Jak si ve vztahu (ne)projevovat lásku

Depositphotos_23101642_xsPřemýšleli jste někdy o tom, proč je váš vztah s vaším partnerem v poslední době tak vlažný?

A proč vám váš partner najednou není schopný vyznat lásku, ačkoli to „dříve“ uměl? Je to tím, že už vás nemá rád?

Jaké jsou příčiny rozpadu vztahů? Proč vztah, který je zpočátku plný pochopení, vzájemné důvěry, lásky se ocitá na okraji propasti?

Proč si přestáváme se svým partnerem/partnerkou rozumět? Co je důvodem, že už nás druhý nepřijímá takové, jací jsme? A je tomu skutečně tak?

Všichni jsme tím prošli: Na začátku potkáme zajímavého člověka, muže, ženu. Přijde období zamilovanostiplné lásky, porozumění, souznění. Našemu partnerovi/partnerce projevujeme lásku na všech úrovních, všemi možnými (a někdy i nemožnými) způsoby. Snažíme se být mnohdy i originální :)

Lásku vyznáváme slovy, píšeme zamilované sms zprávy, jsme pozorní, náš vztah je plný fyzického kontaktu. Projevujeme svou lásku všemi způsoby – a aniž bychom si to uvědomovali, umíme to! Zároveň se nám jí stejně tak i dostává. A jsme šťastní.

Pak však přijde chvíle, kdy zamilovanost začne odeznívat a nastává zlom. A my mnohdy tápeme, nejsme si jisti láskou druhého, jen vnímáme, že zamilovanost je pryč. Ale láska zůstává. Nemáme už takovou potřebu lásku projevovat jako dříve a stejně tak nám již není projevována.

A tady dochází k zásadním avšak nevědomým změnám:

Přestaneme lásku projevovat na všech úrovních, začneme lásku svému partnerovi/partnerce vyjadřovat pouze způsobem, jaký my sami upřednostňujeme. Špatné vyjádření citů vůči druhé osobě může náš vztah zničit. A my mnohdy pak ani nechápeme, co se stalo. Co jsme udělali špatně?

V NLP tyto úrovně nazýváme „reprezentačními systémy“.

Tyto vzorce pak řídí naše potřeby, vyjadřování, přijímání. Je nutné si uvědomit, že my všichni používáme všechny reprezentační systémy! Avšak jeden z nich bývá tím hlavním, řídícím. U někoho výrazně vyčnívá nad ostatními, u jiných pouze nepatrně.

Nyní se podíváme na každý z nich. Jsou tři a podle nich se můžeme zařadit do jednotlivých skupin:

  1. Vizuální typ – jedním z našich reprezentačních systémů je vizuální, tedy obraz. Člověk, který tento vzorec upřednostňuje, potřebuje především lásku VIDĚT! Ano, takovému člověku můžeme říkat od rána do večera, jak jej milujeme, ale patrně bude hluchý, nebo našim slovům nebude dávat velký význam. Pokud mu však lásku vyjádříme jeho způsobem, budeme úspěšní. Jak? Takový člověk jako projev lásky vnímá chování druhé osoby, jeho/její pozornost, gesta, ochotu pomoci. Zkrátka vše, co vidí, to vnímá.
  2. Audio typ – druhým naším reprezentačním systémem je audio projev. Pro lidi tohoto typu je velmi důležitý slovní projev. Potřebují slýchat, jak je jejich partner/ka miluje, jak je obdivuje. A záleží nejen na slovech jako takových, ale i na intonaci hlasu, hloubce, celkovém slovním projevu.
  3. Kinesteticky zaměřený typ – třetím reprezentačním systémem je kinestetický, tedy tělesný, vjemový. Titolidé upřednostňují dotyky, objetí, fyzický kontakt. Partner jim může říkat neustále, jak je miluje, může být sebevíc pozorný, ale pokud nedostanou lásku prostřednictvím fyzického kontaktu, budou přesto nespokojení.

Nyní se zkuste na základě následujícího cvičení sami zařadit. Do jaké skupiny patříte? Jaký systém upřednostňujete?

CVIČENÍ:

  • Je pro vás naprosto nezbytné, aby vám váš partner dokazoval lásku například kupování dárků, vřelými pohledy, nebo tím, že k vám bude velmi pozorný, bude vás zvát na večeře, do divadla, bude ochoten vám pomáhat? Je pro vás nutné, aby vám partner projevoval lásku těmito způsoby? Pak jste VIZUÁLNÍ typ.
  • Nebo je pro váš pocit lásky nezbytně nutné, aby se vás váš partner dotýkal? Potřebujete častá objetí, mazlení, nebo i jen držení za ruce? Pak jste KINESTETICKÝ typ.
  • Je pro vás nutné slyšet slova lásky z úst vašeho partnera? Je pro vás důležitá intonace jeho hlasu, pokud vám lásku vyznává? Pak jste AUDIO typ.

Pokud objevíte tyto základní složky, které vytvářejí hluboké pocity lásky u vás, pak je potřeba, objevit je i u partnera. Položte mu stejné otázky, jaké jste kladly sobě v tomto cvičení. Tak můžete určit, jakým způsobem vyjadřovat lásku svému protějšku.

Pokud jsou oba partneři se shodným hlavním reprezentačním systémem, pak cítí tento pár dokonalé souznění. Takový vztah má velký předpoklad být stálým. To ale neznamená, že u ostatních toho nelze docílit. Stačí znát svůj hlavní reprezentační systém a stejně tak i partnerův/partnerky.

Většina z nás má tendenci svému partnerovi lásku vyjadřovat způsobem, který my sami vyžadujeme. Pokud je odlišný, setkáváme se s odmítáním takového projevu, v lepším případě lhostejností. Odtud pak není daleko k hádkám.

Uvedu vám jeden z příkladů:

ONA – je velmi vizuální typ. ON – je kinesteticky zaměřený typ.

ON: při jakékoli příležitosti se snaží své partnerky dotýkat, pohladit jí, políbit, snaží se o sebemenší fyzický kontakt s ní. ONA by však více uvítala pozornost. Láskyplný pohled. Pomoc. Co se v takovém případě stane? Kam směřují její myšlenky?

S největší pravděpodobností dojde k následujícímu závěru: „jde mu jen o sex, nic jiného pro něj neznamenám, nestojím mu ani za to, aby se ke mně choval pozorně, nepomůže mi s ničím! Kdepak, ten už mě nemiluje, jinak by se takhle nechoval!“

Jak vnímá celou situaci ON?: „Ona si snad myslí, že když mi uvaří něco dobrého, sežene mi lístky na hokejový zápas, že mi to může nahradit fyzický kontakt s ní? Co když má jiného chlapa? Přeci není frigidní! “

Ani jeden z nich nedělal po celou dobu nic špatného! Jeden druhého má stále rád. A vzájemně si lásku stále projevují! ALE: každý na základě vlastního reprezentačního systému.

V obou případech je důvod k nespokojenosti. Pokud se nic nezmění, pak takový vztah nemá dlouhého trvání. Alespoň do chvíle, kdy si vše nevyjasní.

Co v takovém případě dělat?

Stačí změnit svůj způsob vyjadřování citů a nahradit jej způsobem, který přijímá systém toho druhého.

Stačí pouze změnit projev lásky vůči našemu partnerovi. Pokud se na celou situaci podíváte očima vašeho partnera, pak pochopíte. Sedněte si, povídejte si a vyjasněte si, jaké jsou potřeby vašeho partnera. Co je pro něj důležité. Jakým způsobem je schopen přijímat vaší lásku, aby byl spokojený?

Samozřejmě, jsou lidé, kteří mají dva reprezentační systémy, které převládají a nejsou schopni přesně určit, který z nich je pro ně důležitější. Pak je možné si položit otázku, „Pokud bych si měl vybrat mezi jednou z variant, která je pro mě lepší? Například: dotyk, nebo slova?“

Co když i přesto, že náš partner ví, co je pro nás důležité, není ochotný nám lásku projevovat naším způsobem? Pak mu očividně za tu námahu nestojíme. Tady pak ztrácíme čas.

Pokud nás druhý miluje, pak nás přijímá i s našimi potřebami a udělá vše proto, aby náš vztah byl harmonický a spokojený. Na oplátku se mu dostává naší lásky způsobem, jaký je pro něj důležitý.

Co je však důležité je komunikovat. Protože bez komunikace se nedozvíte, jak je váš partner „nastavený“. Můžete se pouze domnívat, ale čtení myšlenek není komunikace. Jsou to vaše myšlenky a dohady. Je to váš úhel pohledu.

„Komunikace je klíčem k plnohodnotnému a kvalitnímu vztahu.“

Byl pro vás článek zajímavý? Zaujal vás? Pokud vám byl užitečný svým obsahem, sdílejte jej na svých Fb stránkách. :)

Přeji krásné zimní dny

Radka K.

Ženy ženám
Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
  1. Jož. napsal:

    Tenhle clanek me prisel byt hodne zajimavy!! Nedavno jsem cetla Radky blog o vztahy a trochu o tom mluvila o ty typy! Tak jsem to zkusila pouzijit ty cviceni a pochopila jsem jaky typ jsme ja (audio) a a jaky je muj partner (vizualni)!! Ja jsem mu o to nerekla a vzpusobila jsem se ke nemu a hned se to vylepsilo!! Az potom jsem mimu to vysvetlila a chapal me!! Tohle je fakt genialni clanek a doufam ze jich bude vic!! :-)

  2. Katka napsal:

    Podľa mojich skúseností životných súhlasím s uvedenou vetou: „Komunikace je klíčem k plnohodnotnému a kvalitnímu vztahu.“ Áno, zabudli sme medzi sebou komunikovať. Naozaj nevieme čítať myšlienky jeden druhého. A o tom to je. Článok je poučný a každý sa vie otestovať. Najskôr som si myslela, že som „K“, no podľa tu uvedeného cvičenia som zmenila názor, myslím, že je u mna na prvom mieste „V“ až potom „K“. Samozrejme všetky tri prejavy sú pre fungujúci vzťah potrebné, nie však vždy a za každú cenu. Každý sme jedinečný a preferujeme iné prejavy pozornosti. Dôležitá je empatia a to bez komunikácie nejde. Môj názor.

  3. Zorka napsal:

    Tak toto je fakt bomba článok ! Dajú sa tieto reprezentčné typy premietnuť aj do iných vzťahov ako partnerských ? Napr. rodič-dieťa ? Ďakujem :)

    • Olga napsal:

      Zorko, ano, dají se promítnout i do jiných vztahů. Stáhněte si Radky E-book Jak úspěšně komunikovat (nejen) v rodině. Tam je to krásně všechno popsané.
      http://radkakoubova.com/
      Přeji vám krásný den.
      Olga

    • Radka K. napsal:

      Zorko, přesně jak píše Olga, platí to pro všechny vztahy, nejen partnerské. Pokud pochopíme, jak jsou „nastavené“ naše děti, pomůže nám to i pochopit, jak s nimi lépe komunikovat. Děkuji za výborný otázku :-)

  4. m napsal:

    Jako dobry no.ale je to mlaceni prázdné slámy-kdo se chce v tomto lépe a více vzdelat-vše úz popsal chapman v 5ti jazycích lásky.

  5. all the technical KINGDOM777 solutions and staff we need for 에볼루션 카지노 operators who provide world

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.