Slovanští Bohové a Bohyně – Láska na první pohled

Ačkoli slovanští bohové a bohyně patří na naše území, do naší historie a jejich jména občas používáme, nikdy jsem o nich nic neslyšela, nečetla a vlastně jsem se o ně ani nezajímala. Slovanští bohové a bohyně jakoby pro mě neexistovali. Až na psychoterapeutickém výcviku jsem se mimo jiné na krátké přednášce seznámila se slovanským panteonem a byla to láska na první pohled. Fascinovala mě nejen jména, která znám od slyšení, ale také příběhy, spojitosti a samozřejmě také možnosti využití slovanských bohů v psychoterapii. Dlouho jsem sháněla knihu, kterou nám lektor doporučil (Báje a mýty starých slovanů). Nebyla k sehnání, jen některé knihovny ji nabízeli v oddělení pro děti jako pohádkovou knížku Ivana Hudce s krásnými ilustracemi. Hltala jsem ji a začala jsem se o slovanský panteon zajímat více.

Začala jsem si více uvědomovat přírodní cykly, živly a to co se odehrává v našem klimatickém pásu. Začala jsem si více uvědomovat jednotlivé bohyně a později i bohy v sobě a naučila jsem se využívat jejich sílu.

O něco později se mi dostala do ruky kniha Zamilovaní bohové a bohyně, která nás seznamuje s řeckými bohy a bohyněmi jako s archetypem, se kterým můžeme pracovat, můžeme je využít ke svému životu a k sebepoznání. Kniha obsahuje dokonce test pro ženy, pro seznámení s tím, která bohyně v nich převažuje a který bůh je jejich partner. Zalitovala jsem, že něco takového není pro ty naše bohy a bohyně.

Téma bohů, bohyň, archetypů a Slovanů mě natolik oslovilo, že jsem měla potřebu sdílet ho dál a začala jsem pořádat semináře na setkání s bohyněmi. Seznamovala jsem ženy se slovanskými bohyněmi a dělaly jsme si test na bohyně řecké. Pomalu vyvstala potřeba směřovat celé setkání pouze na ty naše bohyně a tedy mít i test, který by odhalil, která bohyně z těch slovanských je nám nejblíže. Test byl základ k článkům, rozhovorům, dalším seminářům, přednáškám… Test je volně přístupný zde: http://moodle.sychrovnet.cz/

Pro práci s bohy jako s archetypy jsem vybrala jen některé bohy a bohyně. Snažila jsem se vybrat ty, kteří jsou pro nás nejsnáze uchopitelní a kteří odpovídají základním lidským charakterům, které máme kolem sebe. Ačkoli nejde o přísně vědecký pohled na slovanské bohy, věřím, že i vám budou slovanští bohové a bohyně inspirací, stejně jako jsou i mně.

Více o slovanských bozích a bohyních v rozhovoru pro internetovou televizi Cesta k sobě: http://www.cestyksobe.cz/zuzana-rezacova-lukaskova-setkani-se-slovanskymi-bohy-ad2178/

PS: Informace předkládané v mých materiálech nejsou vědecká fakta. Jelikož však příběhy (včetně těch božských) přežívají v kolektivním nevědomí a v prostoru mimo běžný čas, považuji informace mnou uváděné za dostatečné pro práci s nimi.

Je pravděpodobné, že pokud se o slovanské bohy budete zajímat více, budete se setkávat s dalšími informacemi a jinými přístupy, které mohou být se zde uváděnými informacemi v rozporu. Při mé práci mi však nejde o historická fakta a vědecké pravdy, ale o jeden z možných přístupů, jak lépe porozumět sobě, svému okolí, vztahům a situacím, do kterých se v životě dostáváme.

S úctou, Zuzana

Zuzana Řezáčová Lukášková
jednatelka Centra Mandala o. s.

web: www.centrum-mandala.cz

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů