Jiný pohled muže na ženy

Občas je potřeba sdělit několik vět o ženách, o kterých se ve společnosti příliš nahlas nehovoří. Může jít pouze o můj pocit, ale rád se dívám pod povrch a zkoumám svět ve větších vrstvách, abych se dostal k jádru podstaty. Tímto článkem bych se chtěl zamyslet nad tím, jak nás jako společnost ovlivňuje naše minulost. Žena je podle mě tísíce let utlačovanou bytostí a její pravá energie je utlumena do pozadí. Proč si to myslím? Protože svět chtěli a stále chtějí ovládnout muži. Ne na základě své přirozenosti, ale své síly a manipulace. Ona totiž převážná část ještě na rozdíl od žen nepochopila svůj úděl. Otázka je, proč se to děje?

Musím se vrátit do starověku, kde to vše začalo. Pamatujeme na dobu, kdy se v mytologiích objevovala rovnováha energie? Východní kultura si tyto znalosti uchovala a spolu s ní i některé kmeny. Pro nás Evropany je velice blízká Řecká mytologie, kde každý bůh měl na starost určitou práci, aby panovala ve společnosti rovnováha. Bohyně i bohové vytvářeli mezi sebou symbiózu a ten, kdo chyboval, byl trestán. Mohl přijít o své schopnosti, jenž měly za následek více škody než užitku. Je úplně jedno, jestli mýty žily nebo ne. Vždy je pro společnost důležitý archetyp, který se uchovává v podvědomí každého člověka a tím i v celém kolektivním vědomí lidstva. Díky tomuto vzoru se člověk stává lépe ovládaným nebo reaguje v životě na různé podněty. Archetypy nás ovlivňují už od dětství a formují nás víc, než si myslíme. Proto za sebou většina lidstva vleče nános myšlení z dávné historie a nežije v přítomnosti, netransformuje své vědomí k lepší budoucnosti.

Povím vám příběh, co vnímám, když se dívám na svět lidí dnes. To, co se stalo příchodem křesťanství, trvá dodnes a je tím největším problémem, který není stále vyřešen. Akorát se dnes verze manipulace rozvinula i na jinou formu, aby podporovala tento model jak na straně nevěřících, tak i věřících. Co udělali muži, aby vládli světu? Snažili se vyhladit starověkou moudrost žen i mužů. Jak nejlépe potlačit jednu energii? Vytvořit nejprve náboženství. Vymyslet božskou bytost v podobě muže na mráčku, co trestá neposlušné ovečky a zamést z povrchu zemského uctívaní matky Země nebo-li Gaiu. Dále bylo potřeba vyhladit i všechny kulty, které uctívaly ženskou energii. Bylo zničeno mnoho chrámu, ať už byly zasvěcené Afroditě, Artemis, Athéně. Byla tak duše naší planety a duše žen uvězněna?

Když se tohle děje a stojí za tím lidé, myslíte, že by po takové nerovnováze, někdo poslal na Zem bytost v podobě muže? Syna jako oběť, aby zemřel za všechny hříšníky? Já myslím, že milující bytost takto neuvažuje. Takto uvažuje pouze psychopat v lidské podobě, aby si ochočil stádo. Asi by byla poslána žena. Možná plejáda žen, aby se energie vyrovnala. Některé náboženství to dotáhlo tak daleko, že žena nemůže téměř nic. U nás může aspoň do kostela, kde sochy žen však nenajdou. A když už ano, tak jde o pannu Marii. Prý ani syna nepočala přirozenou cestou. Ve všech mýtech každá žena božskou bytost počala lidským aktem. Otázka je, proč z její postavy vytvořili panenskou světici právě ve Efesu, kde se uctívala panenská bohyně Artemis, ochráňkyně matek a plodnosti žen. I Buddha přišel přirozenou cestou na svět. V tu dobu, když se tohle stalo, vzaly ženám sexuální energii. Já myslím, že se do koloběhu života musí každý přijít stejnou formou a největší příběh všech dob byl upraven církví pro upevnění moci a tuto zajímavou ženu, která porodila osvíceného muže zneužili.

Nechci se nikoho dotknout, jestli věří v křesťanství podle církve, ale jde mi především o symboliku, která měla za následek nadvládu mužů. Byla to náhoda nebo promyšlený plán? Sám věřím na jinou realitu než pouze na tento trojrozměrný svět v lineárním čase, avšak kladu si otázky, jestli není pravda před lidstvem skryta.

Z historie víme, jak vše pokračovalo. Pokud se objevila žena, oplývající určitými schopnosti, jaké žádná smrtelnice nemohla mít, byla upálena na hranicích. Nemohla se přece rovnat tomu, kdo svůj život údajně vykoupil na kříži za celé lidstvo. Nemuselo jít však ani o probuzenou ženu. Mohlo jít klidně o ženu s natolik silnou sexuální energií, že jí podléhalo mnoho mužů a zároveň se jí báli. Stačilo pouze ukázat prstem. Co neznáme, toho se bojíme a proto ji zničíme. Takto uvažují muži bez vlastního názoru a slaboši. Takto jednají ovce systému.

Dnes už však muži nemusí jít do takových extrému, oplývají modernější nástrojem, jelikož věda tak trochu víru poodstrčila bokem. Jejich nástrojem se stala politika, korporace a hlavně média. Kulturní a společenský obraz pak dodal nový archetyp ženy. Co tedy vnímám dnes o příběhu žen? Pokud se v politice objeví žena, nemá v rovnováze svou energie, ale chová se jako chlap. Přebrala energii mužů a hraje tedy jejich hru, ne roli ženy ve své pravé podstatě. Mrkněte se na Kristýnu Kočí. Já myslím, že v ní žije chlap, co si myslíte vy?

Korporace. Opravdu by ženská energie dokázala strategicky plánovat prohnilý systém? Prodávat nepotřebné zboží lidem, vyráběné v nejchudších zemí za almužnu, kde se vydrancuje kus země a pak se reklamním trikem příběhu a síly značky prodá za přepálenou cenu? Já myslím, že žena je moudrá, empatická a jde ji i dobro jak planety tak všech lidí na ní. Mediální a společenský obraz ženy je opravdu dotažen k dokonalosti, díky němu se nechají zmanipulovat už i ženy. Ty málo uvědomělé si myslí, že prostě musí, aby byly u mužů žádané. Podívali jste se teď v poslední době na stránky časopisů nebo reklamu? Vidím samé lacině pózující ženy, kroutící se boky, co se chtějí podbízet. Kdo vymyslel tohle? Žena nebo muž? Program nejspíš běží jako hypnóza samovolně a chytil téměř každého.

Jak vidí ženy většina dnešních mužů? Muž je ztracen v iluzi symbolu ženy, tak i ve svém pochopení, jaký je jeho smysl. Vážně. Jde o mýtus mužů, jak loví ženy a hledají dokonalou krásu. Spousta mužů bere ženu jako trofej, získanou z lovu a dokazuje ostatním, že pouze on má tu nejkrásnější, nejskvělejší. Avšak na jak dlouho, že? Časem ji nejspíš vymění za jinou krásnou, určitě také skvělou. Takto vzniká dnešní kolečko nespokojených párů a singl lidí. Problém není v ženě. Většina žen touží po vztahu. Muž pouze po lovu. To je však ale hloupost, myslím si. Ten smysl lovu je odvozen o odvaze muže, který se dřív postaral o rodinu nebo kmen. Jeho trofej bylo více jídla pro všechny. Získal tím úctu žen i mužů. Stal se pro ženu oporou a opravdovým chlapem. Jakou úctu mají dnešní lovci? Víte proč stále více mužů opouští rodiny s dětmi? Protože i toto se váže k lovu. Dnes se žena dokáže postarat o vše. I ona chodí na lov. Jídlo si však obstará v obchodě. Muž ztratil v rodině své místo. Už není ochránce a ani lovec, proto zblbne a uteče s milenkou. A tak utíká především před sebou. Ne však všichni.

Co je tedy pro mě žena? Pro mě je žena především láska, co má s námi muži nekonečnou trpělivost. Nemusím mít žádné náboženství a uctívat někoho. Mám bohyni doma a uctívám ženu našich dětí. Nemusel jsem lovit pro trofej, protože pouhý jeden pohled do jejich očích mi ukázal, kdo jsem a kdo jsme my oba. Proč jsem tady. Jsem tady pro ní a ona pro mě. Byl jsem s ní, když porodila naše miminko, holčičku a ukázala mi zázrak stvoření. Je mým průvodcem, abych pochopil ženskou energii a co je to vlastně život. Poznal jsem kouzlo, když mi dali naše miminko do ruky. Nikdy v životě jsem neviděl tak nádherný a mystický pohled očí. Nedá se popsat, co jsem prožil. Měl jsem pocit, že se na mě díval celý vesmír a já se stal tím nejmenším člověkem na světě, co ví o životě tak málo. Po té co jsem se stal otcem, mou ženu vidím jako silnou bytost, darující život, kde je stále naděje v lepší svět a já ji za to děkuji.

Ženu beru jako opravdového partnera, projevující vzájemnou energii a hledání rovnováhy. Doplňujeme se a stáváme se šťastnými. Je pro mě tedy smyslem, aby byl můj život celistvý. Učí mě a někdy i tvrdě, ale netrestá mě. Má se mnou trpělivost, protože opravdová žena stále ví, jaký má být muž.

Dlouho ženy trpěly a dlouhé věky trpělivě čekají, až se muž stane moudrý a najde svůj účel. Proč si to stále ženy nechávají od nás mužů líbit? Protože jejich jedinou zbraní je, probouzet v nás cit. Protože čekají, až pochopíme, že žádný boj nemůže porazit lásku. Žádný boj nemůže zastavit matky, aby rodily své děti.

Přeji každé ženě probuzené muže a mužům lepší pochopení, proč jsme tady a co tady společně v životě tvořit a sdílet. Když se nám na planetě podaří vyrovnat obě energie, pak může čekat opravdový ráj. Já osobně v něj věřím.

Michal Botek
autor ebooku Jak fotit miminka

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
 1. Michal Singr napsal:

  Moje kamarádka mě tohle donutila přečíst. Napsal jsem jí odpověď a ona mě prosila, ať vynechám sprostá slova a dám to sem jako komentář, takže dávám (sám od sebe bych asi mávl rukou a šel dál). Nemám zájem o nějaké oduševnělé odpovědi ani čas je číst (přeci jen mám rodinu, děti a normální manželku a vesmír je mi u…)

  ——————————————————-

  Nic novýho pod sluncem roztahaný do 30 odstavců. Mýty o antických božstvech odražených do vlivu něčeho na něco mě nezajímají (člověk byl zformován hlavně v pravěku, jsou to desetitisíce let vývoje, nějakejch pár set let potom to fakt nezmění), otučňovat slova, abych věděl, co je a není podstatný, asi nepotřebuju, takový ty rádoby filosofický formulace „Už není ochránce a ani lovec, proto zblbne a uteče s milenkou. A tak utíká především před sebou.“ – to je hodně naivní :-) Ostatně bych se vůbec nedivil, kdyby ta „bohyně, co má doma“, byla nevěrná jemu :-), s takovým oduševnělým plácalem žít, to musí být zážitek.

  Vůbec si nemyslím, že by ženy trpěly (včetně těch „utlačovaných“ Arabek – bavím se samozřejmě o kultuře a zvycích, nikoli o domácím násilí apod.), taktéž vůbec nepochybuju, že by to tu neřídily ženský (včetně těch kultur, kde ta žena takzvaně nemá moc „postavení“). Nadvláda mužů – no asi spíš nadvláda mužů-sobců, mužů-pitomců, mužů-násilníků, mužů-samolibých dementů v některých konkrétních případech, určitě, stejně tak potom nadvláda žen-hysterek, žen-manipulátorek, žen-blondýn totálních krav, žen-ublížených vyděraček v některých konkrétních případech. „Ženu beru jako opravdového partnera“ – …, co jsem komu udělal. No já celkem očekávám, že každá normální ženská očekává, že ji budu brát jako partnera, a když nebudu, tak se mnou nebude chtít mít nic společnýho? Nebo já s ní. To jsou rady jak … .

  Já věřím v „jaký si to uděláš, takový to máš“ (s tím, že ne vždy vím, jak nebo jaký si to udělat), vztahuje se to celkem univerzálně, i na ženy a muže, nevím, proč do toho tahat archetypy, planety a energie.

 2. Haya napsal:

  To je děsnej článek, ani jsem ho nedočetla celý. V Bibli se píše: Ať muž miluje svoji ženu jako sám sebe, svoje tělo. Tak nevím, odkud tyto nesmysly. Bůh miluje a odpouští. Lidi se často svým chováním trestají sami

 3. lucie napsal:

  Tohle je reklamní článek, který má k tomuto webu přivést více muži ublížených žen, aby na těchto ženách paní zakladatelka těchto webových stránek vydělávala. To jste opravdu tak hloupé ovce, že potřebujete chodit na semináře o tom, že jste ženy a nemáte se nechat vykořisťovat muži? Jestliže ano, tak v tom případě ženami nejste, pouze nosíte jejich tělo.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů