Joga a její místo v životě i v businessu

Slaďování aneb Work Life Balance.

Tak často dnes diskutované téma, ale kdo vlastně dokáže přesně slovy popsat, co se za tím skrývá? Hatha Joga ve své původní podobě je úžasný nástroj, který pomáhá převádět tato slova do prožitků. Tisíciletími prověřené moudrosti jakoby znovu nabývaly významu v dnešní uspěchané době. Vždyť už samo spojení Ha = mužská, sluneční, teplá energie, Tha = ženská, lunární, chladivá energie a Joga – splynutí s moudrostí mluví samo za sebe.

Všichni jsme součástí jednoho systému a všichni máme možnost získávat sílu z jediného zdroje – Prány, která proniká vším, námi i kolem nás a způsobuje oživení a vyladění těla a mysli skrze jemněhmotné energie. Všichni tedy máme stejné podmínky, ale ne všichni s tímto zdrojem umíme rozumně hospodařit.

Zvykli jsme si všechno nějak dělit, hodnotit, poměřovat, rozlišovat a najednou některé věci kolem nás jakoby k sobě nepatřily. Ale ono opravdu všechno souvisí se vším. A my se dostáváme do situací, že si nedopřáváme čas pro sebe, zastavení se v tom všem zmatku, v té honičce za výsledky, kompetencemi, uspokojováním stále někoho jiného. Zpronevěřujeme se vlastním hodnotám, přehlížíme signály, které nám vysílá intuice a tělo, které to tak nechce. A na průšvih ve formě unavené mysli, vyčerpaného těla a oslabeného zdraví je zaděláno.

Hatha joga není jen pohyb, je to nádherný životní styl.

Yoga

A my se můžeme podívat, jak lidé, vyznávající principy této východní filozofie, mohou ovlivňovat svět soukromí i práce a žít opravdu vyladěný život.
Principy, které pomáhají pochopit, co chápali moudří před mnoha tisíci lety a které jsou aplikovatelné do jakékoli oblasti našeho života. Nevěříte? Tak se pojďme podívat, co výrazy ze starého jazyka sanskrtu v překladu vlastně znamenají:

AHIMSA znamená NEUBLIŽOVAT, a to ani sobě ani nikomu jinému. Znamená to nejen neubližovat na fyzické rovině, to znamená nepřehánět žádnou činnost, která nám může jakkoli ublížit včetně nepřiměřených pohybových aktivit, ale také neubližovat slovem, pomluvou, urážkou, necitlivou zpětnou vazbou. Patří sem respekt k vlastnímu tělu, vlastním možnostem, ale i respekt ke všem ostatním bytostem i předmětům.

SATJA zase znamená NELHAT, být upřímný k sobě i k jiným. To souvisí s naší pravou vnitřní silou, uměním skutečně žít, být a komunikovat upřímně, v pravdě a poctivosti. Patří sem i schopnost přiznat, že ne všechno zvládneme a nehrát si na někoho, kým nejsme.

ASTÉJA, tj. NEKRÁST nejen ve smyslu zcizovat, ale i ve smyslu nebrat druhému jeho myšlenky, slova, názory, víru, pravdu. Je tím míněno také nekopírovat druhé, ale také nekopírovat práci druhých, včetně autorských děl jako jsou různé projekty, literatura, studijní práce, CD, DVD apod.

BRAHMAČARIJA, tento krkolomný výraz vyjadřuje ZDRŽENLIVOST v jídle, požívání alkoholu, oblékání, hromadění věcí a majetku. A je to myšleno i jako zdrženlivost v mluvení, používání zbytečných a planých slov. Objevovat, jak krásné je někdy mlčet a vědomě naslouchat co a nakolik v pravdě říkají druzí.

APARIGRAHA zase nabádá k tomu NENECHAT SE ZASLEPIT tím, co už umíme, nemyslet si, že všechno víme a známe, nepředvádět se. To hodně souvisí s adekvátním potlačením silného ega, nadřazeností, potřebou být vidět a slyšet za každou cenu. Napadá mne jedno slovo, kterým by se to dalo shrnout – pokora.

SAUČA je o ČISTOTĚ těla a mysli, prostředí, v kterém se pohybujeme. Méně zbytečně mluvit a více prožívat. Nešpinit si mysl, jazyk a ruce poškozováním čehokoli kolem nás. Nežvanit a žít opravdu to, co o sobě říkáme, vnímat se jak vlastně přemýšlíme, zda tím neškodíme sami sobě ani druhým.

SANTOŠA znamená SPOKOJENOST s tím, co už umíme, známe, máme, jací jsme. Dělat to nejlepší co v danou chvíli umíme a nesnažit se stále někoho dohánět. Být rádi za to jak to právě je, vážit si toho a umět si to užívat. Prostě jen chtít, co už máme.

TAPAS nabádá k DISCIPLINĚ a trpělivosti. Když se do něčeho pustíme, pak u toho vydržet a nenechat se odradit neúspěchy. To se hodí při plnění úkolů, cílů, dotahování vizí a osobních snů a plnění daných slibů.

SVADHÁJA je o SAMOSTUDIU, zkoumání nových možností, čtení knih, hledání informací, které nám jsou užitečné, získávání všeobecného přehledu, zvyšování kvalifikace k tomu, co děláme,včetně zájmu o literaturu a zdroje, podporující duchovní růst.

IŠVARA, poslední z principů, znamená VÍRU v sebe, ve své schopnosti a důvěru, že svět je bezpečné místo a že věci jsou takové, jaké si je uděláme. Nevzdávat se, ale jít za tím, čemu věříme, protože všichni máme na víc než si myslíme a mohu vás ujistit, že dech nám na to vždycky vystačí.

Jogu s láskou vyznávám, ale upřímně přiznávám, že k pravým jogínům mám ještě daleko. Přesto jako správný kouč skončím otázkou.

Jak byste obstáli vy v těchto principech?

Helena Futerová

www.helenafuterova.cz

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů