„Přestávalo mě to těšit, začínala jsem cítit neradost.“

Alice Kirš a Edita Berková

Rok 2018 je opravdu plný velikých změn a jednou z nich je i ukončení 7letého a velice úspěšného projektu Ženy Ženám. Edita Berková si povídala se zakladatelkou tohoto projektu Alicí Kirš.

 • Rozhovor si můžeš poslechnout,

 • nebo přečíst. :)

Kdy jsi začala cítit, že je něco jinak, než jsi byla s Ženy Ženám zvyklá?

Podle mě se to stalo v momentu, kdy mi začaly tikat biologické hodiny, kdy jsem se otevřela přání stát se maminkou, když jsem začala toužit po dítěti. Což bylo před třemi lety.

Pamatuju si, že když jsem byla právě před třemi lety na podzim na Havaji, tak jsem tam udělala nebo spíš ke mně nějak přirozeně přišlo několik zásadních rozhodnutí.

Pustila jsem právě strach být máma, bála jsem se mít dítě, protože jsem to cítila jako ohrožení našeho vztahu s mým mužem, bála jsem se, že s dítětem přijdeme o blízkost a intimitu, kterou mezi sebou máme, a díky které jsme spolu už 11 let šťastní.

Taky jsem se rozhodla opustit manželovu firmu, ve které i přesto, že jsem měla Ženy ženám, jsem figurovala a v poslední době mně to bralo už dost energie. A já cítila, že potřebuju udělat prostor a místo miminku. A s tím souvisí i poslední rozhodnutí. Rozhodla jsem se, že si najdu někoho, kdo firmu povede, a mně to umožní se více uvolnit v tématu mateřství.

Takže už před těmi třemi lety jsem začala cítit, i když velmi slabě, že zřejmě nemohu být mámou takhle velkého projektu a později i firmy a mít dostatek prostoru na mateřství a vše, co s ním přijde.

Jak jsi došla k finálnímu rozhodnutí?

K finálnímu rozhodnutí vedl skoro roční a poměrně náročný proces. Před rokem jsem se rozhodla, že zvětším tým a sama se odsunu do takové majitelské role, protože mateřství nepřicházelo a já uvnitř cítila, že to naše miminko prostě potřebuje mámu, co je v pohodě a má ze života radost.

A mě už Ženy ženám přestávaly těšit. Ta neradost se tak nějak přikrádala plíživě a nenápadně, společně s ní pak přicestovala tíha zodpovědnosti za tým, za provoz firmy, za finance, kterou jsem nedokázala pustit a během roku jsem několikrát padla na dno.

Na těch dnech – a bylo to většinou v období menstruace – moudré stařeny, jak se říká – jsem slyšela vnitřní hlas, který volal: „Já nechci mít firmu.“ Takových pádů jsem potřebovala ale zažít několik, než jsem se finálně rozhodla.

A taky než mi opravdu došlo, že záměr Ženy ženám byl naplněn a že už mě to prostě netěší a potřebuju to opustit. Stalo se to letos v květnu a celý příběh toho mého rozhodnutí si můžete přečíst na www.zenyzenam.cz/konci.

Jsem za ten rok velmi vděčná, i přesto, že byl náročný. Všechno to bylo moc důležité, protože to finální rozhodnutí jsem udělala s klidem a mírem v duši. Nebyl to nějaký panický útěk. Rozhodnutí prostě dozrálo a já myslím, že tak by to mělo být.

A co Tvůj strach z nové cesty? Víš, kudy se vydat? Pokud ano, jak jsi k tomuto VÍM došla?

Strach z nové cesty kupodivu nemám. Naopak se na to těším. Za těch 34 let života už nějak tomu Vesmíru a něčemu vyššímu, než jsem já, důvěřuju. Důvěřuju, že když něco skončí, něco nového mi pošle, a já se na to překvapení těším. Už jsem párkrát na takovém začátku byla a vždycky to dobře dopadlo.

Taky si chci nějaký čas užít to NEVÍM. Ty volné dny. Ty prázdné dny. O prázdninách. :) Co si ale přeju, je vrátit se ke psaní a sdílet svůj životní příběh, zážitky a zkušenosti. Spisuju odmalička, a kvůli starostem o provoz a dění ve firmě jsem si na psaní skoro nedělala čas, takže k tomu bych se chtěla vrátit a napsat třeba další knihu.

Alice Kirš 17 tváří ženy

Co bys poradila ostatním ženám v nalezení „odvahy“ udělat podobné rozhodnutí?

Nejdůležitější je pravdivost sama k sobě, upřímnost sama k sobě a taky víra v to, že to prostě dobře dopadne, ať se rozhodnete jakkoliv. Protože když je to nejlepší pro vás, je to to nejlepší i pro všechny ostatní a to se mi teď s koncem ŽŽ krásně ukazuje.

Nikdo z mých spolupracovnic a spolupracovníků není naštvaný, a to někteří kvůli tomu přišli o práci. Vidí v tom novou příležitost pro sebe a přejí mi, abych byla šťastná. Taky doporučuju dát si čas. Ale takový přiměřený. Neutíkat z boje při prvním nepohodlí a zároveň nezůstávat v něčem, co už příliš dlouho nefunguje. A jakmile se vám z života začne vytrácet radost a lehkost, jděte – stejně jako já – jinam.

Edita Berková
Jsem milovnicí humoru, radosti, akce, modré indulony, hor a praskajícího dřeva v krbu. S blížící se čtyřicítkou mi na vrata začala bušit silná potřeba změny. Podívala jsem se tedy svým strachům a lpění zpříma do očí a ukázala těm pacholkům cestu ven. Prodala jsem svou značku Strollering a založila ÚŽASNÝ STAV aneb vysílání na frekvenci ŽIVOT NÁS MÁ BAVIT, jehož součástí je oblíbený audio blog a trénink spokojenosti.
Komentáře
 1. Elena napsal:

  Jsem velmi šťastný, chci se podělit o svá svědectví s širokou veřejností o tom, co pro mě tento muž jménem Dr. PADMAN právě pro mě udělal, jsem ženatý 4 roky a mám rozchod s manželem před 4 měsíci a byl jsem strach a tak zmatený, protože ho tak moc miluji. Opravdu jsem byl příliš depresivní a kamarád mě nasměroval k tomuto kouzelníkovi, doktoru PADMANOVI, a oznámil jsem mu všechny své problémy a řekl mi, abych se nebál toho, že se přinutí, aby se můj manžel vrátil ke mně a za pouhých 48 hodin Dostal jsem hovor od mého manžela a on se líbil, že bych se měl vrátit do domu. Nikdy v mém životě nevěří v kouzlo a teď mi to jen pomohlo a jsem nyní tak šťastný. Vše mu děkujeme a pokud si také chcete nechat svého manžela vrátit pro sebe zde !! jeho e-mailovou adresu (padmanlovespell@yahoo.com), jsem tak rád, že svědčím o vaší práci a laskavosti DR PADMAN

 2. Your Artical „I was no longer happy, I was beginning to feel displeased.“.it has Alot of information is so great, Dear Edita Berková

 3. WritePaperFor.Me can help you with the most challenging assignments. Just visit their site and order your papers.

 4. Daniele Sleet napsal:

  Adanya kolam renang pada rumah akan membikin Anda dapat berolahraga renang kapan saja. Kontraktor kolam renang adalah suatu perusahaan atau jasa … kunjungi https://hargaperawatankolam.blogspot.com/2019/11/jasa-perawatan-kolam-renang-jepara.html untuk lebih detail

 5. Faviola Demauro napsal:

  Beli Beton Precast Online berkwalitas dengan harga murah terkini 2020 di MegaconBeton.com! Pembayaran gampang, pengiriman pesat se Indonesia. silahkan kunjungi https://roadbarriermegacon.kedungsepur.my.id/2020/09/harga-road-barrier-megacon-1-di_80.html

 6. Deshawn Raum napsal:

  Perusaan Betching Plant Yang Memproduksi Beton cor pracetak, beton segar yang belum mengalami progres pengikatan dan … silahkan kunjungi https://harga-pipa-drainase-megaconperkasa.blogspot.com/2019/07/harga-pipa-drainase-1-pekanbaru-0852.html

 7. Arnold Brenda napsal:

  Phenolic Board kamar kecil high pressure laminate. Ada yaitu bahan yang beberapa sering sebagai bahan partisi … kunjungi https://partisi-kamar-mandi.blogspot.com/2018/08/cubicle-toilet-phenolic-sidoarjo-murah.html to go further.

 8. Allena Wessell napsal:

  Secara biasa dalam macam beton ready mix ini tak ada perbedaannya, cuma brand dan pengambilan beton dari batching plantnya saja yang berbeda, secara … info lebih lanjut https://boxculvert.jabodetabek.my.id/2020/08/harga-box-culvert-pracetak-megacon-di_84.html

 9. Preston Weyler napsal:

  Jasa towing adalah layanan pengangkutan barang/kendaraan umumnya mengaplikasikan kendaraan derek yang biasa disebut derek gendok … info lebih lengkap https://carcarrier.netlify.app/car-carrier-bandung-makassar.html

 10. Carmine Warpool napsal:

  Kaca Tempered (Kaca Diperkeras) yakni kaca dengan memanaskan float glass awam hingga mencapai temperatur sekitar 700 °C kami berada di … info lebih lanjut https://kontraktorpartisikaca.blogspot.com/2020/01/jasa-pembuatan-partisi-kaca-1-di_8.html

 11. nelson napsal:

  Je čas podělit se o své svědectví, jsem Nelson a jsem šťastný, když zde sdílím své svědectví, představila mě Baba Ogbogo moje matka, když zjistila, že po 3 letech manželství nemohu otěhotnět. To mi tedy přineslo tolik problémů do manželství a vedlo k rozvodu. řekla, že je vysoce duchovní a může přimět mou ženu, aby se ke mně vrátila v radosti a mohli bychom mít spolu děti. Nejprve jsem pochyboval, dokud jsem se s ním nekontaktoval, a poté na mě seslal mocná kouzla a nedovolil mé ženě, aby se ke mně vrátila poté, co jsem udělal potřebné. A teď jsme šťastní s milými dětmi. Ode dne, kdy pro mě Great BaBa Ogbogo pracoval a vyřešil mé problémy. Složil jsem silný slib, že dokud budu žít, budu i nadále svědčit o dobrotě jeho velkých děl a těm, kteří se potýkají se vztahem a manželskými obtížemi, by se měli rychle spojit a stát se šťastným svědkem jako já. Přeruším zde jeho kontakt, e-mail: greatbabaogbogotemple@gmail.com nebo se k němu spojím prostřednictvím jeho čísla WhatsApp. +2349020168697

  Donutil moji bývalou manželku, aby se ke mně vrátila v radosti

  Vyléčil mě z impotentního muže na skutečného muže.

 12. Carson Garf napsal:

  At KontraktorEpoxy.co.id we could satisfy all of your epoxy needs. We concentrate in every applications of coating outlined within our services section. We’ve the ability to change any older… tap https://kontraktorepoxy.netlify.app/kontraktor-jasa-epoxy-lantai-gorontalo/index.html for more detail.

 13. Dudley Darrough napsal:

  PabrikPintu.co.id will be an Indonesian door creation business enterprise who seem to deliver wide variety of high quality doors manufactured in Indonesia, tap https://distributorfoldinggate.blogspot.com/2020/02/distributor-jual-pintu-folding-gate-1_11.html for detail.

 14. KETINA BARLEY napsal:

  Ahoj všichni, jsem tak nadšený, že můj manžel je zpět poté, co mě opustil pro jinou ženu. Můj manžel měl poměr se spolupracovníkem a já miluji svého manžela tak moc, ale podváděl mě se svým spolupracovníkem a touto dívkou, myslím, že používá čarodějnictví nebo černou magii na mého manžela, aby mě nenáviděl a tohle bylo tak kritické a nepožadované, protože celý den a noc brečím, aby mi Bůh poslal pomocníka, který mi přivede zpět mého manžela! Byl jsem opravdu rozrušený a potřeboval jsem pomoc, takže jsem hledal pomoc online a narazil jsem na web, který navrhl, že Dr.Wealthy může pomoci rychle získat bývalého přítele. Cítil jsem tedy, že bych ho měl zkusit. Kontaktoval jsem ho a on mi řekl, co mám dělat, a udělal jsem to, pak pro mě udělal kouzlo lásky. O 22 hodin později mi můj manžel opravdu zavolal a řekl mi, že mi tolik chyběl, Bože můj! Byl jsem tak šťastný a dnes jsem opět šťastný se svým mužem a radostně žijeme společně a děkuji mocnému kouzelníkovi Dr.Wealthymu, je tak silný a rozhodl jsem se zde sdílet svůj příběh. pokud jste zde a váš milenec vás odmítá, nebo se váš manžel přestěhoval k jiné ženě, už neplačte, kontaktujte Dr.Wealthy o pomoc hned teď … Zde je jeho e-mail, wealthylovespell@gmail.com
  Udělá také následující kouzlo
  Těhotenské kouzlo
  Kouzlo lásky
  Kouzlo zvětšení penisu
  opar
  Vítězné kouzlo
  Jeho WhatsApp +2348105150446
  Blog: wealthylovespell.blogspot.com

 15. pcforecaster napsal:

  Thanks for sharing such helpful information with all of us I appreciate your effort of writing a value able piece of content.

 16. I think every woman goes through such a phase once in their life, all that they need is to find a reason for happiness. Happiness is not only when you achieve something big, sometimes you find happiness in those small moments of life.

 17. Stickman Hook napsal:

  I appreciate your sharing. Your post is really great.

 18. nelson napsal:

  Je čas podělit se o své svědectví, jsem Nelson a jsem šťastný, když zde svědčím, že mě matka představila Babě Ogbogo, když zjistila, že po 3 letech manželství nemohu otěhotnět. To mi tedy přineslo tolik problémů do manželství a vedlo k rozvodu. řekla, že je vysoce duchovní a může přimět mou ženu, aby se ke mně vrátila v radosti, a můžeme mít spolu děti. Nejprve jsem pochyboval, dokud jsem se s ním nekontaktoval, a poté na mě seslal mocná kouzla a nedovolil mé ženě, aby se ke mně vrátila poté, co udělala to potřebné. Nyní jsme šťastní s milými dětmi. Ode dne, kdy pro mě Great BaBa Ogbogo pracoval a vyřešil mé problémy. Složil jsem silný slib, že dokud budu žít, budu i nadále svědčit o dobrotě jeho velkých děl a těm, kteří tam čelí vztahovým a manželským obtížím, by se měli rychle spojit a stát se šťastným svědkem jako já. Přerušil jsem jeho kontakt zde, e-mail: greatbabaogbogotemple@gmail.com nebo se k němu dostal přes jeho číslo WhatsApp. +2349020168697
  Donutil moji bývalou manželku, aby se ke mně vrátila v radosti
  Vyléčil mě z impotentního muže na skutečného muže.

 19. Hi Friend,

  just now only i joined your post. It was very informative and more knowledgeable. Your post was very interesting. Thank you for sharing this type of post. keep posting more.

  also read : best divorce lawyer in bangalore

 20. Martha Peterson napsal:

  WOW!! Toto je ta nejúžasnější věc, jakou jsem kdy zažil, a potřebuji se podělit o toto skvělé svědectví .. Navštívil jsem fórum zde na internetu 10. ZÁPASU 2021 a viděl jsem úžasné svědectví tohoto mocného a skvělého sesilatele kouzel zvaného Dr. Bohatý na fóru … Nikdy jsem tomu nevěřil, protože jsem nikdy předtím neslyšel nic nenaučeného o magii .. Žádné tělo by mě nedokázalo přesvědčit o kouzelných kouzlech, dokud mi Dr. manželství na 6 let zpět ke mně a přivedlo mého manžela zpět ke mně za stejných 48 hodin, jak jsem četl na internetu .. byl jsem opravdu nadšený a šokovaný, když můj manžel poklekl a prosil o odpuštění a abych ho přijal zpět. „Opravdu mi chybí slova a radost, a nevím, jak moc bych vám chtěl vyjádřit své uznání, doktore Bohatý, vy jste Bůh poslaný mně a celé mé rodině .. A teď jsem znovu radostná žena. . zde jeho e -mail wealthylovespell@gmail.com. Jeho telefonní číslo +234 810 515 0446

 21. kle do5 napsal:

  Show all your skills extreme driving and drifting burn rubber on the race track. Drift Hunters

 22. They may be naturally occurring but these red-haired babies are nothing short of beautiful.

 23. all the technical KINGDOM777 solutions and staff we need for 에볼루션 카지노 operators who provide world

 24. fitonax napsal:

  this type of article news that may worth it to read.آزمایش ژنتیک

 25. margaret napsal:

  But should remark on some general things.Have a woderful day مجازات رابطه نامشروع

 26. ditorita napsal:

  your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now آزمایش قند بارداری

 27. oletagust napsal:

  Get attention. Your text should be like a red rag to a bull. If on the first page you do not hook the buyer „on the hook“, any good offers in the future will bring little benefit. The text should be https://en.writingapaper.net/dissertation-writing-service/ so interesting that it will attract the buyer to the monitor, even on the morning of January 1. Find the problem and offer its only solution. Motivation plays a fundamental role in a selling proposition.

 28. rorabi napsal:

  I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.thank a lot پرستار در منزل تهران

 29. touranaq napsal:

  looks wonderful and very easy to follow.we recommend that you visit our site.thanks آزمایش تیروئید

 30. asubian napsal:

  Great article. Thanks for sharing this blog. Keep up the good writing آزمایش غربالگری

 31. korado napsal:

  And I’m animated reading your article.thanks for sharing this amazing info.نوار قلب در منزل

 32. loparod napsal:

  Thanks for sharing good information.I have shared it with my friends.عقیم کردن گربه

 33. norafod napsal:

  continuation of such informative articles.آزمایش کبد

 34. eropcor napsal:

  I’m animated reading your article. But should remark on some general things.حق طلاق

 35. eropcoraaada napsal:

  I’m animated reading your article. But should remark on some general things. thank you very muchحق طلاق

 36. sumarato napsal:

  Expand my knowledge and abilities. Have a woderful day تست سرطان روده

 37. fopifar napsal:

  looks wonderful and very easy to follow.thanks a lot آزمایش ناباروری زنان

 38. yoratabo napsal:

  absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.آزمایش دیابت بارداری

 39. aradonado napsal:

  Love having this conversation that I can make and that we can express our opinion to your content. سرطان دهان

 40. roratoi napsal:

  share your article with my friends so that they can use this article as well.چکاپ سالمندان

 41. zeropat napsal:

  it is useful for people.Thank you for your good site مشاوره حقوقی رایگان

 42. pedarpas napsal:

  I hope you put more posts in the site thanks for amazing article مشاوره حقوقی

 43. oastadad napsal:

  continuation of such informative articles.thank you so much استشهادیه انحصار وراثت

 44. feridand napsal:

  I’m very curious about how you write such a good article.thank ou very muchاعاده حیثیت

 45. varane napsal:

  share your article with my friends so that they can use well.چکاپ سالمندان

 46. Elena napsal:

  This is a testimony that I will tell everyone to hear. i have been married for 4 years and on the fifth year of my marriage, another woman had a spell to take my lover away from me and my husband left me and the kids and we have suffered for 2 years until i meant a post where this man Dr.Wealthy have helped someone and i decided to give him a try to help me bring my love Husband home and believe me i just send my picture to him and that of my husband and after 48 hours as he have told me, i saw a car drove into the house and behold it was my husband and he have come to me and the kids and that is why i am happy to make everyone of you in similar issues to meet with this man and have your lover back to your self His email: wealthylovespell@gmail.com or you can also contact him or whatsapp him on this +2348105150446….. thank so much Dr.Wealthy. …

 47. larrsoon napsal:

  I liked this post very much.thank you for amazing inoformathion.تزریقات در منزل مشهد

 48. forcat0op000000 napsal:

  Your words of inter0est in this article a0lmost match my own thoughts.Have a woderful day.مشاوره روان0شناسی تلفنی000000000000

 49. hakimziyach napsal:

  I hope you continue to update the latest information.Thank you so much.باتری سمعک

 50. bizaroda napsal:

  Thanks for sharing this blog.
  Have a woderful day.انحصار وراثت

 51. mahdiiovich napsal:

  Interesting blog. I like this blog because you provide interesting content here.علائم سردرد شدید

 52. wodolp napsal:

  Hello! Very good blog. Find here more information about similar articles.crp یعنی چه

 53. kitarash napsal:

  I will try to share this post with my friends Thank you for your good site.جرم گیری دندان سگ

 54. yotanosecich napsal:

  Thanks for writing such a good article, I stumbled onto your blog and read a few post.آزمایش hdl

 55. torokhoski napsal:

  Thank you very much for sharing such posts. I liked this post very much.علائم کم خونی

 56. zohailo napsal:

  The most interesting text on this interesting topic that can be found on the net.آزمایش غلظت خون

 57. wertongea napsal:

  that they can use this post as well. Thanks آزمایش غلظت خون

 58. rityopa napsal:

  I found it very interesting.Thank you for visiting my site and commenting.I have shared it with my friends. thank you سن واکسن hpv

 59. waffle game napsal:

  being a modern woman, not afraid to change, independent, not dependent on anyone, that’s how you can be yourself, if you want a better foreign language, you should play [quordle](https://quordle.onl/)

 60. waffle game napsal:

  being a modern woman, not afraid to change, independent, not dependent on anyone, that’s how you can be yourself, if you want a better foreign language, you should play https://quordle.onl/

 61. qoprjhddio napsal:

  i read the articleit has a really new subject. آزمایشگاه مرکزی

 62. On an unequivocally tangling page, I saw this kind of weblog. I like your work. I like your opportunity out additionally. Thankful for sharing.

 63. azoparuyta napsal:

  I appreciate your experience. You will become a great leader one day.خرید سمعک

 64. balashark napsal:

  best website to download apk apps and games

 65. koronadop napsal:

  it is very useful to us.Keep posting like this informative articles.مشاوره وسواس شستشو

 66. vortanopa napsal:

  This is really an important blog with many helpful information.قیمت سمعک

 67. foratabaz napsal:

  Excellent information you have shared.thanks a lotمشاوره استرس

 68. etokoparan napsal:

  This is really an important blog information.thanks a lotمشاوره روانشناسی کودک

 69. sodiomar napsal:

  he sites you have referred was good. Thanks for sharing this.مشاوره وسواس

 70. zoptaron napsal:

  I would like to thank you Keep posting like this informative articles. بوتاکس صورت مسپورت

 71. eropatabx napsal:

  he sites you have referred was good. You will become a great leader one day.مشاوره وسواس

 72. ditora napsal:

  Thank you for sharing the data which is beneficial for me and others likewise to see.درمان کبد چرب

 73. kobanot napsal:

  Enjoyed reading your post keep sharing such amazing post will come back to read more.تزریق ژل گونه

 74. بیگ موشن napsal:

  continuation of such informative articles.thank you اکولایزر موزیک افتر افکت

 75. zehtab napsal:

  this article is actually pleasant and I have learned lot of things from it regarding blogging.بیمارستان مسیح دانشوری تهران

 76. bogaro napsal:

  this article is actually pleasant and I have learned lot of things from it regarding blogging.بیمارستان نیکان تهران

 77. coparan napsal:

  i was searching of this kind of information, thank you very much for sharing مرکز قلب تهران

 78. sidano napsal:

  i was searching of this kind of information.thank you very much. مرکز قلب تهران

 79. baraka napsal:

  this article is actually pleasant and thanks for good blog.بیمارستان نیکان تهران

 80. sibanod napsal:

  This is an excellent post I seen thanks to share it.بیمارستان کسری تهران

 81. zotiba napsal:

  I’m really impressed with your writing skills, as smart as the structure of your weblog.بیمارستان ساسان تهران

 82. laleh napsal:

  Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I’m inspired .بیمارستان لاله تهران

 83. mofid napsal:

  I’m really impressed with your writing skills, thanks for good your weblog.
  بیمارستان کودکان مفید تهران

 84. pars napsal:

  Excellent post. I used to be checking continuously this blog and thank you very much .بیمارستان پارس تهران

 85. fobiano napsal:

  this article is actually pleasant.Excellent post.بیمارستان قلب شهید رجایی تهران

 86. Yard Tarp napsal:

  The Tarp Co. is one of the best Online tarp sellers in the USA.

 87. hasheminezhad napsal:

  I blog quite often and I seriously thank you for your content. بیمارستان شهید هاشمی نژاد تهران

 88. liorat napsal:

  Nice post. It is really interesting. Thanks .وسواس فکری درکودکان

 89. rezhim napsal:

  I’m going to bookmark your site and keep checking for new information about once per week.رژیم شیر و موز

 90. abro napsal:

  the post is very interesting and I really like it.I never seen articles like this.بوتاکس ابرو

 91. rotabaz napsal:

  I’m going to bookmark your site and thank you very much.رژیم شیر و موز

 92. ketozhenik napsal:

  I got this web site from my friend who informed me regarding this website.رژیم کتوژنیک

 93. metriop napsal:

  I meant it’s so knowledgeable, informative, and good looking site. thanks.مزوتراپی مو

 94. ketova napsal:

  I got this web site from my friend who informed me regarding this website.thank you very muchرژیم کتوژنیک

 95. atsegorbe napsal:

  I’ll bookmark your weblog and test again here regularly. عطسه کردن گربه

 96. atsegor napsal:

  I’ll bookmark your weblog and test again here regularly.thank you very much عطسه کردن گربه

 97. chekup napsal:

  Thanks for provide great informatic and looking beautiful blog.thanks a lotچکاپ گربه خانگی

 98. warzone napsal:

  I’ll bookmark your weblog and test again here regularly. عطسه کردن گربه

 99. Keonhacai napsal:

  I came to this site with the introduction of a friend around me and I was very impressed when I found your writing. I’ll come back often after bookmarking! keonhacai

 100. kipombe napsal:

  Thanks for provide great informatic and looking beautiful blogچکاپ گربه خانگی

 101. tzhelbasan napsal:

  I’ve got you saved as a favorite to look at new stuff you post
  تزریق ژل باسن

 102. kashtabro napsal:

  Nice post. It is really interesting. Thanks for sharing the post!کاشت ابرو

 103. Shikha napsal:

  Good post. You could definitely see your skills in the paintings you write. It’s not daily which I possess the likelihood to determine something and I really like your style. Thanks!!
  Website: Independent Escorts in Delhi

 104. Medtobuy napsal:

  It is truly a nice and useful piece of information. Buy Hydrocodone online Some medicines will act with oxymorons and cause a heavy condition known as mono-amine neurotransmitter syndrome.

 105. tzrigh norobion napsal:

  This is the best way to share the great article with everyone one, so that everyone can able to utilize this information.تزریق آمپول نوروبیون

 106. Priya Bhatt napsal:

  We have a best Top Mumbai Escorts services for you! An Escort is best blend of affection and care, so you require an Independent Top Mumbai Escorts young lady who can get you, support you in this condition and can adore you as a Gf or Wife.
  https://www.topmumbaiescorts.net

 107. tazrighat kodakan napsal:

  Wonderful post,This article have helped greatly continue writing.تزریقات کودکان

 108. norobion napsal:

  This is the best way to share the great article with everyone one.thank youتزریق آمپول نوروبیون

 109. tazrighatko napsal:

  This article have helped greatly continue writing.thank you very muchتزریقات کودکان

 110. fonotar napsal:

  I was quite impressed with this valuable content this was purely interesting.بوتاکس ابرو

 111. dopitoa napsal:

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.تزریق ژل

 112. keo nha cai napsal:

  I came to this site with the introduction of a friend around me and I was very impressed when I found your writing. I’ll come back often after bookmarking! keo nha cai

 113. sidorg napsal:

  Thank you for the good writeup.I never seen articles like this.بیمارستان نجمیه تهران

 114. fobonach napsal:

  I was able to find good information from your blog articles.بیمارستان لقمان حکیم تهران

 115. denelopez napsal:

  I was able to find good information from your blog articles.thank you very much.بیمارستان لقمان حکیم تهران

 116. decheko napsal:

  Thank you for the good writeup.thanks for nice information.بیمارستان نجمیه تهران

 117. finaropa napsal:

  This article have helped greatly continue writing.Nice post.
  تزریق آمپول پیروکسیکام

 118. hornamo napsal:

  This is the best way to share the great article with everyone one.thanks.فیزیوتراپی دست

 119. cidovar napsal:

  This article have helped greatly continue writing.
  تزریق آمپول پیروکسیکام

 120. golestannedaja napsal:

  I blog quite often and I seriously thank you . بیمارستان گلستان نداجا تهران

 121. madaran napsal:

  Nice post. It is really interesting.
  بیمارستان مادران تهران

 122. ofonatvazhan napsal:

  Such a very useful article.Thanks for provide great informatic.عفونت واژن

 123. moshaverehpezeshki napsal:

  everyone can able to utilize this information.Thank you for making this blog.مشاوره پزشکی

 124. Kiran Bhatt napsal:

  Want to Hang out with our charming Mumbai Call Girls. (Call Girls in Mumbai) Our Independent Model escorts in Mumbai open for 24X7 at your services.

  https://www.callgirlsmumbai.net

 125. kparota napsal:

  Expand my knowledge and abilities.it is very useful to us.راه های انتقال hpv

 126. gitaba napsal:

  I’m really impressed with your writing skills.thank you very much for sharing.کسیژن خون نرمال

 127. Riya Roy napsal:

  If you are alone, and feeling on board, and you are missing some charming girl, then Hire Mumbai escorts to satisfy your sex desire. Mumbai Call Girls makes you completely satisfied . They have the ability to make the client happy.

 128. midaca napsal:

  Expand my knowledge and abilities.it is very useful.راه های انتقال hpv

 129. Mumbai Escorts: 9136690111 Best Independent Model Call Girl Service

 130. Mumbai Escorts napsal:

  You have made us aware of the important information about Linux, for which we thank you, you are a good writer and experienced, and we will share this thing with your friends.

 131. Good post. You could definitely see your skills in the paintings you write. It’s not daily which I possess the likelihood to determine something and I really like your style. Thanks!!

 132. Nice post. These are really wonderful ideas concerning blogging. You could definitely see your skills in the paintings you write. Every one of these bits of material happens to be fabricated in conjunction with loads of past material. Thanks!!

 133. Mumbai Escorts napsal:

  Mumbai Escorts Book 9136690111 Neha Call Girls in Mumbai with Real Photohttps://www.naughtyneha.com/

 134. Thank you because you have been willing to share information with us. we will always appreciate all you have done here because I know you are very concerned with our

 135. I am happy to find this post very useful for me, as it contains a lot of information. I always prefer to read the quality content and this thing I found in your post. Thanks for sharing.

 136. Xbox Series X napsal:

  I am happy to find this post very useful for me, as it contains a lot of information. I always prefer to read the quality content and this thing I found in your post. Thanks for sharing.

 137. Ritika Rani napsal:

  Welcome all to our escort agency.Mumbai Escorts Agency offers top models for sexual gratification and allows girls to engage with your best dreams. Give us a chance to serve you.
  https://www.nearmeescorts.in

 138. Neha Pandey napsal:

  Hi, Are you very exited call girl booking in Ranchi ? so Contact me direct for genuine independent escort and premium female escort ladies.

  https://www.topranchiescorts.com

 139. Mumbai Escorts napsal:

  My name is a sweet slim lady escort. It’s a real treat once you have me in your hands. My category is slim and I will give you lots of erotic thrills.

  https://www.a1sexygirls.com/

 140. Anjali Bhatt napsal:

  Visit the best and top escorts in Mumbai for your quality night stay. If you think that your life is stopping for some reasons , you must try our Top Mumbai Escorts. As it is the right place where you can satisfy your all desires. It is never late to fulfil your needs
  https://www.topmumbaiescorts.in

 141. Thank you very much for your blog site is very nice and users for the best website

  Girls in Hyderabad are very frank. They behave in a cool and casual manner with their clients. I have heard stories from my friends saying they could not enjoy their time with Hyderabad Escorts to the extent that they wanted.

 142. I am happy to find this post very useful for me, as it contains a lot of information. I always prefer to read the quality content and this thing I found in your post. Thanks for sharing.

 143. Delhi Escort napsal:

  Our professional Delhi Escort is experienced in giving sexual pleasure to customers and can help you find that perfect woman for you. We offer a variety of sensual, beautiful sexual escorts in Delhi. VIP Delhii escorts have been trained to the highest standards and will give you the perfect moments to satisfy your sexual desires.

 144. Delhi Escorts napsal:

  Independent Delhi Escorts are masters of sensual matters and will fill your heart with their sensual movements. Delhi escorts can take you to the top of your pleasures. These top-quality escorts in Delhi ensure our clients‘ best joyous moments. Our escorts will make sure that you will have a blast.

 145. Delhi Escorts napsal:

  We’ve high-classified young Delhi Escorts on edge and prepared to fulfill your interest and give shading to your fantasies. All women World Health Organization zone unit recorded on our site region unit profoundly bright authorities. They serve their customer inside the best path with the objective that they’re influenced to satisfy them over once.

 146. Delhi Escorts napsal:

  Delhi Escorts– In spite of the fact that their magnificence and ponder, they’re in like manner honestly open. Some of their qualities, that make them second to none, are: they’re elegant and beyond any doubt as shooting see to an approach to apace direct by means of purposely wanting to the customer’s personality.

 147. SexyPG1688 napsal:

  SexyPG1688 m24สล็อตเว็บออนไลน์ที่ให้ได้มากกว่า

 148. Pune Escorts napsal:

  As every one of you know, I’m a free escort relationship in India, so we keep our escort association top class and ceaselessly bring the most exciting sexual happiness by the certified Para more Call Young Ladies Administration in Pune Escorts.

 149. Haydee Dais napsal:

  Executive-Education.id is an expert private tutoring institution in Jabodetabek and its surroundings thats liable to bring students with their best teachers … go to https://privat-sbmptn.vercel.app/les-privat-sbmptn-cilandak.html for more information

 150. Desirae Novosel napsal:

  Ideal in addition to Least expensive Jabodetabek Private Lessons, our workers and tutors can come to your property, placed your very own research program and will opt for any industry with analysis … visit https://privat-inggris.netlify.app/kursus-bahasa-inggris-alam-sutera.html for more details

 151. Clyde Reuhl napsal:

  You could possibly will find a cheaper fee as opposed to table above, ensure again in regards to the qualifications from the teacher / Kindergarten teacher recommended to you personally … for more information https://matematika-exed.blogspot.com/2022/04/les-privat-matematika-terdekat-di_18.html

 152. Karin napsal:

  Toto je velmi radostný den mého života díky pomoci, kterou mi doktor WEALTHY poskytl tím, že mi pomohl dostat mého bývalého zpět pomocí jeho mocného kouzla, a práci v těhotenství, kterou udělal, jsem mu tak vděčný. skvělá práce, kterou jsi udělal. Nyní mohu směle říci, že jsem byl povolán zpět na své místo v práci, moje dcera je zpět doma a já jsem byla dnes ráno testována jako těhotná po lékařském textu, který jsem dnes ráno prošla v mém zaměstnání. Byla naposledy těhotná před 14 lety a nyní jsem pozitivně testována. Chci použít toto médium, abych vám moc poděkoval a osobně vám přijdu poděkovat. Můžete mu poslat e-mail a on pro vás může udělat víc, protože vím, že jsou lidé, kteří potřebují jeho pomoc jako já. Jeho e-mailová adresa je ( wealthylovespell@gmail.com ) Jeho buňka: +2348105150446 Jste tak mocní. To je pro skutečné lidi v nouzi. DĚKUJI, DR.

 153. mumbaiescorts napsal:

  We Provide a Huge Selection of Mumbai Top Female Escorts

  If you’re planning a gathering and require a female escort, our escort agency is here to help. Because we don’t offer any restricted escorts, you’ll always receive a unique escort in accordance with your preferences. We Provide a Huge Selection of Mumbai’s Top Female Escorts.

  Escort girl selection is not that easy; the optimal process involves selecting one, having her prepare under the guidance of an expert coach, and having her speak to the client before the client. It means that customers always receive the best escort service.

  Make the most of your trip with Our Escorts

  Then there is no compelling cause to worry; just leave things alone and enjoy your trip with your temporary partner without any demands or expectations. Since our escorts are well knowledgeable about the sights in Mumbai, they can help you make the most of your time there and perhaps develop a sexual connection while you’re there.

  There is no risk of enduring in this situation because our escorts know how to handle customers; as a result, our escort girls treat their clients accurately and positively every time.

  Consider it from the optimal perspective secured Escorts Services

  As none of their clients experience issues or problems, Mumbai Escort Agency believes that a few guidelines and standards should be observed by clients and ladies. We at Mumbai Escort Agency never divulge any information about our esteemed clients to outside parties. to offer the client a beneficial way of elective destination.

  Therefore be grateful for Mumbai Escorts Service and use it to make your life sentimental and enjoyable in a hurry to experience intense sex and passionate delight. You can take advantage of all of these opportunities by contacting us and choosing an escort girl in Mumbai based on your needs.

  Website:- https://www.sanjanakaur.com/mumbaiescorts.html

 154. Great tips and very easy to understand. This will definitely be very useful for me when I get a chance to start my blog.

 155. rent a hacker napsal:

  Great tips and very easy to understand. This will definitely be very useful for me when I get a chance to start my blog.

 156. Excellent Article!!! I like the helpful information you provide in your article.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.