozjela za Harvovým učením do Londýna, společně se 17 skvělými lidmi z týmu mého muže.

Chci být bohatá, ale...

Byly to naprosto fantastické, velmi intenzivní tři dny

Chci se s vámi podělit o to, jak úžasné možnosti se mi po tomto semináři otevřely a co jsem si z kurzu Millionaire Mind Intensive odvezla!

 

1. Bohatí lidé nejsou chytřejší, jen mají lepší návyky kolem managování peněz

Výše jsem psala, že mám poprvé v životě našetřené nějaké peníze! Harv tento můj návyk ještě rozšířil a posunul o několik levelů výše!
Kromě svého Millionaire Money účtu, tedy účtu FINANČNÍ SVOBODY, na který každý měsíc odkládám 10 % ze svých příjmů (tyto peníze se používají jen do investic), jsem si založila dalších 5 účtů:

 • Účet DLOUHODOBÉHO SPOŘENÍ NA NĚCO, taky 10 % – je to účet, ze kterého mohou být peníze použity např. na dovolenou, nákup bytu, auta atd.
 • Účet VZDĚLÁVÁNÍ, dalších 10 % – asi nemusím popisovat, jaký má tento účet smysl. Doplním ho jen seminářovou hláškou: „Když nerosteme, umíráme.“
 • Účet PLAY, tzv. účet pro radost a naše vnitřní dítě, dalších 10 % – je to účet, který bychom měli poctivě každý měsíc vybrat a udělat si VELKOU radost.
 • Účet DÁVÁNÍ, 5 % – je to účet, který opět můžeme každý měsíc vybrat a peníze darovat potřebným, na charitu, rodině, na nějaký dobrý projekt.

Zbyde nám 55 %, které slouží na vše OSTATNÍ A POTŘEBNÉ, jako je jídlo, oblečení, bydlení, elektřina atd.

Založila jsem si těchto šest účtů a jdu do akce!

Jdu vytvářet nové návyky, aby mé bohatství rostlo! A co vy, přidáte se?
Návyk je důležitější než částka, a tak pokud vyděláváte málo peněz, odkládejte méně, ale odkládejte. Chcete být bohatí, jako jste nikdy nebyli? Pak musíte udělat něco, co jste nikdy neudělali, a tohle je určitě jedna z těch věcí. :)

Navíc nepřehled a nemanagování peněz nás ve finále stojí čas, další peníze, pohodlí a vlastně i dost tvrdé práce.

Chci být bohatá, ale...

 

2. Zaplaťte sobě jako první

To je něco, co se mě hodně dotklo, a je to možná i ten důvod, proč zatím nemám tolik peněz, kolik bych si přála, a mé podnikání zdaleka nejede na maximum svého potenciálu. Možná je to i váš případ. Uvědomila jsem si, že zaplatím každému kolem hned, někdy i dřív, a sobě většinou jednou za pár měsíců. A to se změní :), protože i tady platí zákon přitažlivosti: PENÍZE PŘITAHUJÍ PENÍZE!

 

3. Nevidíme svět takový, jaký je. Vidíme ho takový, jací jsme my sami!

Všichni chodíme s brýlemi. Ty brýle nám ukazují svět, kterému věříme. Vidíme kolem sebe jen to, ČEMU VĚŘÍME A O ČEM JSME PŘESVĚDČENI. A to, čemu věříme, je podle nás PRAVDA.

Takže když věříme, že něco dokážeme, máme pravdu, když věříme, že to nedokážeme, zase máme pravdu. V souvislosti s penězi věřím tomu, že vždycky přijdou na všechno, co budu potřebovat. A taky to tak vždycky bylo a je. Na druhou stranu jsem až do tohoto kurzu věřila (vyrostla jsem v tom), že peníze nezískám snadno, že peníze nejsou nazbyt, že nám jich nikdy moc nezůstane. A jaká byla moje realita? Přesně taková, všechny peníze, které ke mně přišly, jsem utratila. I když jich chodilo čím dál víc. Rodinný vzorec, že nám nezůstává, jsem pilně ctila.

Naše přesvědčení nám mohou dobře sloužit, ale taky nemusí. Ty nefunkční můžeme jednoduše vyměnit. Jako oblečení. Naše přesvědčení jsou takové naše pravdy. Klíčem k tomu je pustit se větve a nesnažit se mít PRAVDU protože:

Můžeme mít pravdu, nebo můžeme být bohatí a šťastní!

Je jen na vás, co si vyberete!

Sama sebe tak často pozoruji v tom nesmyslném boji za svou pravdu. Kdy přesvědčuji, vysvětluji, rozčiluju se a vyčerpávám. A k čemu? Aby se ego napapalo a srdce zůstalo smutné a unavené?

 

4. Úcta k penězům

Chci být bohatá, ale...Na kurzu jsem si prošla úžasným cvičením, které mi ukázalo, jak málo si peněz vážím. Jak často bezmyšlenkovitě utrácím. Nad kdečím mávnu rukou, vydám za to peníze a řeknu si: „Však ony zase přijdou.“ Jak je to neuctivé a nepokorné.

Pokud by peníze měly duši a srdce jako člověk, chtěly by se s někým takovým přátelit? Chtěly by mě mé peníze za přítelkyni, když se k nim chovám takhle? Myslím, že ne…

14 dní před kurzem mě začala bolet kolena a já hledala v psychosomatické knížce psychickou příčinu bolesti. „Před něčím/někým pokorně pokleknout.“ A tak poklekám a v duchu se penězům omlouvám a slibuju, že s tímto neuctivým chováním končím!
ŽIJU TO, CO ŘÍKÁM!

 

5. Emoce spojené s penězi

Když je vztah s penězi plný vzteku, zloby, strachu, pocitů viny, studu nebo smutku, je jasné, jaký to má vliv na naše peníze, na naše bohatství. NEGATIVNÍ!
Automaticky tyhle pocity přinášíme do všech akcí a rozhodnutí, které v souvislosti s penězi děláme. Negativní emoce zastavují tok energie, zastavují tok energie peněz.

I já jsem našla hodně negativních emocí spojených s penězi. Napsala jsem si je. Všechny, co mě napadly. Nejsilnější bylo:

 • Cítím pocity viny za to, že jsem závislá na svém muži.
 • Cítím strach, že zůstanu nezabezpečená, když se stanu matkou, a budu muset tvrdě pracovat.

Pak jsem všechny tyto negativní emoce posdílela právě se svým mužem. Vyplakala hodně slz a zažila velké uvolnění… JEN TÍM, ŽE JSEM TO VŮBEC VYSLOVILA NAHLAS.

Pojmenujte si vaše negativní pocity spojené s penězi:

„Cítím se naštvaná/ný, protože…“
„Cítím se smutná/ný, protože…“
„Mám obavu z…“
„Obviňuju se za…“
„Omlouvám se za…“

Posdílejte je s někým blízkým, vyslovte je nahlas a pak si sjeďte několikrát dokola tuhle báječnou mantru: „CÍTÍM SE SKVĚLE, PROTOŽE PŘEMÝŠLÍM SKVĚLE!!“ :)

Chci být bohatá, ale...

 

6. Úspěch krmí úspěch

Připomněla jsem si naši domácí vázu úspěchu, kterou máme už několik let. Házíme si do ní kamínky za úspěchy, ale popravdě poslední rok je docela zaprášená. Na tomto semináři jsem oslavování úspěchů znovu oprášila. Došlo mi, že radost a oslavování všeho, co se nám povede, krásně vyživuje naše vnitřní dítě, které souvisí s životní lehkostí, hravostí, ale také kreativitou, a pokud je naše vnitřní dítě šťastné, jakpak asi bude nám? :)

K váze jsem přidala deníček a každý večer před spaním si poctivě zapisuji 5 úspěchů, klidně i takové, že se mi povedla výborná polévka. Spokojený žaludek je taky velký úspěch! A nezapomínejme: Úspěch krmí úspěch!

 

7. Strach

Všichni úspěšní a bohatí lidé mají strach, ale nedovolí, aby je strach zastavil. A citát Susan Jeffers, který jsem si na workshopu poznačila, je naprosto úžasný:

„Cítíš strach? I přesto to udělej!“

Já v těle cítila velký strach, když jsem lámala šíp s ocelovým hrotem zapíchnutým v mé krční jamce. I přesto jsem proti němu vykročila, překonala strach a šíp zlomila.
Došlo mi, že kdykoliv cítíme strach, rosteme, a je to pro nás vždycky příležitost potkat se s tím nejlepším, co je v nás!

Víte, jaké jsou 3 věci, které se lidé nejvíce BOJÍ VYSLOVIT?

 1. Potřebuji pomoc…
 2. Omlouvám se…
 3. Miluji tě…

Udělala jsem si takový svůj interní audit v používání těchto slov. Miluji tě říkám denně. O pomoc si fakt už nemám problém říct, ale ty omluvy… No, je to lepší, než to bylo dřív, ale je kam růst. :)

A co vy?

Chci být bohatá, ale...

Díky, že jste dočetli až sem! Na závěr chci říct:

Peníze umocňují to, kdo skutečně jsme…, a tak přeji nám všem, ať jsme šťastnými a spokojenými lidmi s velkou spoustou PENĚZ!

HAWK!

Alice

Alice Kirš

Zakladatelka a ♥ projektu Ženy ženám

Alice je žena, která svým velkým srdcem, otevřeností, lehkostí, citlivostí, originalitou a důvtipem boří staré hranice a vytváří neomezený prostor pro růst. Je milovnicí lehkosti a svobody, zvířat, vaření, útulné atmosféry, cestování a také autorkou knihy 17 tváří ženy.
Zakladatelka a ♥ projektu Ženy ženám Alice je žena, která svým velkým srdcem, otevřeností, lehkostí, citlivostí, originalitou a důvtipem boří staré hranice a vytváří neomezený prostor pro růst. Je milovnicí lehkosti a svobody, zvířat, vaření, útulné atmosféry, cestování a také autorkou knihy 17 tváří ženy.
Komentáře
 1. michal napsal:

  To je sice všechno hezký, ale když vydělám s bídou 20000,-a to jsem rád že jsem v Praze, kolegové mimo prahu mají za stejnou práci kolem 14500,- měsíčně, manželka na mateřské, bydlím v pronájmu, kde dám 12000,- kolik mi to zbude na jídlo, na drogerii, pleny, sunárky… a co energie když hodně šetříme a v zimě doma chodíme ve svetru, platim za plyn 1100,- a za elektriku skoro 1300,-za měsíc. A co pojištění, spoření dětem… kolik krabiček si mám udělat aby mi zbývalo víc. Chtěli jsme půjčku na byt abychom neplatili nájem, ale že tu částku za nájem dáme do splátek. Zkoušeli jsme u tří institucí a nikdo nám nepůjčil. Pouze jeden subjekt a za 2 miliony chtěl po splátkách asi kolem šesti a to mi přijde moc. Jestli mi někdo poradí jak to mám dělat tak budu moc rád.

  • Alice Kirš napsal:

   Michale, můžete si dál stěžovat nebo s tím začít něco dělat :) Můžete odkládat klidně 20Kč měsíčně, důležitý je ten návyk na managování peněz. Řešeních je spousty, stačí jen přestat chtít mít pravdu, přestat si stěžovat a hledat řešení. Alice

  • Jirka napsal:

   Michale, hledame zprostredkovatele nasi stavebnice Cihlicky pro deticky. Staci jen doporucit a za uskutecnenou objednavku ziskat provizi. Idealni pro maminky na materske, lze si privydelat neomezene. My nekoukame na televizi, do noci zpracovavame objednavky a sirime propagaci, a kdyz to vyjde a dost prodame, tak udelame radost tisicum deti a budeme se mit pristi rok dobre. Jdete do toho s nami nebo vam staci tech 20 tisic? Pisnete.

   • Dagmar napsal:

    Jirko, zaujalo ma, co pisete o tej stavebnici… na Slovensku nieco neplanujete? ak ano, mala by som zaujem o spolupracu… prosim ozvite sa mi na e-mail dasad1@azet.sk… Dakujem, krasny den :)

   • Jana Rosie Dvořáková napsal:

    Jirko, můžete mi napsat víc, co by znamenala spolupráce s Vámi? Stavebnici osobně neznám a moje děti už jsou velké, ale na webu se mi líbila a kolem je více dětí kterým by se líbila určitě také.Děkuji a přeji hezký den.

  • Dagmar napsal:

   Michale, mě pomáhá toto http://www.drendlova.cz už roky :)

 2. Adriana Stančíková napsal:

  O penězích a finanční nezávislosti učí i slovenský kouč Andy Winson.V létě jsem četla jeho knížku Mysli,konaj,zbohatni. Je velmi čtivá a aktuální.Taky tam učí lidi spořit. Říká tomu 7 džbánů ke finanční svobodě.

 3. Karolína napsal:

  Zajímalo by mě, když má člověk dítě (nebo děti), zda má pro jeho potřeby vytvořit zvláštní účet, připadně jak velký…? :)

 4. Klaudie Opletlová napsal:

  Pro mě velice přínosný článek a dost se nad tím zamyslím…

 5. jigsaw puzzle napsal:

  Všichni máme stejnou dobu, máme pouze 24 hodin denně, ale existují lidé, kteří dělají spoustu věcí, zatímco někteří ne. Pokud patříte mezi druhé, zkuste trik, který mnoho lidí úspěšně použilo
  Jedná se spíše o organizaci vašeho života vědeckým způsobem, abyste mohli svůj čas náležitě a efektivně využívat. Protože život, který je vždy spleten doslova a obrazně, vás vždy ve spěchu, snadno zapomenutelný, nedostatek času, může postrádat důležité příležitosti …

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů