Dítě jako zbraň

„Rozmohl se nám tady takový nešvar.“

Tato skvělá hláška z Pelíšků pak dále pokračuje: „Děti velice často používají sprostá slovíčka…“
Jak to je dále, všichni známe :-).
Já mám ovšem jinou hlášku, která bohužel tak vtipná není.

„Rozmohl se nám tady takový nešvar. Rodiče začali používat své děti jako zbraň.“

Nevím jak u Vás, ale v mém okolí snad všichni spolkli rozvodovou pilulku, jinak si nedokážu představit, jak je možné, že se tolik rodin rozpadá. Předpokládám, že se to neděje pouze v mém okolí, vzhledem k tomu, že v ČR je rozvodovost téměř 50%.

Pokud to sami zrovna neprožíváte, jistě jste si všimli, že v rodinách okolo Vás prostě NĚCO nefunguje. Nechci se vůbec pozastavovat nad tím, CO by to mělo být a proč tomu tak je.

Upřímně řečeno, nemám nic proti rozchodům, často jsou lepší než setrvání v nefungujícím vztahu. Myslím, že je v pořádku, když se dva lidi dohodnou na konci svého vztahu a podle toho pak konají. Jenže… co když je ve vztahu dítě (děti)? Jde to vůbec vyřešit tak, aby se to dětí nedotklo?

Na počátku je přece dítě stvořeno z velké lásky (alespoň ve většině případů tomu tak je), rodiče jej milují a pak… nastane rozchod a dítě se stane „skvělým“ vyděračským prostředkem. Kde se poděla ta láska k němu? Cožpak dítě může za to, že si už s druhou stranou nerozumíme?

little girl is playing hide-and-seek hiding face

Vidím tady tři situace, kterým se mi nechce věřit, ale skutečně se dějí:

1. Boj o moc

Bojuje se o majetek. Bojuje se o dítě. A boj je často velmi přesné slovo. Soutěží ega rodičů.

Rodiče se přímo „přetahují“ kdo z koho. Ten, kdo dítě dostane do péče, ví, že ublíží tomu druhému.
„Halooo, vy dva, jsem tady já!!! Dítě, které Vás má rádo a potřebuje Vás oba – MÁMU i TÁTU!!! Cožpak mě přes ty své ega nevidíte?“

 

2. Vyber si

„Já nebo táta? Vyber si.“ Jak tohle může rodič vůbec říct?

Opravdu neuvěřitelný případ, ale děje se. Dokonce rodiče uplácejí děti, protože mají pocit, že to stačí. Dítě je včleněno do rozvodu takovým způsobem, že si musí vybrat a přidat se jednu nebo druhou stranu.

„Mamii, ale já mám tátu rád! Taky se mi nelíbí, jak se občas chová, ale chci ho vídat. To není fér, chci Vás přece OBA!“

3. Dítě jako zbraň

Zbraň v pravém slova smyslu.
Situace, kdy se schyluje k rozchodu, ale jedna ze stran to nechce připustit, a proto vyrukuje s opravdu „účinným argumentem“: „Buď s námi zůstaneš, nebo už ho (dítě) nikdy neuvidíš.“

Ať už zůstane („Zůstávám s ní kvůli dětem“) anebo nezůstane, v obou případech jde o šílený model, který není moc žádoucí ke kopírování.

„Mamii, tatiii, proč všude říkáte, že všechno děláte pro mě,
když já se necítím vůbec dobře?“

Mám pocit, že jde o novou formu „týrání“ dětí. Dospělí ať si pro mě za mě dělají co chtějí, ale co ti „prcci“? Vždyť na to všechno koukají a kromě zraněných dušiček to s největší pravděpodobností v dospělosti zkopírují.

Vím, že tohle téma je citlivé a dotýká se spousty lidí, ale na některé případy se prostě nedá dívat!

Tento článek bych chtěla pojmout jako diskuzi, moc mě zajímá Váš názor, ale především, jestli máte osobní zkušenost či nějaký pozitivní příklad z okolí?

Chci naději, že to opravdu vyřešit jde ke spokojenosti všech – a především dítěte! Vždyť ty domy, auta … to je přece úplně jedno, ne? To se všechno může zopakovat, ale dítě – to osobité malé stvoření a jeho věk se už NIKDY OPAKOVAT NEBUDE!!!

 

Lucie Valchařová

„Děti nemusíte učit, jak se mají chovat.
Dělají vše tak, jak to vidí právě u vás.“
www.rodinajakofirma.cz

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
  1. all the technical KINGDOM777 solutions and staff we need for 에볼루션 카지노 operators who provide world

  2. fCcjZv napsal:

    evolution casino
    051fCcjZv‘.>

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.