Je v pořádku být rozdvojenou borovicí

Mám mnoho talentů. Konvence říká, že je to problém.
Konvence říká, že člověk by se měl věnovat jen jedné věci a naplnit teorii 10 000 hodin, která zase říká, že teprve po dosažení 10 000 hodin činnosti v nějaké oblasti se člověk stane v dané činnosti odborníkem.

10 000 hodin je hodně času a nezbývá prostor pro nic moc dalšího.

Konvence taky říká, že by se člověk měl věnovat jen jedné věci proto, že jinak dochází k rozptýlení energie a pozornosti, a pak to stojí za houby.

 

Byla jsem obdarována mnoha talenty a dary

Mnohé z těch činností a různorodých oborových směrů, kterým se ve svém profesním i běžném životě už mnoho let věnuji, mi plynou mezi rukama s přirozenou lehkostí, bez přehnaného úsilí a s radostí, jako bych je dělala už věky. Jsou pro mě rovnocenně důležité a naplňující a nabíjející, jsou větší či menší měrou součástí mé vize a mého poslání (a tudíž mě samotné) a nechci mezi nimi dělat výběr nebo některé z nich zahazovat jen proto, že konvence říká, že jsou už přes přípustný teoretický početní limit.

Je v pořádku být rozdvojenou borovicí

 

Kdybych měla přehuštěný porost na hlavě, taky si nezačnu vytrhávat vlasy jen proto, že by mi někdo tvrdil, že jich mám moc a žilo by se mi lépe, kdybych jich měla méně. Znamená to snad, že jsem odsouzená k zatracení konvenčním světem? Rozhodla jsem se, že ne.

Jednoho dne, při jedné ze svých poutí ke své duši, kdy jsem se stala sama sobě koučem, jsem uviděla zvláštní borovici. V lese plném jednokmenných borovic tam stála, jiná než všechny ostatní. Její kmen se v polovině výšky mezi kořeny a korunou přirozeně rozdvojoval a dále roztrojoval. Chvíli jsem se dívala na ni, chvíli na ostatní borovice.

Byla jiná, jediná taková kam až mé oko dohlédlo.

Byla silná a zdravá a plodná a plná života a v její koruně rádi sedávali ptáci a rostla převysoko, skoro až do nebe. Ani náznak oslabení, přestože byl její kmen v růstu rozdvojen. Byla krásná a já jsem se na ni užasle a s obdivem dívala. Uviděla jsem v ní kus sebe a řekla jsem si, že je úplně v pořádku být rozdvojenou borovicí. Hlas moudré ženy měl pravdu, když mi jednou říkala, že v jednoduchosti ostatních jsem pochybovala o své mnohosti.

A tak jsem si uvědomila,
že je v pořádku být borovicí s několika silnými kmeny.

To vše jsou barvy mého já, mé duše, a vím, že je nesmysl snažit se zahodit kus sebe samé. To by snad byl až hřích a provinění proti smyslu života.

Jsem mnohá a je to tak v pořádku.

Jsem za to vděčná, protože vím, že dostat takové množství darů je vzácností –  v lidském životě i v borovicovém lese.

Pavla Pokorná SvětlíkováMgr. Pavla Pokorná Světlíková

Osobní kouč, průvodce duše, konzultant osobního růstu a rozvoje, manager, fotograf, spisovatel, tvůrce, světlonoš, inspirátor, pozorovatel, vypravěč, snivec, létavec, designer, šéfkuchař, nadšený a stálý objevovatel života, žena mnoha darů a talentů, žena tisíce tváří…

www.pokornasvetlikova.cz

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů