Cvičení podle ženského cyklu

První myšlenku o tom, že žena může využít svůj menstruační cyklus pro plánování svých záležitostí, jsem uviděla na blogu Alice Kirš a jejích kolegyň. Po shlédnutí filmu Měsíc v nás Diany Fabiánové jsem se pídila dál, až jsem se začetla do knihy Cyklická žena od Mirandy Gray.

Idea, že nemusím být pořád perfektní (ne, že bych kdy byla :-) ) a že je přirozené, když se během cyklu mění nálada, a že můžeme využít optimální doby, kdy jsme plné energie nebo naopak svých kreativních schopností, mi nejdřív přinesla úlevu a pak (krom téměř bezbolestného průběhu menstruace) inspiraci, jak by se podobný koncept dal použít v tréninku a při sportování.

 

Cyklus se samozřejmě délkou i prožíváním nedá úplně zobecňovat.

Každá žena bude mít své specifické pocity. Zjednodušeně řečeno ale můžeme rozdělit celý cyklus na čtyři části. Líbí se mi pojmenování podle ročních období. V zimě (období menstruačního krvácení) prožíváme spíš fyzický útlum, potřebujeme více odpočívat a stáhnout se do sebe. Poté nastává jaro (do období pár dní před ovulací). Jsme plné energie, stíháme více úkolů najednou a chceme se posouvat ve svých možnostech dál. Léto (období kolem ovulace) je optimální dobou na setkávání s přáteli, jsme společenské a plné pozitivních emocí. Na podzim (období před menstruací) můžeme pociťovat úbytek energie, někdy jsme náladové, ale na druhou stranu je to optimální doba pro kreativní vyjádření.

Cvičení podle menstruačního cyklu

 

V našem sportovním programu by mělo být místo pro následující fyzické aktivity:

  • aerobní činnost (zlepšení kardiovaskulárního systému, rozvoj vytrvalosti, udržení štíhlé linie)
  • posilování (rozvoj síly a prevence osteoporózy)
  • sportování pro radost (jakákoliv činnost, která nás přináší radost a úsměv na tváři)
  • „zdravotní cvičení“ (správné držení těla, rozsah pohybu, správné dýchání, tzn. Jóga, Pilates nebo např. pohybový program Vnímej své tělo Zuzky Bičíkové).

 

Napadlo mě obojí hezky harmonicky propojit

ZIMA: Můžeme si dát buď úplné volno a zaměřit se na relaxaci, spánek, meditaci a nebo cvičit jen lehce. Některé jógové směry nedoporučují v období menstruace cvičit vůbec, především zkruty a pozice, kdy je srdce výš než břicho. Také posilování břišních svalů není úplně ideální. Jděte se projít do přírody nebo se příjemně protáhněte.

JARO: Cítíme příliv energie, optimální doba vyběhnout (vytrvalost je na maximu) případně si zajít do posilovny nebo si dát hodinu Power Jógy. Vyzkoušejme něco nového, rychleji se učíme a třeba najdeme aktivitu, která nás bude hodně bavit.

LÉTO: Využijme této části cyklu ke společným aktivitám. Zajděme si na skupinovou lekci. Energie máme stále dost, ale především nám jde o prožitek. Teď je čas na fyzické aktivity, které nás hodně baví – tančeme a usmívejme se. Nejlépe s partnerem nebo dobrou kamarádkou.

PODZIM: V této fázi energie pomalu klesá, na vzestupu je především naše kreativita. Je čas na pomalejší zdravotně orientované cvičení. Přemýšlejme o tom, co děláme, co nám sport dává a jak se cítíme. Více odpočívejme.

 

Výše zmiňovaný harmonogram samozřejmě neznamená, že bychom měly běhat jen po menstruaci a pilates cvičit pouze před ní. Jde jen o to více naslouchat svému tělu a nesnažit se trhat rekordy, když se na to necítíme. Jiná věc je vrcholový sport, ale i tam fungují tréninkové cykly, kdy zvyšujeme zátěž a naopak, kdy více odpočíváme. Možná by stálo za to, aby trenéři žen plánovali víc v souladu s fyzickými a psychickými požadavky svých svěřenkyň.

 

Lucie Dorazilová (Komrsková)
trenérka a výživová poradkyně
http://www.lucky-web.cz/

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
  1. Magda H napsal:

    Já dříve v zimě vůbec necvičila. Jsem strašně náchylná na zimu a permanentně mi prochladly některé partie. Naštěstí jsem našla bomba věc, a to tyhle zateplené legíny https://extraleginy.cz/282-zateplene-leginy. Bez nich v zimě už ani ránu. Od doby co je mám se mi problémy s prochladnutím výrazně zlepšily. Pokud některá máte stejný problém, určitě je alespoň zkuste.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.