Ach, ty dnešní děti…

„Ty dnešní děti, pořád jenom vysedávají u počítače, nechtějí si vůbec hrát, povídat, jsou líné, drzé a obézní. To my jsme v dětství běhali po venku, hráli si s kamarády a oni si teď s nimi maximálně komunikují přes internet.“

Taky to často slýcháváte od starších generací nebo hůř – taky to samy říkáte? Je opravdu s podivem, že tyto věty slyším i od mladých lidí. Na to vždycky jen odpovídám: „Ach, ti dnešní dospělí, nic nechápou.

Ano, je to pravda. Opravdu hodně dětí tráví spoustu času u počítače. Ano, opravdu když se v létě projdete po koupališti, pobíhá tam nemalé procento dětí, které trápí větší či menší nadváha. Ano, opravdu když vejdete do fast foodu, je tam spousta dětí s hranolky.

Ale teď to pojďme obrátit. Jak to tedy ve skutečnosti je?
Je to tak, že děti sedí mnoho hodin u počítače a televize, zatímco rodiče zrovna běhají, nebo tráví jinak aktivně a smysluplně svůj čas? Je to tak, že dítě baští hranolky, zatímco rodič vedle něho jí svůj salát? Je to tak, že po koupališti se prochází obézní dítě, zatímco vedle něho jde štíhlý rodič?
NENÍ!!!

Děti a počítač

 

Dnešní děti jsou opravdu v ledasčem jiné. DÍKY BOHU!

Celý svět, i podmínky v něm, se změnily, tak ani ony nemohou zůstat stejné, proto by se měl změnit náš přístup k nim. Je jasné, že rodič, který vyrůstal v době, kdy se o džínách spíše jen snilo, nemůže mít ty samé nároky na své dítě, které si může vybrat přinejmenším z desítky různých džínů.

„Dnešní děti neumějí žít bez počítače a internetu.“
A my ano?

Oni navíc neznají svět, ve kterém internet neexistoval, je pro ně přirozenou součástí. A ano, část komunikace se opravdu přesunula na síť, ale ruku na srdce, nepřesunula se náhodou i podstatná část dospělácké konverzace na síť?

Žijeme v době, kdy technologie jsou velmi podstatnou součástí našich životů a děti narozené v posledním desetiletí už je mají od narození v krvi a je to dobře. Nedávno jsem poslouchala jeden zajímavý rozhovor, kde si paní stěžovala, že její syn sedí pořád u počítače a ona se ho snaží pořád vytlačit ven.

Já jsem se u té televize usmívala a říkala si: „Takže vy paní, sedíte doma a snažíte se svého syna dostat ven? Aha, to ale přece nedává vůbec žádný smysl, ne?“

Je samozřejmě pravda, že počítače, a přílišné vysedávání u nich, mohou za to, že děti tloustnou a udělat kotrmelec už je téměř umění. Ale dospělí, netloustnete náhodou taky?

Tak jako ve všem – všechno může být dobrý sluha, ale zlý pán, a když se to s něčím přežene, následky se dostaví vždy a ve všem.

Ach, ty dnešní děti…

 

Děti ale jsou a vždycky budou DĚTI

* čisté, chytré, krásné, milé a zvídavé, tak jako všechny děti před nimi

Dnešní děti mají některé bonusy nynější doby – pokud je něčím zaujmete, jsou neuvěřitelně kreativní a rychlí, třeba právě proto, že není pro ně problém dostat se okamžitě k jakékoli informaci, ale jsou taky křehčí než jejich předchůdci, protože možností je kolem nich až příliš a jejich životní cesta tak není předem nalajnovaná.

Děti a jejich chování, to je jen a jen naše zodpovědnost.

Je těžké si to někdy přiznat.
Neříkejme proto: „Ach ty dnešní děti, jak jsou zkažené a nevychované a drzé a …“

Jsou jenom kopií nás – dospělých.
Jsou to naše opičky (v tom nejlepším slova smyslu).

 

Lucie ValchařováLucie Valchařová
autorka online programu pro rodiče, kteří chtějí být vzorem pro své děti

„Děti nemusíte učit, jak se mají chovat.
Dělají vše tak, jak to vidí právě u vás.“

www.novyrodic.cz

 

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
 1. VMate For PC napsal:

  As a child, we ran outside, played with friends, and now they communicate with them as much as possible via the Internet.

 2. Magda Horká napsal:

  Je pravda, že děti za monitorem tráví strašnou spoustu času. Ale je pravda, že už to nevidím tak černě, jako kdysi. To, že tam koukají na hlouposti nebo hrají hry, to je samozřejmě hrůza. Ale můj syn mi říkal o tom, jak si našel kurz počítačové grafiky na https://www.wolfway.cz/ a jak ho to začalo dost bavit. Třeba se právě naučil něco, co ho do budoucna bude živit.. V tomto mě ty technologie fascinují.

 3. Martina napsal:

  Tak to já mám v tomto ohledu docela štěstí. Náš syn před obrazovkou čas moc netráví, protože zatím ještě vlastní počítač nemám. Jak už je starší, tak ale uvažuji nad tím, že mu nějaký k narozeninám koupím. Přemýšlela jsem nad tím a na nový bohužel asi peníze nebudou, ale říkala jsem si, že by mu mohl stačit nějaký repasovaný. Co jsem tak koukala, tak třeba na https://www.tera.cz/repasovane-notebooky_c1357566.html jich mají dost za slušné ceny.

 4. all the technical KINGDOM777 solutions and staff we need for 에볼루션 카지노 operators who provide world

 5. LiXwTs napsal:

  evolution korea
  337LiXwTs:>“

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.