Zloděj síly

Všichni jsme ovlivňováni tím, co jsme se naučili, co jsme viděli, slyšeli, do našich asi tak 6 let. To je období, kdy se formuje náš pohled na svět, kdy si zapisujeme do mozku naše představy o některých situacích, kdy si formujeme svůj názor na to, co vidíme a pak podle toho žijeme. Bez ohledu na to, jestli to je správné, pravdivé, jestli to má hlavu a patu.

Především jsme velmi vnímaví k tomu, co nám řeknou naši rodiče, prarodiče, a lidé, podílející se na naší výchově, a to přijmeme jako absolutní pravdu. A opět si tuto pravdu neseme ve formě přesvědčeních o sobě samých. A žijeme podle nich. Do té doby, než zjistíme, že něco není v pořádku.

Dnes se podíváme na jednu z celého balíku nesmyslů, které máme v hlavě. Nazvala jsem ji Zloděj síly. Nejprve si uveďme příklad.

Jste v situaci, kdy něco chcete, řeknete si o to a z druhé strany se ozve zamítací věta, která Vás srazí na kolena, a vy nemáte sebemenší sílu bojovat. Za normálních okolností byste se nenechali tak lehko odradit, ale po vyřčení této věty jsem paralyzováni a Vaše odvaha je mírně řečeno v háji.

Chtěl jsem si pronajmout prostor, který nabízelo jedno centrum. Nevěděla jsem, že o pronájmu rozhoduje nějaká redakční rada, a že musí mezi mnou a redakční radou proudit energie. Když mi můj požadavek zamítli, ptala jsem se proč. A jeden z argumentů byl, že příliš tlačím.

A to pro mne byla ona věta, kdy jsem se stáhla, začala pochybovat sama o sobě a o relevantnosti svého požadavku. A také to byl začátek procesu, kdy jsem hledala další věty, které mi ubírají sílu.

Jsou to například –

 • Jsi příliš náročná
 • Jsi sobecká
 • Nebereš ohledy na druhé
 • Takových jako ty už bylo, co chtěli změnit svět a jak dopadli
 • Pořád se někam cpeš a musíš být první
 • Jsi náročná
 • Chceš všechno a hned
 • Až podle toho jak budeš hodná, jak se budeš chovat
 • Uvidíme…
 • Jsi tvrdohlavá, zaťatá
 • Ve všem musíš mít pravdu
 • Musíš být rozumná, chápavá a ustoupit
 • Musíš se rozdělit

Znáte tyhle věty?

Máte ještě jiné? Své vlastní? Zapátrejte, zavzpomínejte.

Ptala jsem se sama sebe, co je to za věty. Kde jsem je slyšela, při jaké příležitosti?

A pravda je velice tristní.

Tyto věty říkali moji rodiče!!! A opakovala jsem je i já jako matka!!!

Prostě v tu chvíli, kdy jsem něco chtěla a stále se to dožadovala, byla jsem zpacifikována právě těmito větami. Abych v tu chvíli přestala otravovat, přestala se něčeho dožadovat. Stala se tou hodnou holčičkou, protože jen takovou mají maminka a tatínek rádi.

A i já jsme to používala při výchově své dcery. Jen jedné věty jsem se vyvarovala už tím a nebo právě proto, že moje dcera je jedináček. Je to věta – Musíš být rozumná, chápavá a ustoupit.

Tahle věta v mém životě nadělala fatální škody.

Jsem nejstarší ze tří sester. Byla jsem v roli opatrovníka a vychovatele těch mladších. Musela jsem být rozumná, chápavá a ustoupit, na úkor toho, že moje mladší sestra si všechno vyvzdorovala tím, že se nafoukla a s nikým nemluvila a nejmladší byla pořád malá a nic nemusela.

Byla jsem vždy chápavá, rozumná a ustoupila jsem i v situacích, kdy to ani nebylo potřeba. Prostě zvyk je železná košile.

Ne nadarmo jeden čas byla mou oblíbenou písní skladba Micka Jaggera – Old Habits Die Hard – Staré návyky umírají těžko :)

Tyto věty jsou oním Zlodějem síly. A ja nechtěla svého Zloděje dál vykrmovat. Dál ho živit, aby byl velký a ještě větší.

Vyrazila jsem do boje. Začala jsem si uvědomovat v jakých situacích slýchám ony věty. O co jde mému protějšku? Kam se mne snaží dostat?

Přišla jsem na to, že to je jen a jen manipulace, jak mě donutit se stáhnout a nic nechtít.

V praxi to znamená, že neposlouchám tyto manipulativní věty a jdu si za svým cílem, říkám si se sebedůvěrou o to, co chci. Nečekám, že když budu chápavá a rozumná, že mne někdo bude mít víc radši. Stačí mi, že mám ráda sama sebe.

A co pro sebe můžete udělat vy sami?

Najděte si všechny věty, které Vás oslabují a napište si je na papír.

Pozorujte co se s Vámi děje.

Vzpomeňte si kdo je říkal a poděkujte mu.

A pamatujte si


Jsou to jen prázdná slova

Vy si rozhodujete o tom, co chcete, co budete dělat, kam půjdete, s kým budete.

Je to jen a jen Váš život.

Ale ten nejhlavnější důvod je, že to jsou lekce, jak si uvědomit svého Zloděje síly. Jít dál, neposlouchat ho. On se ještě několikrát ozval, ale když zjistil, že už nade mnou nemá žádnou moc, zmizel jinam, k někomu, kdo mu dá pořádně napapat. :)

––––––––––––––––––––––––––––––––––

Ella Hrubá

Mým posláním a vášní je inspirovat ženy být šťastné, spokojené a milované.

www.ellahruba.cz

Ella Hrubá

Motivační a transformační kouč žen. Skrze vlastní prožitky pomáhá ženám objevit jejich příběh života, aby se cítily milované, přijímané a byly šťastné. Více na www.ellahruba.cz, kde si také můžete stáhnout ebook Jsem žena!?! aneb jak pochopit sebe sama. Na workshopu My story pracuje s metodou Princip života, jejíž je autorkou.

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
 1. Hana napsal:

  V tomto článku som sa našla. Som najstaršia dieťa. Mám ešte troch mladších súrodencov . Mám po 40 a až teraz som si uvedomila že kým já ako najstaršia “ mám byť múdrejšia a skromnejšia a myslieť aj na druhých “ čiže na všetko si ťažko zarobiť, mojim súrodencom aj keď sú už dospelí stačí povedať „ja chcem“ a rodičia im to dajú . Mňa tú vetu nikdy neučili
  A mám veľký problém povedať že niečo chcem ,lebo mi vsugerovali pocit, že skromnosť a mlčanie je cnosť. Ibaže pri pohlade na svojich súrodencov sa cítim ako hlupaňa, lebo moju skromnosť vlastne zneužívali celé roky.
  Cítim sa byť podvedená ľuďmi ktorých som mala najradšej.

  • Mili napsal:

   Ahoj:-),dlho som to v sebe spracovávala,ale prišla som na to,že tým ľuďom odpustím.Odpustila som a žije sa mi o tisíc percent lepšie,možem rozvíjať samu seba a v mojej duši nie je ten zármutok,to trápenie,ale veľa miesta pre to,čo ešte možem zažiť.Každý to má inak,nie je jedna cesta pre nájdenie cieľa,ale tisíce… a každý si vyberie tú,ktorá jeho srdiečku lahodí:-) Prajem Ti, Hanka, zo srdca, aby si tú svoju cestu pre ukľudnenie duše našla. Podľa Tvojho príspevku si skvelá a nádherná žena,ktorá keď trošku zapátra, určite nájde :-) Držím Ti palčeky:-D

  • Irish napsal:

   This is what we need – an insight to make eveyorne think

 2. Mili napsal:

  Ach jaj:-)),je vidieť,že nás je viac najstarších súrodencov, ktorí máme rovnaké znamenie prinesené z detstva…A potom ho nesieme do života automaticky,nikto sa nad tým nepozastaví…dokiaľ nepríde „okamih“ a je čas na zmenu. Ďakujem za tento krásny článok,ďakujem za osobný rozvoj a všetko,čo može človeka posunúť dopredu a ďakujem,že ste tu pre ľudí. Veľa úspechov a mnoho krásnych dní.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů