Zastavuji čas – nalézám v každé ženě její Bohyni

Čím tedy začít? Snad abych se nejdříve představila. Jmenuji se Šárka Sofieee, jsem fotografka a taky tak trošku čarodějka. Velmi mne zajímá téma ženství a ráda s ním pracuji…

Myslím, že fotografování mi bylo dáno do vínku sudičkami. Již asi jako tříletá holčička jsem s radostí běhala venku s dětským foťákem, a ten vždy po zmáčknutí spouště vystříkl vodu. To se mi tehdy opravdu moc líbilo. A možná právě to byl ten okamžik, který určil můj směr.

Touha fotit se nesla s přibývajícím věkem dál a dál. Ve svém snu fotit, k mé tehdejší mrzutosti, jsem však nebyla podporována. A tak se má vášeň pomalu na nějakou dobu ztišila. Jako starší jsem vždy s velkou pečlivostí zaznamenávala rodinné fotky, na kterých jsem si dávala záležet.

Byla jsem vždy ta, která fotila ostatní.

K osmnáctinám jsem si přála svůj první fotoaparát. Ten však stále sloužil převážně k zachycení mé rodiny. Pak nastala éra digitálů a já do toho všeho spadla přímo po hlavě. Byla jsem uchvácena a začala jsem si plnit svůj dětský sen.

Mé nadšení a vášeň, kterou při focení mám, se nedá popsat. Ze začátku jsem fotografovala úplně vše. Krajinu, rostliny, zvířata, lidi… A fotografovat jsem se učila převážně sama z odborných knih o fotografii. Občas mi pomáhal a vedl mě Joško – učitel na vysoké škole fotografie v Chorvatsku.

Čím více jsem však do tajemství fotografie pronikala, tím více jsem začala zaměřovat svou pozornost na lidi. S nadšením jsem si uvědomila jak intimní je to okamžik, když někoho fotím. Velice přirozeně, z mého zájmu o lidi, vyplynulo zaměření na portrétování žen.

Šárka Sofieee foto

Žena je prostě krásná a pro mě inspirující

Dokáži se na ní naladit a ukázat jí pomocí fotografie, že i ona tu krásu v sobě má. Ve své fotografii se proto vždy snažím o znovuobjevení a zachycení Bohyně v každé z nás.
V takový moment je focení hodně o důvěře a vzájemném propojení mne a té, která je před objektivem. Nejen proto se snažím, aby to pro ženy bylo příjemné a nebyly ve stresu či nervózní, protože jedině tak se jejich Bohyně projeví v plné kráse. A já jsem pak velice ráda, když klientka odchází a s úsměvem na rtech mi sděluje, že to příjemné bylo a že si focení báječně užila.

To mě vždy zahřeje u srdce. Stejně jako mne potěší, když vidím nadšení z fotek. Maximálně mne totiž baví to objevování a probouzení ženskosti v mých klientkách. Vím totiž, že každá je jedinečná a krásná.

U slova „KRÁSA“ bych se ráda chvíli zastavila, neb to nemá nic společného s mládím a dokonalostí, jak je nám dnes masově vštěpováno médii do hlavy. A ani s věkem.
Všimla jsem si, jak se ženy již ve třiceti letech považují za staré, nemluvě o čtyřicátnicích a starších. Ty žijí v mylné představě a paradigmatu, že si fotografie zachycující podstatu jejich ženství nezaslouží.

Jaká škoda!
Je to právě fotografie, která dokáže zastavit čas a ukázat naší druhou tvář.
Tu kterou neznáme. A spousta žen ji potlačuje hluboko v sobě, a pak jsou překvapené, když se vidí – krásné a zářící…

Přestože profese fotografky není zatím má hlavní pracovní náplň, v co nejbližší době se to asi změní, neb mám svou vizi, své přání, svůj cíl…
A jelikož jsem jaká jsem, a miluji fotografování, práci se ženami a přírodu, rozhodla jsem se uspořádat výstavu na toto téma, kde žena vystupuje jako čarodějka, a kde jsou i patrné pohanské svátky a různá symbolika.

Bylo mi líto, že všechny ty krásné okamžiky zachycené ve fotografiích, mi leží jen tak někde v šuplíku. Chtěla jsem se o svou tvorbu podělit s veřejností. A hlavně se ženami, jelikož je to právě o nich – o nás.
O znovunalezení ženství.
O tajemství, které si v sobě neseme, a která plno dnešních moderních žen přehlíží.

Pozvánka na vernisáž

Je třeba se opět spojit se svou ženskou duší, s MATKOU PŘÍRODOU, neb ta nám dodává sílu a moudrost, a jejími cykly, které já sama velmi intenzivně cítím a ctím. Jen je třeba naučit se vnímat měnící se energie a začít s nimi pracovat, a využívat ve svůj prospěch. Dokud to neuděláme, nebudeme úplné a nemůžeme se pak divit, že máme pocit nenaplnění, který se může v našem všedním životě projevovat různě.

 

Přijměte pozvání na vernisáž,
která se bude konat v pátek 5.9.2014 od 17:00 hodin
v kavárně CAFÉ ROUGE v Chomutově.


S láskou Šárka Sofieee

facebook.com/sarka.sofieee.photographer

Ženy ženám

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností.
Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů