Ochrana před sluncem v létě

Léto je časem pobytu u vody a na čerstvém vzduchu. V tomto období na nás z médií útočí řada reklam na opalovací krémy. Všechny proklamují „zaručenou ochranu“ před slunečními paprsky, které jsou označovány jako „nebezpečné“ nebo „škodlivé“. Nanesení opalovacího krému ve zjednodušené řeči inzerentů zaručuje zdraví. Pojďme se však podívat hlouběji na to, jak je to s ochranou zdraví pomocí opalovacích krémů ve skutečnosti a která forma ochrany před slunečním zářením nám opravdu svědčí a která je naopak riskantní.

Jaké opalovací krémy vybírat?

Výrobci opalovacích krémů argumentují ochranou před slunečním zářením. Často však opomíjejí chemické složení ochranných krémů, které má na náš organismus prokazatelný vliv. Řada krémů, třebaže jsou určeny pro citlivou pokožku, obsahuje množství chemických látek, které se v našem těle ukládají a mohou je ovlivňovat. Jak se ale v solární kosmetice správně orientovat?

Existují dva základní typy opalovacích krémů: krémy s chemickým UV filtrem a krémy s minerálním UV filtrem. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že chemické filtry se vstřebávají do pokožky a ultrafialové záření pohlcují, zatímco minerální filtry zůstávají na povrchu kůže a záření odrážejí. Přestože krémů s chemickým filtrem je na našem trhu většina, krémy s minerálním filtrem jsou celkově zdravější a méně rizikové.

Chemický UV filtr

Syntetické krémy s chemickým UV filtrem přeměňují sluneční záření pomocí chemické reakce na teplo. Rizikem tohoto procesu je možnost přehřátí organismu. Za jednu z nejnebezpečnějších látek přidávaných do krémů s chemickým filtrem je považován hliník. Ten může vyvolávat alergické reakce, zhoršovat akné, podporovat vznik rakoviny a v neposlední řadě je podezřelý z podpory nástupu Alzheimerovy choroby.

Vědeckými studiemi byla také dokázána souvislost mezi používáním syntetických slunečních filtrů a vznikem hormonálních poruch v těle. Chemické přísady syntetických krémů (avobenzone, benzophenone, ethylhexyl p-methosycinnimate, 2-ethylhexyl salicylate, homosalate, octocrylene, oxybenzone, ethylhexyl salicylate, glyceryl PABA či octyl methoxycinnamate), které se ukládají v tukové tkáni a v mateřském mléku, svými účinky napodobují hormon estrogen, což může vést k hormonálním změnám v organismu. Měli bychom se tedy zamyslet nad tím, zdali jsou běžné syntetické solární krémy vhodné pro citlivou dětskou pokožku, nebo také pro kojící a těhotné ženy.

Existuje několik výjimek krémů se syntetickým filtrem, u kterých se neprokázal vliv na lidské zdraví a hormonální systém. Pokud bychom takový krém hledali, kupujme ten, jehož filtr tvoří jedna z následujících látek: Mexoryl SX, LX, Tinosorb S nebo Tinosorb M.

Minerální UV filtr

Minerální filtry jsou vyrobeny z přírodních minerálů umletých na jemný prach a rozpuštěných v emulzi. Do kůže se nevstřebávají – zůstávají na povrchu, kde vytvářejí neviditelný film a odrážejí veškeré sluneční záření jako zrcadlo. Minerální pigmenty totiž dokážou vytvořit fyzickou bariéru na pokožce a tím zde fungují jako přirozená ochrana.

Minerální filtry se přidávají zejména do opalovacích krémů a olejů na přírodní bázi. Tyto krémy by neměly obsahovat rizikové parabeny ovlivňující endokrinní systém ani látky na bázi minerálních olejů, vyvolávající alergie a zodpovědné za řadu dalších zdravotních problémů. Jejich praktickou výhodou také je, že působí ihned po nanesení – na rozdíl od chemických filtrů, u nichž trvá zhruba 30 minut, než proběhne reakce. Je však třeba mít na paměti, že krémy s minerálními filtry mívají v mnoha případech ochranný faktor maximálně 30. Proto je nezbytné důsledně a často opakovat jejich aplikaci.

Přírodní opalovací krémy s minerálními filtry bývají hypoalergenní a pokožkou jsou celkově lépe snášeny. Pro děti jsou tedy rozhodně vhodnější, ovšem také dospělí by se měli zamyslet nad tím, jakou péči budou pro své tělo volit. Přírodní opalovací mléka, krémy a oleje jsou rozhodně bezpečnější a méně rizikovou volbou pro všechny.

Jak se dále chránit před sluncem?

Sluneční paprsky jsou pro zdravý vývoj organismu důležité, protože podporují tvorbu nezbytného vitamínu D. Zároveň je však třeba dávat pozor na délku a intenzitu záření, kterému se vystavujeme, abychom předešli rizikům nadměrného slunění, vedoucímu k lehčím či těžším zdravotním problémům úpalem počínaje a rakovinou kůže konče.

Proto bychom měli mít na paměti, že v době mezi 11 a 15 hodinou, kdy dosahuje sluneční záření nejvyšší intenzity, bychom měli pobývat spíše ve stínu a nevystavovat se slunci vůbec. Opalování na přímém slunci by nemělo přesáhnout 20 minut denně u dospělých.

Malé děti by se ostrému slunečnímu záření měly vystavovat v co nejmenší míře, kojenci do 6 měsíců by na slunci neměli pobývat vůbec. Dětská pokožka je totiž mnohem citlivější a náchylnější rychlému spálení než pokožka dospělého. Příčina je ta, že u dětí ještě není plně vyvinutý systém tvorby pigmentového barviva melaninu a kůže tak do sebe přijme mnohem větší objem UV záření. Pokud dojde v dětském věku k opakovanému spálení, v dospělosti se zvyšuje riziko onemocnění rakovinou kůže. Proto by rodiče malých dětí měli dbát na zvýšenou ochranu před sluncem.

U malých dětí je také dobré myslet na postupné dávkování slunečního záření. Ze začátku sezóny proto s dětmi raději nepobývejme u vody celý den. Voda odráží sluneční paprsky a záření je tak intenzivnější. První výlet na koupaliště omezme na dvě hodiny. Postupně, až si pokožka „zvykne“, lze dobu strávenou u vody prodlužovat. Rozhodně však nezapomínejte dítě pravidelně natírat opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem a jeho vrstvu obnovovat každé 2 hodiny, nebo po koupání či sportu. Na hlavě by dítě mělo neustále mít čepici se širokou krempou (a to i ve vodě). Ideální je také permanentní ochrana těla – doporučujeme volné dlouhé tuniky z lehkých, vzdušných materiálů (indická bavlna, len, konopí). A na konce: nezapomínejme na pravidelný a dostatečný přísun tekutin!

Lucie Harnošová

www.branakdetem.cz

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
  1. Soňa napsal:

    My se před sluncem chráníme tak, že jsme v bazénu nebo doma. Pořídili jsme si už vloni klimatizaci ze Vzdušínu https://www.vzdusin.cz/nastenne-split-klimatizace , takže doma máme krásný chládek, tak se máme před sluníčkem kde schovat. Ležet někde na sluníčku a opalovat se, mě nikdy nebavilo.

  2. Val44 napsal:

    Jojo, Soňo máme to u nás dost podobně. U toho bazénu ale pozor. My jsme si bazén nechali udělat letos od https://www.albixon.cz/bazeny/ takže hned jak byl hotový, trávila jsem u něj skoro každý den. Ochranu před sluncem jsem ale trochu podcenila a pěkně jsem se na sluníčku spálila. Pak jsem pár dní do bazénu nemohla ani vkročit jak to pálilo.

  3. Lenka napsal:

    No, podle mého názoru je před sluncem určitě dobré chránit i svůj zrak. Tedy mít nějaké pořádné sluneční brýle. Ideálně nějaké s dobrým UV filtrem. Já jsem si například letos začátkem léta koupila jedny z https://www.hotovebryle.cz/ a s těmi jsem moc spokojená. Je už na první pohled vidět, že jsou kvalitní. Překvapivě ani nebyly nijak drahé, ale nejlevnější také nebyly.

  4. Hana napsal:

    Musím se přiznat, že já jsem teda spíše zimní typ. Ne, že bych léto neměla ráda, ale zima mi vyhovuje víc. Mám například i hodně ráda bruslení. Letos už jsem si párkrát zabruslit byla. Určitě bych ale na led nevyrazila bez helmy. To je opravdu až moc velký risk. Jednou jsem právě takto na ledě měla úraz a dlouho jsem se z toho vzpamatovávala.

  5. Val napsal:

    Ono to slunce přes léto umí být pěkně vlezlé. Sama to moc dobře znám z naší zahrady. Tam se kromě chatky přes léto není kam schovat. Manžel tam už asi 3 roky staví pergolu, ale pořád s tím nezačal. Ráda bych ale na zahradě trávila přes léto více času a ten stín je prostě potřeba. Napadlo mě, že by to mohl vyřešit alespoň nějaký slunečník. Dívala jsem se, že pěkné mají třeba tady – https://www.avenberg.cz/k44-zahrada-altany-a-slunecniky

  6. JaneX napsal:

    Ono to není jenom o pleti, ale třeba i o nehtech. Nejlepší jsou lidi, kteří si nechají udělat v salonu modeláž nehtů, ale pak se diví, že jim to v moři slezlo. No, já chodím do salonu na modeláž nehtů k beautiful-me.cz/modelaz-nehtu a teda musím říct, že tam to se mnou fakt řeší dopodrobna a já si na ně nemůžu absolutně vůbec stěžovat. Takže asi tak. :-)

  7. Olina napsal:

    Já miluju slunce, ale zároveň z něj mám velký respekt, takže sebe i dětmi mažu opalovacím krémem. Trávíme hodně času u bazénu, tak to nechci podcenit, aby se hlavně děti nespálily. O mě zas tak moc nejde. Na letošní léto jsem si koupila nové plavky a už jsem je vyzkoušela jsou skvělé :-) .

  8. Simona napsal:

    Já miluju léto a nijak se na sluníčku nemažu. Mám dobrý pigment, takže se nespálím. Je teda pravda, že přes to největší horko jsem radši schovaná doma v chládku. Máme totiž klimatizaci z https://www.shop-klimatizace.cz/klimatizace-s-montazi/ , kterou nám rovnou i namontovali a je to taková paráda když máme možnost se alespoň někde před vedrem schovat :-) .

  9. Lenča napsal:

    Ochrana před sluncem je určitě důležitá. My se teď snažíme vyřešit to, aby nám tolik nesvítilo do bytu a abychom tu neměli takové horko. Manžela napadlo, že bychom mohli do oken koupit římské rolety. To by prý snad mohlo pomoct. Nemá s tím někdo z vás náhodou zkušenost? :)

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.