8 věcí, které neříkat ženě, jež se nedaří otěhotnět

S narůstajícím počtem párů, které mají problém s početím, se mnoho lidí dostane do situace, kdy se jim přátelé, příbuzní nebo známí, svěří s tím, že se jim nedaří mít dítě, nebo mít dítě nemůžou. Jak jsem zjistila z vlastní zkušenosti, mnoho příjemců takové zprávy v dané chvíli neví, jak reagovat. A tak říkají věci, které jim přijdou povzbuzující a utěšující. Bohužel mnoho z dobře míněných rad se míjí účinkem a přináší ještě větší bolest.

Rozhodla jsem se tuto záležitost vzít do vlastních rukou a vytvořila jsem seznam věcí, které byste neměli říkat ženě, které se nedaří otěhotnět. Zde je tedy návod pro ženy a muže, kteří se chtějí vyhnout nevhodným komentářům a své přátele opravdu podpořit.

Následující komentáře jsou často opravdu nevhodné:

1. „Snažíte se teprve krátkou dobu, rok ještě nic není.“

Věřte mi, že pro ženu, která se snaží mít dítě, je každé čekání na to, jestli přijde nebo nepřijde menstruace, nekonečně dlouhé. Během roku takové čekání prožije cca 10-14x, a to je skoro věčnost. Navíc představa, že by snažení mělo trvat ještě delší dobu je naprosto deprimující.

2. „Neboj, jednou se to povede.“

Jo? A kdy přesně, prosím?

3. „Když se přestanete snažit, tak otěhotníš.“

Pokud jste ničím podobným neprošli, nic takového neříkejte. Pokud prošli a máte za sebou příběh s happy endem, dejte jí konkrétní rady, jak jste k tomu došli a pokud je nemáte, tak si to nechte pro sebe. Žena, která se snaží mít dítě, na to prostě jen tak přestat myslet nemůže. Musí si k tomu dojít sama a rozhodně je to delší proces než si jen říct, tak a teď na to nemyslím.

nemůžu otěhotnět

4. „Kamarádka bratrance mé nejlepší kamarádky…“

Určitě jste slyšeli o někom, nebo dokonce znáte někoho, kdo zázračně otěhotněl, když už v to nedoufali. Podobné příběhy vaší kamarádce nepomůžou. Slyšela jich už hodně, a pokud ne, tak ještě uslyší. Čím víc jich uslyší, tím víc jí budou iritovat.

5. „Kdybys to dítě opravdu chtěla, už bys ho měla.“

Žena, která se snaží mít dítě, ho na vědomé úrovni opravdu chce. Jinak by nepodstupovala všechna ta vyšetření, operace, umělá oplodnění, inseminace, nechodila by k terapeutům, léčitelům, na akupunkturu ani by necvičila „mojžišovku“ a Mohendžodáro. Prosím, vezměte to jako fakt a i když možná víte víc, nechte si to pro sebe.

6. „Jsi ještě mladá. Máš spoustu času.“

„Ano, vím, že je mi 31 let. Vím, že mám biologicky ještě alespoň 10 let na to, abych otěhotněla. To mi ale nijak nepomáhá v tom, že mám za sebou 5 let, během kterých jsem neotěhotněla. Navíc pravděpodobnost početí po třicítce se velmi výrazně snižuje. Ano vím, že mnoho žen si uvědomí, že chce dítě až v pětatřiceti, to mi je ale jedno. Já to mám takhle.“

7. „Jsi z rodiny plodných žen, není důvod, proč bys neměla mít děti.“

Sebevědomí ženy, které se nedaří otěhotnět, je s velkou pravděpodobností na nule. Pochybuje, zda dokáže „být ženou“. Takovou reakcí jí jen připomínáte, že asi není tak plodná jako její matka, sestra, teta, babička a prababička.

meditation-644859_1920

8. „Ty jsi na tom ještě dobře. Moje kamarádka 6x potratila, to je podle mě horší.“

„Nevím, jestli je horší nemít vejcovody, dělohu, ruce nebo nohy. Nevím dokonce, zda je horší nebýt schopná dítě počít, donosit, porodit nebo vychovat. Vím ale dost dobře, že se cítím dost mizerně i bez porovnávání. Kdo vlastně vymyslel porovnávání?“

A nakonec bonbónek od mojí milované babičky Dáši : „Až spolu budete spát, musíš si říkat – musím otěhotnět, teď musím otěhotnět.“

Jak tedy reagovat, když se vám jiná žena svěří, že se jí nedaří otěhotnět?

Pokud jí chcete opravdu podpořit řekněte jen: „To je mi líto.“ Nebo pokud to tak cítíte: „Musí to být těžké, ale jsem tu pro tebe.“ Tím uznáte její bolest a vytvoříte bezpečný prostor, aby si svou bolest prožila. Pokud si o to přímo neřekne, nedávejte jí rady, zkušenosti ani příběhy jiných lidí. Opravdu to vůbec, ale vůbec nepomáhá.

S láskou,

Veronika Kubátová

www.veronikakubatova.cz

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.

Toužíš po ještě intenzivnější inspiraci, konkrétních receptech a hlubším poznání ženského světa?
Objev originální programy z edice Ženy ženám >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *