Než zítra poprvé zazvoní…

Zahájení školní docházky je obrovský milník pro děti i rodiče, který se dotkne chodu celé domácnosti.

Už jen jeden den, než houfy šesti a sedmiletých dětí projdou poprvé dveřmi své třídy. A právě i tuto poslední chvíli můžete využít k přípravě, aby první dny ve škole probíhaly v co nejpohodovější atmosféře.

 

V první řadě se snažte svému dítěti popsat,
co se bude ve škole nejen první den dít.

Mějte na paměti, že dítě zažívá školu poprvé a mohou být věci, které se zdají být nám dospělým zřejmé nebo dokonce hloupé – od „Co když se mi bude chtít čurat?“ po „Kdo s námi půjde na oběd?“, ale pro dítě to jsou mnohdy zásadní otázky, které je mohou trápit.

Zeptejte se proto svých dětí na všechny jejich pocity: na co se těší, čeho se obávají… snažte se je v odpovědích co nejvíce podporovat, protože tak jim opravdu pomůžete a jejich případné obavy rozptýlíte.

Čtěte si s nimi před spaním knížky o malých školácích a povykládejte jim o svých skvělých a veselých zážitcích ze školy, ze školních výletů… věřím, že si na nějaké vzpomenete. Určitě ale vynechte, jak šíleně přísná byla paní učitelka Nováková a jak nechutně vypadaly obědy ve školní jídelně. :D

Než zítra poprvé zazvoní

Dejte dětem kontrolu nad tím, co mohou ovlivnit

Nabídka jednoduché volby může pomoci uklidnit nervy a dostat dítě do pozitivní a natěšené nálady. Přestože už asi školní batoh, penál nebo svačinový box máte nakoupený, sepište si seznam, co vše je ještě nutné dokoupit a udělejte si společný nákupu školních potřeb. Nechte dítě samotné nákup doma vybalit a poskládat do připravených poliček a psacího stolu v dětském pokojíčku.

Nechte jej dnes, před dnem D, vybrat oblečení pro první školní den
ale pro jistotu předem upozorněte na své právo veta! :D

 

Naplánujte předem jak, kdy a kde se budete s dítětem ráno loučit a společně to proberte. Obzvlášť citlivé děti, i když se jim ve škole líbí, ráno visí v šatně svým maminkám kolem krku a odmítají je pustit a rozloučit se. Proto si jasně stanovte pravidla a od druhého dne školní docházky je dodržujte.

Stejně tak řekněte, kdo a kdy jej bude vyzvedávat. Během své několikaleté praxe vychovatelky jsem každoročně zažila prvňáčky, kteří měli postupným odchodem většiny dětí obavy, že jejich maminka na ně zapomněla a mnohdy se objevily i slzičky.

Projděte si také předem trasu z domu do školy a to i v případě, že víte, že vaše dítě bude do školy vždy někdo vodit. A pokud máte tu možnost, domluvte se s maminkou budoucího spolužáka svého dítěte a zajděte společně třeba na hřiště, aby se děti víc poznaly. I my dospělí jsme jistější, když v novém prostředí vidíme známý obličej. :D

Než zítra poprvé zazvoní

Nejdůležitější bod na závěr

Pokud Vy sama jako rodič máte z nástupu svého dítěte do školy obavy, nikdy to nedávejte před dítětem najevo. Lehce totiž přenesete tento nežádoucí pocit na dítě samotné.

Také požádejte své okolí o ohleduplnost a dbejte, aby nikdo Vašeho prvňáčka školou nestrašil. Mnoho strýčků či dědečků prohodí nějakou tu vtipnou poznámku, které se dospělí zasmějí, ale uvědomte si, že dítko tuto poznámku pochopí úplně jinak a může jej následně pěkně trápit.

 

Prvňáček se má do školy těšit, ne se jí děsit!

Ze srdce přeji všem prvňáčkům příjemný a šťastný nástup do 1. třídy základní školy.

 

Jaromíra BednářováJaromíra Bednářová

„Jak přežít školní docházku svých dětí a nezbláznit se.“

spoluautorka ebooku Do 1. třídy zvesela

www.skolazvesela.cz

 

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů