Nedovolte penězům, aby rozbily Váš vztah!

Dobrý den drahé dámy, dnes se chci s Vámi podělit o jedno velmi ožehavé téma a to jsou vztahy a peníze. Rozhodla jsem se tento článek napsat po ne příliš šťastném období, kterým prošla má rodina i mí přátele. Ale protože jsem životní optimista, říkám si, že všechno zlé je pro něco dobré a doufám, že Vám můj příběh s radami pomůže proplout životem financí lehčeji.

Chci na úvod poukázat na dva důležité momenty, které mě přivedly k napsání dnešního článku.

Jedním je příklad mých rodičů, kteří se po 26 letech manželství rozvádějí a hádejte, kde je zakopaný pes. Ano, v penězích. Má máma dlouho nemohla najít práci, jakožto vyzrálá padesátnice, i když s univerzitním titulem, nemá ve svém oboru uplatnění. A tak zdravotní problémy nastartovaly čas strachu a nesmyslného „čekání na Godota“. Její život se proměnil a její životní energie klesala s narůstajícím tlakem mého otce, ať si najde práci, ať neustále nečeká a „nehnije doma“. Že je to pro něj těžké živit celou rodinu a že by se měla snažit.

Čas utíkal jako voda a ani po 10 letech se nic nezměnilo. Můj otec ztratil víru, že si něco máma najde, potom ztratil úctu k milované osobě a nakonec vše skončilo rozvodem. A víte, stačilo by, kdyby se máma aktivizovala a našla jakoukoliv práci. Její život by se změnil, neztratila by milovanou osobu a teď by nebyla sama na stará kolena. Teď si práci konečně našla, ale to už je pozdě! Samozřejmě, že situace byla více komplexnější, ale hlavním problémem byly peníze, jejich nedostatek a způsob výdělku a spotřeby.

Nedovolte penězům, aby rozbily Váš vztah!

Druhý příběh je z mladšího prostředí. Má velmi dobrá kamarádka se brzy provdala. Ještě studovala vysokou školu, když si brala svého muže. Stavěli v té době barák za pomoci jejích rodičů, ona si přivydělávala učením Aj a on chodil do práce, do školy a držel rodinné finance. Čas letěl a oba dostudovali, ona si našla práci, on povýšil. Jejich společný čas se smrsknul na víkendy a to ne všechny, kvůli jeho víkendovým službám. Oba chtěli mít útulný domov, a tak tvrdě pracovali, ale nikdy si nesedli, aby se podívali na jejich finance, na to jak kdo přispívá. Kolik potřebují každý měsíc vydělat, aby žili a budovali. Proto se on cítil velmi zatížen podporou rodiny a ona se svázanýma rukama, že nemůže nakoupit a zvelebit jejich hnízdečko jak by chtěla.

Celá situace se vyhrotila, když si mermomocí zakoupila na půjčku své tetičky matraci, která byla v daný okamžik příliš drahá a podle něj nepotřebná. On již neměl více schopností čelit dalším splátkám, hypotéka byla veliká, tlak rodiny také a rozmarnost manželky v daný moment také. Celá situace skončila velkou hádkou, naházeli na sebe velkou špínu, obrázek o lásce se rozplynul a nyní jsou v rozvodovém řízení. A za všechno zase mohou peníze a neurovnané poměry.

Takhle bych mohla pokračovat dále… můj bratranec, ač velmi dobře situovaný, se rozvádí také, protože jeho manželka rozhazovala natolik, až nebylo co a penízky se rozkutálely i se střípky rodinného štěstí. Ovšem co z toho všeho plyne?

Že jedním, a velmi důležitým, klíčem ke štěstí je
mít naprosto jasno v rodinných financích.

Hlavní je sednout si a nebát se o nich mluvit. Dát hlavy dohromady a vyložit karty na stůl. Kdo jak vydělává, kdo bude na co přispívat. Je důležité si spočítat kolik peněz rodina potřebuje pro přežití, co je pro ně dostupný standard a co už je nadstandard.

Já Vám chci nyní představit systém, který je světově uznávaný a mnou osobně vyzkoušený. Je to systém T. Harv Eker (bestselerista a autor knihy Millionair’s Mind). Tento člověk je jedničkou na trhu financí společně s Robertem Kiyosakim (autor knihy „Bohatý táta, chudý táta“).

 

Rady na začátek společných financí

 • je důležité si ujasnit, že finance jsou oběživo. Vždy budou přicházet a odcházet do našich domácností a věřte mi, že utratit peníze je mnohem jednodušší a rychlejší než je vydělat. Proto buďte opatrné při stanovování svých limitů, procent a způsobu jejich konzumace.
 • vždy přemýšlejte, když peníze utrácíte, jakým způsobem je investujete. Jestli to, co jste si koupily, Vám přinese zpětnou hodnotu nebo jsou to jen peníze vyhozené do větru (ano, hovořím přesně o koupi nových šateček, dvacátého páru bot, nové kabelky, i když už jich pár ve skříni máte, líčidla atd.)
 • Při tvorbě rodinných financí buďte přísné samy na sebe, rozhodné a hodně diskutujte. Bavte se o tom, jak to bude vypadat, komunikujte své potřeby. Ale buďte i realistické, tolerantní a otevřené k úsporám dnešním pro zisk budoucí. Dívejte se dopředu na to, co můžete mít, když neutratíte všechno teď, ale peníze chytře investujete.

 

T.H.Eker sytém je jednoduchý

A vysvětlím to tak, jak jej používáme s mým mužem. Založili jsme jednoduchou excelovskou tabulku, do které si zapisujeme každý výdaj, ale opravdu každý (i lahev s vodou, rohlík v samoobsluze, i lízátko pro dítě), který za den uděláme. Pro ty, co budou chtít, mohu osobně zaslat naši tabulku, ať vidí, jak vypadá.

 

Můžete mít následující účty:

 • OSOBNÍ: můj osobní účet a účet mého muže (peníze na vlastní spotřebu, dary, etc.)
 • ŽIVOTNÍ NEZBYTOSTI: nezbytné výdaje na udržení života a domácnosti (jídlo, nájem, energie, oblečení, telefon, doktoři, školní výdaje atd)
 • ZÁBAVA: jakýkoliv druh zábavy, kdy jdeme spolu (večeře v restauraci, dovolená, cestování, kulturní akce atd.), tento účet musí mít na konci každého měsíce 0,-Kč zůstatek. Je důležité si i život užívat, jinak by to nestálo za nic.
 • VZDĚLÁNÍ: jsou výdaje určené pro naše vzdělání a zvyšování kvalifikace (knihy, semináře, soukromí učitelé, kurzy etc.)
 • ÚSPORY: je účet, ze kterého se bere pouze v případě větších plánovaných výdajů (dovolená, koupě auta, spotřebičů, nutné větší opravy, investice)
 • FINANČNÍ SVOBODA: je účet, ze kterého se NIKDY peníze nevybírají (je důležitý pro vybudování a udržení kredibility u finančních institucí)

 

Nedovole penězům, aby rozbily váš vztahKaždý měsíc si napíšeme celkovou sumu příjmu, vezmeme 10% a ty si rozdělíme jako kapesné mezi nás na naše osobní účty. Zbylé peníze (jakožto nových 100%) jdou následovně procentuelně na účty ostatní. My jsme ve stádiu, že procenta jednotlivých účtů jsou rozdělena následovně:

– životní nezbytnosti (30%)
– zábava (10%)
– vzdělání (5%)
– úspory (40%)
– finanční svoboda (15%)

Naší prioritou je koupit si byt nebo postavit dům, spoříme více, protože jsme vášniví cestovatelé a teď jsme zrovna u mé tchýně ve Venezuele. Přestali jsme žít prostým konzumním životem, nevyhazujeme peníze za zbytečnosti a opravdu kupujeme jen to nejdůležitější. Spíše vařím doma a penízky ušetřené pak projíme na dovolené :) Pokud máme nějaký měsíc přebytek na účtu „životních nezbytností“ pak peníze uložíme do „úspor“. Pokud však dlužíme a jsme v mínusu, pak se snažíme v dalším měsíci přitáhnout opasek.

 

Není účelem navýšit procenta,
ale spíše přehodnotit způsob konzumace.

Chápu, že ne každá rodina vydělává spoustu peněz. My s mužem vyděláváme kolem 35.000 mesíčně. Já jsem na mateřské a on Marketingový manager v začátku kariéry. Ale i tak si žijeme podle mě velmi komfortní život. Vše je otázkou pouze osobní disciplíny, plánování a podnikavosti. Nenechte se nikdy vláčet marketingovými bludy velkých společností, mějte svou hlavu a pokud chcete mít ve financích jasno, pak si stanovte jasný cíl pro co spoříte, proč peníze vyděláváte, na co je utrácíte a jaký život chcete vést za 5, 10, 20, 40 let.

Tato metoda osobních financí Vás povede přes příznivé i nepříznivé období. Pokud si povedete svoje účty poctivě, pak Vás nezaskočí žádná finanční krize. Budete mít své úspory, jisté finanční rezervy. Pokud se Vám doma něco porouchá nebo se naopak objeví příležitost k dobré investici, budete mít „zlatou husu“ v záloze.

Nebojte se s procenty hýbat. Nic není fixní, ale důležité je vždy ukládat na všechny účty, i kdyby to měla být 1,- Kč měsíčně. Přizpůsobte si svoje finance svým potřebám, snům a vizím a pokud budete mít jakékoliv otázky, klidně se ptejte. Protože ten, kdo se ptá, ten se dozví, v životě se neztratí a hlavně se naučí to, co se druzí báli zeptat a na sobě zlepšit.

Přeji Vám hodně úspěchů a pokud máte jakákoli dotaz nebo byste chtěli vidět mé osobní finance, ráda se s Vámi podělím o svou tabulku, která nás s Carlosem vede již rok a půl naším životem. Já jsem vystudovaný ekonom a vidím peníze jako hru čísel, každé numero mi něco řekne, napoví. A hlavně čísla jsou skvělí rádci v životě.

Pokud si nevíte s něčím rady, vždy se zeptejte čísel.

 

Ing. Zlata Botero Vašková
www.mumteaching.com

 

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.

Toužíš po ještě intenzivnější inspiraci, konkrétních receptech a hlubším poznání ženského světa?
Objev originální programy z edice Ženy ženám >>>
Komentáře
 1. Bětka napsal:

  Ano, naprosto souhlasím!!! Takovou tabulku vedeme už několik měsíců a velice nám pomáhá.

 2. Lenka napsal:

  ja si takuto tabulku vediem od roku 1997, odkedy pracujem…mnohi nechapali a nechapu naco a preco, ale ked som si v hotovosti kupila to ci ono, tak boli prekvapeni…jednoducho Vas zostatok a cisla nepustia…v case ked som s tym zacala, som ratala kazdu korunu, teraz by som to uz robit nemusela, ale prave preto to robim, je to uz taky navyk otvorit si to na 2 minutky denne a zapisat (ako umyt si vecer zuby)…niektore kamaratky s tym aj zacali a nevydrzali, paradoxne potom mali financne problemy, isli do rezerv a radsej to nechceli vidiet, riesit, ved nejako bude…

  • Sona napsal:

   Myslím, že když máte neodolatelnou potřebu peníze utratit, tak je utratíte a nezáleží na tom, jestli si výdaj zapíšete nebo ne. Já jsem na psaní a hlavně na učtování lempl a nikdy jsem si nic nezapisovala a finanční problémy jsem neměla. Problém je v tom, že nekupujete spontánně a hned cokoli uvidíte. Vybavení jako pračka, lednička, se dá koupit po zralé úvaze a po prozkoumání trhu. Zboží všeho druhu je všude nadbytek a když nekoupím dnes, tak mi vůbec nic neuteče, obchodník bude moc rád, když koupím zítra nebo pozítří.

   • Eva P. napsal:

    Vybavení jako pračka a lednička se snad kupuje, když staré doslouží, ne? A řekněte mi, jak si mám dát čas několik dnů na průzkum trhu, když mi lednice nebo mrazák přestane fungovat ze dne na den a potraviny se kazí, nebo když je nás doma víc a pere se obden? Mám maximálně pár hodin na to abych zjistila, který obchod ve městě má nejlepší nabídku.
    Obchodníkovi je to jedno, jestli koupím dnes nebo pozítří, ale mně v naléhavých případech to jedno není.

  • Zlatka napsal:

   presne tak Leni, takto resi svou situaci 99% lidi a podle toho je i rozdelen svet. Podle Roberta Kiyosakiho 95 % lidi pracuje pro jistoty a penize, tito lide budou vzdy chudi a vzdy zavisly na jednom prijmu a zbylych 5% jsou investori a majitele, pro ne pracuji penize. To jsou lide zvykli planovat sve nakupy, investice a tvori si pouze aktiva. Proto i svetove bohatstvi lezi v rukou pak sikovnych lidi. Vim ze toto je na delsi debatu, ale presne jak rikate 2 min denne bychom si pro planovani nasi budoucnosti meli venovat, pokud chceme vedet, kam jdeme. Pokud ne, pak nam nas zivot naplanuji jini i financne.

 3. Monika napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych Vás poprosit o zaslání tabulky. Děkuji Vám

 4. Zlatka napsal:

  Drahé dámy a přítelkyně,

  děkuji Vám, za vaše komentářem. netušila jsem, jakou debatu rozpoutáme ale jsem velmi ráda, že se ptáte.
  My jsme s manželem začnali tak, že naše nezbytnosti byli více jak 50%, prostě naučilo nás to počítat a jak se zvedal příjem, tak jsme procenta upravovali, je důležité jak píše Lenka, aby vás čísla nepustila do zbytečného vyhazování a spíše vás navedla….pokud nemám dostatek peněz, ani na pokrytí základních potřeb a vaše výplata je malá, jako moje mateřská dnes je 3800 Kč, tak se prostě musím snažit o navýšení příjmů. Je mnoho způsobů jak to udělat, podnikáte online, offline, přijmete brigádu, máte druhý job, začnete si z výplaty budovat aktiva (peníze co budou pracovat pro vás), místo neustálého vyhazování za pasiva…..proste musíte se naučit zacházet se svými čísly a věřte, sakra vím jak je to těžké. Měla jsem i výčitky, když jsme byli v červených číslech, že jdu koupit rohlíky pro děti, ale pak jsem to otočila a začala hledat další příležitosti, ořezala jsem nezbytnosti jako je oblečení, tretky, kterých kupujeme dost třeba i pro děti. Více jsem vařila pro manžela do práce, aby neutrácel za obědy atd.
  Ted je to jiné a finance si vedeme pořád, jen to nám zajišťuje klid, kdykoliv víme, co si můžeme dovolit.

  Všem kteří mi napíší o naši tabulku ji ráda zašlu, omlouvám se těm, co to již udělali a ještě ji neobdrželi. I já mám hodně běhání ve svém životě, ale prosím kdo ji chce začít využívat napiště mi na můj email zlata.vaskova@gmail.com a a v přísťím týdnu ji obdržíte.

  S láskou všem, co záleží na vašich životech a vaší budoucnosti.

  Zlatka

 5. Zuzka napsal:

  Už nějakou tabulku mám, ale i tak bych Vás chtěla poprosit o zaslání taublky. Děkuji moc a krásný den.

 6. Michala napsal:

  Zajímavé téma. Zajímavé rozdělení. Prosím o zaslání tabulky. Děkuji

 7. Kamila Sýkorová napsal:

  Velmi zajímavé téma, já se snažím už několik let si udělat přehled kolik utrácím a za co. Teď když jsme rodina a já na mateřské, tak to pociťuju jako velmi důležité téma. Bohužel má disciplína je nedostatečná:( peněženka plná paragonů a na poličkách další, co jsem ještě nezapsala:(Stále hledám optimální systém. Prosím o zaslání Vaší tabulky, třebas se chytnu tentokrát… Díky

 8. Monika Jandová napsal:

  Prosím o zaslání tabulky – snad pomůže :-)
  Krásný den a děkuji.

 9. Eva P. napsal:

  Paní Zlato, nemůžu souhlasit s větou: „A víte, stačilo by, kdyby se máma aktivizovala a našla jakoukoliv práci.“ Z jiného místa vyplývá, že Vaše maminka měla nějaké zdravotní problémy, je to ve větě: „A tak zdravotní problémy nastartovaly čas strachu a nesmyslného “čekání na Godota”.“
  Opravdu si myslíte, že mohla najít JAKOUKOLIV práci? Vím dobře z vlastní zkušenosti, že pro nemocného člověka je to těžké, ne-li téměř nemožné. Nevezmete práci za každou cenu, i když víte, že na ni fyzicky nestačíte.
  Zvlášť v kontextu s těmito stránkami, které nás mají učit, že se máme mít rády a vyjít si vstříc, mi to připadá nesmyslné.

 10. Martina napsal:

  Moc děkuji za podnětný text k zamyšlení a prosím též o zaslání tabulky :) Děkuji.

 11. Baruss napsal:

  Dobrý večer,
  chtěla bych Vás poprosit o zaslání tabulky. moc děkuji.

 12. JIM BUFFER napsal:

  Požádat o půjčku rychlý a pohodlný způsob, jak zaplatit účty a obnovení financování projektu v nízké úrokové sazby ve výši 3% na nás ještě dnes kontaktovat prostřednictvím: trustfunds804@outlook.com. Úvěr je třeba nabídku úvěru náš minimum je 1,000.00 Volba vypůjčení nějaké peníze, Jsem certifikovaný registrace a věřitelé důvěryhodně, můžete nás ještě dnes kontaktovat, pokud máte zájem. Stáhni úvěru, kontaktujte mě pro více informací o procesu úvěru jako podmínek půjčky a výše úvěru bude převedena na vás. Potřebuji vaši okamžitou reakci, pokud máte zájem

 13. Pastor Andrew napsal:

  Dobrý den bude nabízet úvěr na 2% úrokovou sazbou, pokud jste v nouzi ve všech druzích úvěrů NAPIŠTE NÁM pastorandrewloanfirm@outlook.com

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *