Bezplenková komunikační metoda 1. část

Bezplenková komunikační metoda (dále BKM) neboli přirozená hygiena nemluvňat je způsob péče o děti, který praktikují rodiče na různých místech světa. V Asii, Jižní Americe, Africe a který se vrací i zpět do Evropy. Miminka hned po porodu mají schopnost vědomě uvolňovat své svěřače. Neumí je vědomě zadržet, to se teprve učí a trénují. V BKM se využívá této schopnosti a rodiče jim umožňují, aby svou potřebu vykonali mimo své oblečení, vně svého „hnízdo“.

Metodu začínáme praktikovat co nejdříve, maximálně do šestého měsíce. U starších dětí je to již klasické učení na nočník, u kterého můžeme využívat prvky z BKM. Miminka na nočník neposazujeme, ale držíme je nad vhodnou nádobou, miskou, umyvadlem či toaletou v klubíčku. Ve stejné klubíčkové poloze, jako je často nosíme, protože jsou na ni děti zvyklé z bříška a tuto polohu milují. Nezáleží na tom, zda děti plenky nosí nebo ne. Ve většině případů plenky mají jako pojistku. Ale záleží nám na komunikaci s dítětem.

Díky praktikování BKM vzniká velmi blízký vztah s dítětem. Děti jsou klidnější, méně uplakané, netrpí na bolesti bříška, zpravidelní se jim vylučování a netrpí na opruzeniny, jelikož jsou většinu doby v suchu. Také spotřebujeme méně plenek, a proto je BKM nejvíce ekologickou variantou přebalování. A samozřejmě se děti naučí samy chodit na nočník mnohem dříve než děti, se kterými tuto metodu nepraktikujeme. Poslední dvě zmíněné výhody jsou ale jen bonusem navíc, nikoliv hlavní motivací proč rodiče BKM praktikují.

Základní pilíře BKM jsou tyto:

  • Signály dítěte
  • Časování
  • Intuice
  • Čůrací zvuk

BKM můžeme praktikovat na celý úvazek nebo jen na částečný. Můžete ji praktikovat za všech okolností nebo si určíte sami dobu, kdy praktikování budete zkoušet. Vždy je ale důležité, abyste byli klidní a trpěliví a nenakládali na sebe nebo své dítě příliš velká očekávání a při nezdaru případné pocity viny. Pokud by se u vás neklid a stres projevil, je lepší dát si na pár dní pauzu a vrátit se k praktikování později.

Své zkušenosti s BKM shrnuje jedna z praktikujících maminek takto:

Veronika Hegerová, maminka pěti dětí

„S bezplenkovou komunikační metodou jsem se poprvé setkala u kolegyně a popravdě, při pohledu na kamarádku, která běhala k umyvadlu s miminkem v klubíčku, jsem si myslela, že je to jen nějaký výmysl alternativních matek. Po odchodu mi to však nedalo spát. Začala jsem vyhledávat informace na internetu a do Brány k dětem přišla na kurz. S půlroční dcerkou jsem začala BKM praktikovat. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat a Agátka čůrala do umyvadla nebo do nočníčku. Otočil se mi svět a Agátka byla jeho středobodem. BKM jsem přizpůsobila běh domácnosti, režim dne i přebalování. Nastalo ale období stagnace a moje únava. Čím víc jsem se snažila, tím více Agátka stávkovala. Nevěděla jsem, kde dělám chybu, co se stalo?

Ke dvěma holčičkám se mi narodila třetí dcerka, se kterou jsem BKM praktikovala hned po narození. Jaký zlom! Hanička bezplenkovala již od porodnice. Uvědomila jsem si, že je potřeba přestat tlačit na pilu. BKM jsem vzala jako běžnou a milou součást našeho života i režimu malých dětí. Období úspěchů střídaly pauzy a stagnace dětí i mě. Po pokroku v oblasti motoriky nastal vždy krok zpět v oblasti BKM. Za pár dní se vše opět urovnalo. Odplenkovaly se obě téměř současně. Agátka ve třech a půl letech a Hanička v roce a půl. Obě bez stresu a s pohodově naladěnou matkou. Se čtvrtým miminkem jsem opět začala již v porodnici. Připravena na všelicos, vybavena spoustou zkušeností a trpělivostí. Okolí také začalo více spolupracovat (manžel, babička…). A praktikujeme ji i s pátým miminkem. BKM je součástí našich dnů. Je tady a já jsem za ni šťastná a jsem jí vděčná, že mně naučila nejen trpělivosti, ale i individuálnímu přístupu ke každému dítěti, dala mi nový rozměr, čas i prostor pro vnímání okolí. Je jednoduše tady, jako kojení, starost o děti nebo vaření pro sedmičlennou rodinu. Nic víc, nic míň.“

Lucie Harnošová

www.branakdetem.cz
BRNO Orlí 17
PRAHA Náplavní 11

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.

Toužíš po ještě intenzivnější inspiraci, konkrétních receptech a hlubším poznání ženského světa?
Objev originální programy z edice Ženy ženám >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *