Je Pilulka pro tebe to pravé? (část 2.)

>>> první část článku <<<

Tlustá, ale šťastná?

Mena byla vždy se svou váhou spokojená, až do té doby, než si nechala vložit antikoncepční implantát do horní části paže. Přestože se její stravování a frekvence cvičení nezměnily, přibrala během šesti měsíců 15 kilogramů. Ačkoliv byla ráda, že má spolehlivou antikoncepci, necítila se dobře ohledně své váhy, což vneslo nespokojenost i do partnerského vztahu. Přála by si, aby byla předem seznámena s možností přibrání na váze: „Nezvolila bych si tento implantát, kdybych měla tušení, že se to může stát.“ připouští.

Nyní, několik let po vyjmutí implantátu, se Mena stále snaží dostat zpět na svou původní váhu.

Přibírání je jedním z nejběžnějších vedlejších účinků Pilulky. Nejen, že to ovlivní náš fyzický vzhled, sebeúctu a celkové zdraví, ale může se to také vystupňovat do celé řady zdravotních problémů včetně poruch příjmu potravy, nadváhy, obezity a cukrovky. Tu a tam se stane, že některá s Pilulkou zhubne, nicméně to je většinou u žen, které si to přejí nejméně.

Předvídatelné přibírání na váze

Pro ženy užívající Depo-Proveru™, je předpokládaný nárůst hmotnosti v prvním roce užívání 2,5 kg. Po dvou letech je to 3,7 kg. Po čtyřech letech to vzroste na 6,3 kg. Pokud tedy zvažujete tuto formu antikoncepce, měly byste současně přemýšlet i o tom, zda chcete (nebo nechcete) přibrat na váze.

Ironií je, že pokud trpíte nadváhou či obezitou, bude pro vás chemická antikoncepce méně účinná. Nedávná studie zjistila, že ženy, které užívaly Pilulku a vážily 70 a více kilogramů, měly o 60% vyšší riziko neplánovaného těhotenství. Bylo prokázáno, že všechny formy hormonální antikoncepce způsobují přibírání na váze a zvyšují tendence k ukládání celulitidy, a to i mini-Pilulka.

Děje se to potlačováním funkce štítné žlázy, což vyvolává nedostatek testosteronu a odolnosti vůči inzulínu. Později se zvyšuje riziko kardiovaskulárního onemocnění, cukrovky a syndromu polycystických vaječníků. Stojí za připomenutí, že syntetické estrogeny se dávají hovězímu dobytku, aby přibíral na váze.

 

Kosti se lámou

Oproti tomu, čemu jsme věřili o nahrazování hormonů a co jsme od Pilulky očekávali – ochranné zesílení našich kostí – výzkumem se zjistilo, že orální antikoncepce, stejně jako injekční forma Depo-Provera, naopak způsobují významné ztráty minerálů v kostech a že i když žena přestane Pilulku užívat, nemusí to tento stav úplně zvrátit.

Rozsáhlá studie, zkoumající zlomeniny u 46.000 žen, zjistila, že výskyt zlomenin byl podstatně vyšší u žen, které někdy Pilulku užívaly, než u těch, které ji nikdy nebraly. Je tedy zřejmé, že Pilulka nám nepomůže zachovat silné kosti.

 

Cože! Další bolest hlavy?

Kate začala s Pilulkou v osmnácti letech kvůli úpravě nepravidelné a bolestivé menstruace. Bohužel jí od bolesti nijak neulevila, ale Pilulku užívala dál z antikoncepčních důvodů. Vždy týden před menstruací začala trpět migrénami a změnami nálady, záchvaty pláče, cítila únavu a trpěla závratěmi. Kate se zeptala svého lékaře, zda může migrény způsobovat Pilulka. On si to však nemyslel. Nakonec se Kate ve svých 25 letech rozhodla Pilulku vysadit a od té doby neměla ani jednu migrénu.

Další nedávná rozsáhlá studie zjistila, že u žen, které braly orální antikoncepci s obsahem syntetického estrogenu, vzrostly jak migrény tak jiné bolesti hlavy. Migrény u uživatelek Pilulky byly častější o 40% a ostatní bolesti hlavy o 20%. Vzhledem k množství estrogenu se nezdálo, že to má vliv. Výzkumníci si ale myslí, že to je proto, že i ta nejmenší dávka syntetického estrogenu je čtyřikrát vyšší než jeho přirozená hladina v ženském těle. Migrény a jiné bolesti hlavy se obvykle objevovaly během Pilulkových placebo dní, díky ostrému poklesu hladiny estrogenu.

V podstatě jsou bolesti hlavy měsíčním abstinenčním příznakem.

 

Pokud aktuálně užíváte Pilulku nebo jiné jí příbuzné varianty, a uvedené příběhy jsou pro vás povědomé, prosím zvažte i možnost, že příčinou vašeho trápení mohou být právě syntetické hormony, které užíváte.

Ať už berete Pilulku kvůli menstruačním čí kožním problémům nebo kvůli antikoncepci, zvažte změnu na jednu z velmi dobrých alternativ, které jsou dostupné pro každý z těchto účelů.

 

Alexandra_Pope  Jane_Bennett

Alexandra Pope & Jane Bennett

Publikováno v časopise „Living Now“, Červen 2009.

Pro „Měsíc v nás“ přeložila Petra Sedlmajerová, www.mesicvnas.cz

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
  1. Jana napsal:

    Dobrý den,

    tento problém mě trápí zhruba 2 roky. Při pauze v pojídání pilulek se dostavují hrozné migrény, provázené občasným zvracením a stavem, že nejsem 1-2 dny schopna vylézt z postele. Když jsem byla před půl rokem bez partnera, antikoncepci jsem vysadila a neskutečně se mi ulevilo. Ale spolu s mým novým partnerem (a doufám že i poslední, protože je to skvělý přítel a mé druhé já :o) ) jsem začala antikoncepci brát znovu a samozřejmě se problémy opět dostavily. Když chudák viděl, jak je mi zle, tak mi s pochopením řekl ať se na to vykašlu. Za to jsem mu moc vděčná, že se k tomu staví takhle citlivě. Bohužel ale druhá strana mince je ta, že na miminko je zatím čas, i když si rodinu oba moc přejeme. Partner je z toho dost nervozní, takže při použití kondomu, či způsobu ,,dám si pozor“ je bohužel někdy nervozita silnější než chtíč a mně je to moc líto a cítím se za to zodpovědná. Proto se chci zeptat jak tuto situaci řešíte vy ostatní zodpovědné ženy? Jaký způsob antikoncepce volíte a jak bych mohla v tomhle partnera podpořit? :) Předem moc děkuji za odpověď. Jana

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů