Vášeň & milování

Moc se mi líbí první část tohoto článku, dává mi to smysl :

http://zenyzenam.cz/tajemstvi-muzske-a-zenske-sexuality/

Chci se s Vámi podělit o vlastní zjištění.

Ani nevím, kdy jsem na to přišla, jen si pamatuji ten okamžik…. Bylo mi, jako by mě polili studenou vodou, rázem byla veškerá iluze pryč a současně s tím přišel osvobozující pocit: „konec honby za vášní.”

Jsem živelný člověk plný vášně k životu a vůbec, se do všeho pouštím s vervou a na plno. V desetiletém manželství jsem se mnohokrát přistihla při myšlence: „tak máš, holka, vybráno, už nezažiješ tlukot srdce, knedlík v krku, že sotva promluvíš, pocit studu, jestli neuteče a ten slastný pocit, dotýká se mě někdo, jehož doteky neznám a o to víc si je užívám, protože nevím, co přijde…” Každý chceme, co nemáme, jednou za čas nás něco podobného určitě napadne. Mám pro Vás velmi dobrou zprávu, stálé je krásné. :) Jak jsem na to přišla? Pořád toužím po vztahu plném vášně. Jenže pár takových vztahů mám za sebou, byli krásné, jen nenaplněné. Přemýšlela jsem, co mi tak vadí? Co je vlastně vášeň? Proč jsem jí tak posedlá? A jak pořád říkám, kdo se ptá, ten se dozví….. V odpověď mi přišla, opravdu ledová sprcha….

Vášeň totiž neexistuje, neexistuje v realitě, vášeň se nám děje pouze v hlavě!!!

Jste také v šoku? Ve filmech to vypadá tak hezky, že? Třeba nebudete souhlasit, ale projděte si své zážitky a přemýšlejte, zda mám pravdu. Opakovaně to probíhalo asi takto: seznámili jste se, sešli se, bylo vám hezky a touha rostla. S rostoucí touhou začala pracovat fantazie, ta způsobila neklidné noci a jedno jediné: „už se mě konečně dotkni…” Stalo se…… a za „pět minut” bylo hotovo…. Chápete? Veškerá předehra, veškerá touha se odehrála v hlavě, během těch neklidných nocí a pak…….., stačil jeden dotek a bylo po všem….. víc jste nemohli ustát, i kdybyste chtěli, vždyť to bylo příliš dlouhé čekání…. Po takovém zážitku vždy přišel pocit, alespoň u mě to tak bylo: „jsem tak prázdná, cítím se jak vykradená, vždyť jsem si přála víc ?!”…. Chtěla jsem, aby mě hladil a já jeho, abychom si to užili… Jenže bez lásky se toho nikdo nedočká a láska nemůže podlehnout vášni, ta chce čas. …. Co se stane při čekání?

Vášeň se předrží a zmírní, pak teprve přijdou momenty kdy si voním k jeho vlasům a jsem šťastná, že jsme spolu a jen tak “jsme”, protože to všechno má najednou hloubku… těší mě pouhé povídání si s ním a najednou je pohlazení víc a je mi milejší , v ten okamžik si uvědomím, že to o čem jsem snila, vlastně opravdu prožívám a tak nikam nepospíchám a opětuji, sdílím…. Pokud se však vášni podlehne, vznikne z toho vztah plný tělocviku, to je ten horší případ. Ten lepší je odchod a útěk z nenaplněného očekávání a velmi vzácný případ je možnost, že přeci jen mohou ti dva začít od začátku, opravdu se poznávat a zjistit, že mají společného mnohem víc…

Co se děje, když se opravdu milujete? Když jste spolu pár krásných let? Vášeň jste předrželi a období zamilovanosti jste si opravdu hodně a velmi krásně užívali…… Už se hodně znáte, zmizel pocit cizosti, už víte, co znamená jeho, její pohled, už se nestydíte, protože v očích čtete: „ jsem s Tebou moc šťastný, šťastná.” Láska se soustředí na detaily: „máš tak krásné oči…” Myslím, že se mi dostavil “aha” efekt. :) To je ten rozdíl !!!! Vášeň, je soustředění se na orgasmus, tedy na VLASTNÍ prožitek a láska, opravdové milování, je soustředění se na PARTNERA. Obdivujeme jeho, její rty, oči atd. …. A to postupně objevujeme, ochutnáváme :) . Po takovém zážitku, nemůže přijít pocit prázdnoty a zklamání… Myslím si, že při milování se mohu druhému dívat do očí a užívat si to spojení, proto může trvat déle….sami si doplňte, co všechno cítíte jinak :)

Když láska trvá dlouhé roky? Je to nuda? Vůbec ne, vím sice, co znamená tento dotek, vím i že předehra je téměř vždy stejná, jenže i v dlouholetém vztahu se dá vše okořenit. Tvrdím, že každý vztah má mít pevný základ a tím základem není nic víc, nic míň než opravdové přátelství – komunikace. Neexistuje, aby byl někde někdo, kdo ví víc než můj přítel, nebo přítelkyně. Pokud bude mezi námi toto pouto, pak se s každým zážitkem objevuje nová a nová touha, pak přichází pocit, znovu jsem se zamiloval, zamilovala. Tohle, ale nezažijete, dokud budete večer co večer sedět na gauči a koukat na televizi. Chci tím říct, že pokud budete milovat život a budete mít touhu pracovat na sobě a měnit se k lepšímu, bude tím i váš vztah kvalitnější a lepší, pak budete se svým partnerem i po letech opravdu šťastni.

Jedna věc, na kterou bych ještě ráda upozornila je ta, že by si partneři měli umět říct, jaká „gesta” jsou v pořádku a jaká ne. Co tím myslím? Hodně moc mě mrzelo, že se nemohu se svým mužem jen tak obejmout, aby to něco neznamenalo. Nestalo se mi to jen s ním, nevím proč, si každý myslel, že obětí je předehra? Vždyť se objímáme i s přáteli… Zkrátka běžné by podle mého názoru, mělo být právě objímání, pohlazení po rameni, po tváři, pusa když to tak cítíme….. a vzácností, která vzbuzuje touhu, by mělo být líbání a dotýkání se intimních partií apod. A to právě třeba proto, aby se nemuselo říkat: „jdeme na to…” To je můj pocit, který může být u každého páru jiný, ale myslím si, že když se tyto zásady dodrží, je málo pravděpodobné, že se vytratí „vášeň” z dlouholetého partnerství :)

Monika Ornetová

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
 1. Eva Sádecká napsal:

  Pročítám si Vaše řádky a myslím si toto – Vášeň a láska, dohromady. Každé milování je jiné, vždyť naše energie plyne, copak lze něco v životě opakovat? Čím více se známe, tím je to lepší, důvěrnější… Jsem na vlně, jde to samo, copak to lze zastavit? A když se to spojí s láskou, s jemností, nemůže to omrzet, nemůže to skončit. Nikdy.

 2. Lida napsal:

  Ďakujem za články. Je to veľmi pekné a pravdivo napísané.
  Ľudia často hovoria na tému láska, niekedy ju nevedia opísať, niekedy vyjadriť a niekedy
  prijať. Láska má veľa podôb. Ľudia hľadajú lásku cez telo (prvá úroveň), alebo ako vyplnenie samoty (druhá úroveň). Tretia úroveň – láska na prvý pohľad, niekto to nazýva impulz, ktorý to všetko spustí.
  Koľko môže zažiť človek takých impulzov za život a stále to nazýva láska ten
  silný pocit ktorý poblúzni a človek prestáva byť sám sebou a prestáva vidieť
  okolo seba. Láska hodnotiaca, oceňujúca so zodpovednosťou za iného už
  presahuje počet osôb dva. Vtedy sa zodpovednosť prenáša na celé okolie
  partnera, keď cez jeho príbuzných a priateľov ukazujeme aj svoju odolnosť a 
  úprimnosť v láske.
  Piata úroveň (najvyššia) – láska vychádzajúca nielen zo srdca ale z ducha, aj keď náš duch sídli v našom srdci. Láska cez ducha je jemnejšie vyjadrenie lásky srdcom.
  Človek poznáva takúto lásku keď sa dokáže priblížiť k svojmu duchu. Cez ducha poznávame
  lásku odpútanú, nepodmienenú rečou tela ani nestálosťou hodnôt. A vtedy chceme aby sa v tom koho milujeme rozvíjal jeho čistý duch do hĺbky, do krásy a vône, lebo ten je zdrojom všetkej inšpirácie v každom. A takto sa nám to vráti naspäť, cez bohatstvo ducha, no musia to chcieť obaja, ak je jeden z nich na 1. 2. alebo 3. úrovni nedokáže obohatiť lásku druhého cez ducha.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů