„Přestávalo mě to těšit, začínala jsem cítit neradost.“

Alice Kirš a Edita Berková

Rok 2018 je opravdu plný velikých změn a jednou z nich je i ukončení 7letého a velice úspěšného projektu Ženy Ženám. Edita Berková si povídala se zakladatelkou tohoto projektu Alicí Kirš.

 • Rozhovor si můžeš poslechnout,

 • nebo přečíst. :)

Kdy jsi začala cítit, že je něco jinak, než jsi byla s Ženy Ženám zvyklá?

Podle mě se to stalo v momentu, kdy mi začaly tikat biologické hodiny, kdy jsem se otevřela přání stát se maminkou, když jsem začala toužit po dítěti. Což bylo před třemi lety.

Pamatuju si, že když jsem byla právě před třemi lety na podzim na Havaji, tak jsem tam udělala nebo spíš ke mně nějak přirozeně přišlo několik zásadních rozhodnutí.

Pustila jsem právě strach být máma, bála jsem se mít dítě, protože jsem to cítila jako ohrožení našeho vztahu s mým mužem, bála jsem se, že s dítětem přijdeme o blízkost a intimitu, kterou mezi sebou máme, a díky které jsme spolu už 11 let šťastní.

Taky jsem se rozhodla opustit manželovu firmu, ve které i přesto, že jsem měla Ženy ženám, jsem figurovala a v poslední době mně to bralo už dost energie. A já cítila, že potřebuju udělat prostor a místo miminku. A s tím souvisí i poslední rozhodnutí. Rozhodla jsem se, že si najdu někoho, kdo firmu povede, a mně to umožní se více uvolnit v tématu mateřství.

Takže už před těmi třemi lety jsem začala cítit, i když velmi slabě, že zřejmě nemohu být mámou takhle velkého projektu a později i firmy a mít dostatek prostoru na mateřství a vše, co s ním přijde.

Jak jsi došla k finálnímu rozhodnutí?

K finálnímu rozhodnutí vedl skoro roční a poměrně náročný proces. Před rokem jsem se rozhodla, že zvětším tým a sama se odsunu do takové majitelské role, protože mateřství nepřicházelo a já uvnitř cítila, že to naše miminko prostě potřebuje mámu, co je v pohodě a má ze života radost.

A mě už Ženy ženám přestávaly těšit. Ta neradost se tak nějak přikrádala plíživě a nenápadně, společně s ní pak přicestovala tíha zodpovědnosti za tým, za provoz firmy, za finance, kterou jsem nedokázala pustit a během roku jsem několikrát padla na dno.

Na těch dnech – a bylo to většinou v období menstruace – moudré stařeny, jak se říká – jsem slyšela vnitřní hlas, který volal: „Já nechci mít firmu.“ Takových pádů jsem potřebovala ale zažít několik, než jsem se finálně rozhodla.

A taky než mi opravdu došlo, že záměr Ženy ženám byl naplněn a že už mě to prostě netěší a potřebuju to opustit. Stalo se to letos v květnu a celý příběh toho mého rozhodnutí si můžete přečíst na www.zenyzenam.cz/konci.

Jsem za ten rok velmi vděčná, i přesto, že byl náročný. Všechno to bylo moc důležité, protože to finální rozhodnutí jsem udělala s klidem a mírem v duši. Nebyl to nějaký panický útěk. Rozhodnutí prostě dozrálo a já myslím, že tak by to mělo být.

A co Tvůj strach z nové cesty? Víš, kudy se vydat? Pokud ano, jak jsi k tomuto VÍM došla?

Strach z nové cesty kupodivu nemám. Naopak se na to těším. Za těch 34 let života už nějak tomu Vesmíru a něčemu vyššímu, než jsem já, důvěřuju. Důvěřuju, že když něco skončí, něco nového mi pošle, a já se na to překvapení těším. Už jsem párkrát na takovém začátku byla a vždycky to dobře dopadlo.

Taky si chci nějaký čas užít to NEVÍM. Ty volné dny. Ty prázdné dny. O prázdninách. :) Co si ale přeju, je vrátit se ke psaní a sdílet svůj životní příběh, zážitky a zkušenosti. Spisuju odmalička, a kvůli starostem o provoz a dění ve firmě jsem si na psaní skoro nedělala čas, takže k tomu bych se chtěla vrátit a napsat třeba další knihu.

Alice Kirš 17 tváří ženy

Co bys poradila ostatním ženám v nalezení „odvahy“ udělat podobné rozhodnutí?

Nejdůležitější je pravdivost sama k sobě, upřímnost sama k sobě a taky víra v to, že to prostě dobře dopadne, ať se rozhodnete jakkoliv. Protože když je to nejlepší pro vás, je to to nejlepší i pro všechny ostatní a to se mi teď s koncem ŽŽ krásně ukazuje.

Nikdo z mých spolupracovnic a spolupracovníků není naštvaný, a to někteří kvůli tomu přišli o práci. Vidí v tom novou příležitost pro sebe a přejí mi, abych byla šťastná. Taky doporučuju dát si čas. Ale takový přiměřený. Neutíkat z boje při prvním nepohodlí a zároveň nezůstávat v něčem, co už příliš dlouho nefunguje. A jakmile se vám z života začne vytrácet radost a lehkost, jděte – stejně jako já – jinam.

Edita Berková
Jsem milovnicí humoru, radosti, akce, modré indulony, hor a praskajícího dřeva v krbu. S blížící se čtyřicítkou mi na vrata začala bušit silná potřeba změny. Podívala jsem se tedy svým strachům a lpění zpříma do očí a ukázala těm pacholkům cestu ven. Prodala jsem svou značku Strollering a založila ÚŽASNÝ STAV aneb vysílání na frekvenci ŽIVOT NÁS MÁ BAVIT, jehož součástí je oblíbený audio blog a trénink spokojenosti.
Komentáře
 1. Elena napsal:

  Jsem velmi šťastný, chci se podělit o svá svědectví s širokou veřejností o tom, co pro mě tento muž jménem Dr. PADMAN právě pro mě udělal, jsem ženatý 4 roky a mám rozchod s manželem před 4 měsíci a byl jsem strach a tak zmatený, protože ho tak moc miluji. Opravdu jsem byl příliš depresivní a kamarád mě nasměroval k tomuto kouzelníkovi, doktoru PADMANOVI, a oznámil jsem mu všechny své problémy a řekl mi, abych se nebál toho, že se přinutí, aby se můj manžel vrátil ke mně a za pouhých 48 hodin Dostal jsem hovor od mého manžela a on se líbil, že bych se měl vrátit do domu. Nikdy v mém životě nevěří v kouzlo a teď mi to jen pomohlo a jsem nyní tak šťastný. Vše mu děkujeme a pokud si také chcete nechat svého manžela vrátit pro sebe zde !! jeho e-mailovou adresu (padmanlovespell@yahoo.com), jsem tak rád, že svědčím o vaší práci a laskavosti DR PADMAN

 2. Your Artical „I was no longer happy, I was beginning to feel displeased.“.it has Alot of information is so great, Dear Edita Berková

 3. WritePaperFor.Me can help you with the most challenging assignments. Just visit their site and order your papers.

 4. Daniele Sleet napsal:

  Adanya kolam renang pada rumah akan membikin Anda dapat berolahraga renang kapan saja. Kontraktor kolam renang adalah suatu perusahaan atau jasa … kunjungi https://hargaperawatankolam.blogspot.com/2019/11/jasa-perawatan-kolam-renang-jepara.html untuk lebih detail

 5. Faviola Demauro napsal:

  Beli Beton Precast Online berkwalitas dengan harga murah terkini 2020 di MegaconBeton.com! Pembayaran gampang, pengiriman pesat se Indonesia. silahkan kunjungi https://roadbarriermegacon.kedungsepur.my.id/2020/09/harga-road-barrier-megacon-1-di_80.html

 6. Deshawn Raum napsal:

  Perusaan Betching Plant Yang Memproduksi Beton cor pracetak, beton segar yang belum mengalami progres pengikatan dan … silahkan kunjungi https://harga-pipa-drainase-megaconperkasa.blogspot.com/2019/07/harga-pipa-drainase-1-pekanbaru-0852.html

 7. Arnold Brenda napsal:

  Phenolic Board kamar kecil high pressure laminate. Ada yaitu bahan yang beberapa sering sebagai bahan partisi … kunjungi https://partisi-kamar-mandi.blogspot.com/2018/08/cubicle-toilet-phenolic-sidoarjo-murah.html to go further.

 8. Allena Wessell napsal:

  Secara biasa dalam macam beton ready mix ini tak ada perbedaannya, cuma brand dan pengambilan beton dari batching plantnya saja yang berbeda, secara … info lebih lanjut https://boxculvert.jabodetabek.my.id/2020/08/harga-box-culvert-pracetak-megacon-di_84.html

 9. Preston Weyler napsal:

  Jasa towing adalah layanan pengangkutan barang/kendaraan umumnya mengaplikasikan kendaraan derek yang biasa disebut derek gendok … info lebih lengkap https://carcarrier.netlify.app/car-carrier-bandung-makassar.html

 10. Carmine Warpool napsal:

  Kaca Tempered (Kaca Diperkeras) yakni kaca dengan memanaskan float glass awam hingga mencapai temperatur sekitar 700 °C kami berada di … info lebih lanjut https://kontraktorpartisikaca.blogspot.com/2020/01/jasa-pembuatan-partisi-kaca-1-di_8.html

 11. nelson napsal:

  Je čas podělit se o své svědectví, jsem Nelson a jsem šťastný, když zde sdílím své svědectví, představila mě Baba Ogbogo moje matka, když zjistila, že po 3 letech manželství nemohu otěhotnět. To mi tedy přineslo tolik problémů do manželství a vedlo k rozvodu. řekla, že je vysoce duchovní a může přimět mou ženu, aby se ke mně vrátila v radosti a mohli bychom mít spolu děti. Nejprve jsem pochyboval, dokud jsem se s ním nekontaktoval, a poté na mě seslal mocná kouzla a nedovolil mé ženě, aby se ke mně vrátila poté, co jsem udělal potřebné. A teď jsme šťastní s milými dětmi. Ode dne, kdy pro mě Great BaBa Ogbogo pracoval a vyřešil mé problémy. Složil jsem silný slib, že dokud budu žít, budu i nadále svědčit o dobrotě jeho velkých děl a těm, kteří se potýkají se vztahem a manželskými obtížemi, by se měli rychle spojit a stát se šťastným svědkem jako já. Přeruším zde jeho kontakt, e-mail: greatbabaogbogotemple@gmail.com nebo se k němu spojím prostřednictvím jeho čísla WhatsApp. +2349020168697

  Donutil moji bývalou manželku, aby se ke mně vrátila v radosti

  Vyléčil mě z impotentního muže na skutečného muže.

 12. Carson Garf napsal:

  At KontraktorEpoxy.co.id we could satisfy all of your epoxy needs. We concentrate in every applications of coating outlined within our services section. We’ve the ability to change any older… tap https://kontraktorepoxy.netlify.app/kontraktor-jasa-epoxy-lantai-gorontalo/index.html for more detail.

 13. Dudley Darrough napsal:

  PabrikPintu.co.id will be an Indonesian door creation business enterprise who seem to deliver wide variety of high quality doors manufactured in Indonesia, tap https://distributorfoldinggate.blogspot.com/2020/02/distributor-jual-pintu-folding-gate-1_11.html for detail.

 14. KETINA BARLEY napsal:

  Ahoj všichni, jsem tak nadšený, že můj manžel je zpět poté, co mě opustil pro jinou ženu. Můj manžel měl poměr se spolupracovníkem a já miluji svého manžela tak moc, ale podváděl mě se svým spolupracovníkem a touto dívkou, myslím, že používá čarodějnictví nebo černou magii na mého manžela, aby mě nenáviděl a tohle bylo tak kritické a nepožadované, protože celý den a noc brečím, aby mi Bůh poslal pomocníka, který mi přivede zpět mého manžela! Byl jsem opravdu rozrušený a potřeboval jsem pomoc, takže jsem hledal pomoc online a narazil jsem na web, který navrhl, že Dr.Wealthy může pomoci rychle získat bývalého přítele. Cítil jsem tedy, že bych ho měl zkusit. Kontaktoval jsem ho a on mi řekl, co mám dělat, a udělal jsem to, pak pro mě udělal kouzlo lásky. O 22 hodin později mi můj manžel opravdu zavolal a řekl mi, že mi tolik chyběl, Bože můj! Byl jsem tak šťastný a dnes jsem opět šťastný se svým mužem a radostně žijeme společně a děkuji mocnému kouzelníkovi Dr.Wealthymu, je tak silný a rozhodl jsem se zde sdílet svůj příběh. pokud jste zde a váš milenec vás odmítá, nebo se váš manžel přestěhoval k jiné ženě, už neplačte, kontaktujte Dr.Wealthy o pomoc hned teď … Zde je jeho e-mail, wealthylovespell@gmail.com
  Udělá také následující kouzlo
  Těhotenské kouzlo
  Kouzlo lásky
  Kouzlo zvětšení penisu
  opar
  Vítězné kouzlo
  Jeho WhatsApp +2348105150446
  Blog: wealthylovespell.blogspot.com

 15. pcforecaster napsal:

  Thanks for sharing such helpful information with all of us I appreciate your effort of writing a value able piece of content.

 16. I think every woman goes through such a phase once in their life, all that they need is to find a reason for happiness. Happiness is not only when you achieve something big, sometimes you find happiness in those small moments of life.

 17. Stickman Hook napsal:

  I appreciate your sharing. Your post is really great.

 18. nelson napsal:

  Je čas podělit se o své svědectví, jsem Nelson a jsem šťastný, když zde svědčím, že mě matka představila Babě Ogbogo, když zjistila, že po 3 letech manželství nemohu otěhotnět. To mi tedy přineslo tolik problémů do manželství a vedlo k rozvodu. řekla, že je vysoce duchovní a může přimět mou ženu, aby se ke mně vrátila v radosti, a můžeme mít spolu děti. Nejprve jsem pochyboval, dokud jsem se s ním nekontaktoval, a poté na mě seslal mocná kouzla a nedovolil mé ženě, aby se ke mně vrátila poté, co udělala to potřebné. Nyní jsme šťastní s milými dětmi. Ode dne, kdy pro mě Great BaBa Ogbogo pracoval a vyřešil mé problémy. Složil jsem silný slib, že dokud budu žít, budu i nadále svědčit o dobrotě jeho velkých děl a těm, kteří tam čelí vztahovým a manželským obtížím, by se měli rychle spojit a stát se šťastným svědkem jako já. Přerušil jsem jeho kontakt zde, e-mail: greatbabaogbogotemple@gmail.com nebo se k němu dostal přes jeho číslo WhatsApp. +2349020168697
  Donutil moji bývalou manželku, aby se ke mně vrátila v radosti
  Vyléčil mě z impotentního muže na skutečného muže.

 19. Hi Friend,

  just now only i joined your post. It was very informative and more knowledgeable. Your post was very interesting. Thank you for sharing this type of post. keep posting more.

  also read : best divorce lawyer in bangalore

 20. Martha Peterson napsal:

  WOW!! Toto je ta nejúžasnější věc, jakou jsem kdy zažil, a potřebuji se podělit o toto skvělé svědectví .. Navštívil jsem fórum zde na internetu 10. ZÁPASU 2021 a viděl jsem úžasné svědectví tohoto mocného a skvělého sesilatele kouzel zvaného Dr. Bohatý na fóru … Nikdy jsem tomu nevěřil, protože jsem nikdy předtím neslyšel nic nenaučeného o magii .. Žádné tělo by mě nedokázalo přesvědčit o kouzelných kouzlech, dokud mi Dr. manželství na 6 let zpět ke mně a přivedlo mého manžela zpět ke mně za stejných 48 hodin, jak jsem četl na internetu .. byl jsem opravdu nadšený a šokovaný, když můj manžel poklekl a prosil o odpuštění a abych ho přijal zpět. „Opravdu mi chybí slova a radost, a nevím, jak moc bych vám chtěl vyjádřit své uznání, doktore Bohatý, vy jste Bůh poslaný mně a celé mé rodině .. A teď jsem znovu radostná žena. . zde jeho e -mail wealthylovespell@gmail.com. Jeho telefonní číslo +234 810 515 0446

 21. kle do5 napsal:

  Show all your skills extreme driving and drifting burn rubber on the race track. Drift Hunters

 22. They may be naturally occurring but these red-haired babies are nothing short of beautiful.

 23. all the technical KINGDOM777 solutions and staff we need for 에볼루션 카지노 operators who provide world

 24. fitonax napsal:

  this type of article news that may worth it to read.آزمایش ژنتیک

 25. margaret napsal:

  But should remark on some general things.Have a woderful day مجازات رابطه نامشروع

 26. ditorita napsal:

  your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now آزمایش قند بارداری

 27. oletagust napsal:

  Get attention. Your text should be like a red rag to a bull. If on the first page you do not hook the buyer „on the hook“, any good offers in the future will bring little benefit. The text should be https://en.writingapaper.net/dissertation-writing-service/ so interesting that it will attract the buyer to the monitor, even on the morning of January 1. Find the problem and offer its only solution. Motivation plays a fundamental role in a selling proposition.

 28. rorabi napsal:

  I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.thank a lot پرستار در منزل تهران

 29. touranaq napsal:

  looks wonderful and very easy to follow.we recommend that you visit our site.thanks آزمایش تیروئید

 30. asubian napsal:

  Great article. Thanks for sharing this blog. Keep up the good writing آزمایش غربالگری

 31. korado napsal:

  And I’m animated reading your article.thanks for sharing this amazing info.نوار قلب در منزل

 32. loparod napsal:

  Thanks for sharing good information.I have shared it with my friends.عقیم کردن گربه

 33. norafod napsal:

  continuation of such informative articles.آزمایش کبد

 34. eropcor napsal:

  I’m animated reading your article. But should remark on some general things.حق طلاق

 35. eropcoraaada napsal:

  I’m animated reading your article. But should remark on some general things. thank you very muchحق طلاق

 36. sumarato napsal:

  Expand my knowledge and abilities. Have a woderful day تست سرطان روده

 37. fopifar napsal:

  looks wonderful and very easy to follow.thanks a lot آزمایش ناباروری زنان

 38. yoratabo napsal:

  absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.آزمایش دیابت بارداری

 39. aradonado napsal:

  Love having this conversation that I can make and that we can express our opinion to your content. سرطان دهان

 40. roratoi napsal:

  share your article with my friends so that they can use this article as well.چکاپ سالمندان

 41. zeropat napsal:

  it is useful for people.Thank you for your good site مشاوره حقوقی رایگان

 42. pedarpas napsal:

  I hope you put more posts in the site thanks for amazing article مشاوره حقوقی

 43. oastadad napsal:

  continuation of such informative articles.thank you so much استشهادیه انحصار وراثت

 44. feridand napsal:

  I’m very curious about how you write such a good article.thank ou very muchاعاده حیثیت

 45. varane napsal:

  share your article with my friends so that they can use well.چکاپ سالمندان

 46. Elena napsal:

  This is a testimony that I will tell everyone to hear. i have been married for 4 years and on the fifth year of my marriage, another woman had a spell to take my lover away from me and my husband left me and the kids and we have suffered for 2 years until i meant a post where this man Dr.Wealthy have helped someone and i decided to give him a try to help me bring my love Husband home and believe me i just send my picture to him and that of my husband and after 48 hours as he have told me, i saw a car drove into the house and behold it was my husband and he have come to me and the kids and that is why i am happy to make everyone of you in similar issues to meet with this man and have your lover back to your self His email: wealthylovespell@gmail.com or you can also contact him or whatsapp him on this +2348105150446….. thank so much Dr.Wealthy. …

 47. larrsoon napsal:

  I liked this post very much.thank you for amazing inoformathion.تزریقات در منزل مشهد

 48. forcat0op000000 napsal:

  Your words of inter0est in this article a0lmost match my own thoughts.Have a woderful day.مشاوره روان0شناسی تلفنی000000000000

 49. hakimziyach napsal:

  I hope you continue to update the latest information.Thank you so much.باتری سمعک

 50. bizaroda napsal:

  Thanks for sharing this blog.
  Have a woderful day.انحصار وراثت

 51. mahdiiovich napsal:

  Interesting blog. I like this blog because you provide interesting content here.علائم سردرد شدید

 52. wodolp napsal:

  Hello! Very good blog. Find here more information about similar articles.crp یعنی چه

 53. kitarash napsal:

  I will try to share this post with my friends Thank you for your good site.جرم گیری دندان سگ

 54. yotanosecich napsal:

  Thanks for writing such a good article, I stumbled onto your blog and read a few post.آزمایش hdl

 55. torokhoski napsal:

  Thank you very much for sharing such posts. I liked this post very much.علائم کم خونی

 56. zohailo napsal:

  The most interesting text on this interesting topic that can be found on the net.آزمایش غلظت خون

 57. wertongea napsal:

  that they can use this post as well. Thanks آزمایش غلظت خون

 58. rityopa napsal:

  I found it very interesting.Thank you for visiting my site and commenting.I have shared it with my friends. thank you سن واکسن hpv

 59. waffle game napsal:

  being a modern woman, not afraid to change, independent, not dependent on anyone, that’s how you can be yourself, if you want a better foreign language, you should play [quordle](https://quordle.onl/)

 60. waffle game napsal:

  being a modern woman, not afraid to change, independent, not dependent on anyone, that’s how you can be yourself, if you want a better foreign language, you should play https://quordle.onl/

 61. qoprjhddio napsal:

  i read the articleit has a really new subject. آزمایشگاه مرکزی

 62. On an unequivocally tangling page, I saw this kind of weblog. I like your work. I like your opportunity out additionally. Thankful for sharing.

 63. azoparuyta napsal:

  I appreciate your experience. You will become a great leader one day.خرید سمعک

 64. balashark napsal:

  best website to download apk apps and games

 65. koronadop napsal:

  it is very useful to us.Keep posting like this informative articles.مشاوره وسواس شستشو

 66. vortanopa napsal:

  This is really an important blog with many helpful information.قیمت سمعک

 67. foratabaz napsal:

  Excellent information you have shared.thanks a lotمشاوره استرس

 68. etokoparan napsal:

  This is really an important blog information.thanks a lotمشاوره روانشناسی کودک

 69. sodiomar napsal:

  he sites you have referred was good. Thanks for sharing this.مشاوره وسواس

 70. zoptaron napsal:

  I would like to thank you Keep posting like this informative articles. بوتاکس صورت مسپورت

 71. eropatabx napsal:

  he sites you have referred was good. You will become a great leader one day.مشاوره وسواس

 72. ditora napsal:

  Thank you for sharing the data which is beneficial for me and others likewise to see.درمان کبد چرب

 73. kobanot napsal:

  Enjoyed reading your post keep sharing such amazing post will come back to read more.تزریق ژل گونه

 74. بیگ موشن napsal:

  continuation of such informative articles.thank you اکولایزر موزیک افتر افکت

 75. zehtab napsal:

  this article is actually pleasant and I have learned lot of things from it regarding blogging.بیمارستان مسیح دانشوری تهران

 76. bogaro napsal:

  this article is actually pleasant and I have learned lot of things from it regarding blogging.بیمارستان نیکان تهران

 77. coparan napsal:

  i was searching of this kind of information, thank you very much for sharing مرکز قلب تهران

 78. sidano napsal:

  i was searching of this kind of information.thank you very much. مرکز قلب تهران

 79. baraka napsal:

  this article is actually pleasant and thanks for good blog.بیمارستان نیکان تهران

 80. sibanod napsal:

  This is an excellent post I seen thanks to share it.بیمارستان کسری تهران

 81. zotiba napsal:

  I’m really impressed with your writing skills, as smart as the structure of your weblog.بیمارستان ساسان تهران

 82. laleh napsal:

  Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I’m inspired .بیمارستان لاله تهران

 83. mofid napsal:

  I’m really impressed with your writing skills, thanks for good your weblog.
  بیمارستان کودکان مفید تهران

 84. pars napsal:

  Excellent post. I used to be checking continuously this blog and thank you very much .بیمارستان پارس تهران

 85. fobiano napsal:

  this article is actually pleasant.Excellent post.بیمارستان قلب شهید رجایی تهران

 86. Yard Tarp napsal:

  The Tarp Co. is one of the best Online tarp sellers in the USA.

 87. hasheminezhad napsal:

  I blog quite often and I seriously thank you for your content. بیمارستان شهید هاشمی نژاد تهران

 88. liorat napsal:

  Nice post. It is really interesting. Thanks .وسواس فکری درکودکان

 89. rezhim napsal:

  I’m going to bookmark your site and keep checking for new information about once per week.رژیم شیر و موز

 90. abro napsal:

  the post is very interesting and I really like it.I never seen articles like this.بوتاکس ابرو

 91. rotabaz napsal:

  I’m going to bookmark your site and thank you very much.رژیم شیر و موز

 92. ketozhenik napsal:

  I got this web site from my friend who informed me regarding this website.رژیم کتوژنیک

 93. metriop napsal:

  I meant it’s so knowledgeable, informative, and good looking site. thanks.مزوتراپی مو

 94. ketova napsal:

  I got this web site from my friend who informed me regarding this website.thank you very muchرژیم کتوژنیک

 95. atsegorbe napsal:

  I’ll bookmark your weblog and test again here regularly. عطسه کردن گربه

 96. atsegor napsal:

  I’ll bookmark your weblog and test again here regularly.thank you very much عطسه کردن گربه

 97. chekup napsal:

  Thanks for provide great informatic and looking beautiful blog.thanks a lotچکاپ گربه خانگی

 98. warzone napsal:

  I’ll bookmark your weblog and test again here regularly. عطسه کردن گربه

 99. Keonhacai napsal:

  I came to this site with the introduction of a friend around me and I was very impressed when I found your writing. I’ll come back often after bookmarking! keonhacai

 100. kipombe napsal:

  Thanks for provide great informatic and looking beautiful blogچکاپ گربه خانگی

 101. tzhelbasan napsal:

  I’ve got you saved as a favorite to look at new stuff you post
  تزریق ژل باسن

 102. kashtabro napsal:

  Nice post. It is really interesting. Thanks for sharing the post!کاشت ابرو

 103. Shikha napsal:

  Good post. You could definitely see your skills in the paintings you write. It’s not daily which I possess the likelihood to determine something and I really like your style. Thanks!!
  Website: Independent Escorts in Delhi

 104. Medtobuy napsal:

  It is truly a nice and useful piece of information. Buy Hydrocodone online Some medicines will act with oxymorons and cause a heavy condition known as mono-amine neurotransmitter syndrome.

 105. tzrigh norobion napsal:

  This is the best way to share the great article with everyone one, so that everyone can able to utilize this information.تزریق آمپول نوروبیون

 106. Priya Bhatt napsal:

  We have a best Top Mumbai Escorts services for you! An Escort is best blend of affection and care, so you require an Independent Top Mumbai Escorts young lady who can get you, support you in this condition and can adore you as a Gf or Wife.
  https://www.topmumbaiescorts.net

 107. tazrighat kodakan napsal:

  Wonderful post,This article have helped greatly continue writing.تزریقات کودکان

 108. norobion napsal:

  This is the best way to share the great article with everyone one.thank youتزریق آمپول نوروبیون

 109. tazrighatko napsal:

  This article have helped greatly continue writing.thank you very muchتزریقات کودکان

 110. fonotar napsal:

  I was quite impressed with this valuable content this was purely interesting.بوتاکس ابرو

 111. dopitoa napsal:

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.تزریق ژل

 112. keo nha cai napsal:

  I came to this site with the introduction of a friend around me and I was very impressed when I found your writing. I’ll come back often after bookmarking! keo nha cai

 113. sidorg napsal:

  Thank you for the good writeup.I never seen articles like this.بیمارستان نجمیه تهران

 114. fobonach napsal:

  I was able to find good information from your blog articles.بیمارستان لقمان حکیم تهران

 115. denelopez napsal:

  I was able to find good information from your blog articles.thank you very much.بیمارستان لقمان حکیم تهران

 116. decheko napsal:

  Thank you for the good writeup.thanks for nice information.بیمارستان نجمیه تهران

 117. finaropa napsal:

  This article have helped greatly continue writing.Nice post.
  تزریق آمپول پیروکسیکام

 118. hornamo napsal:

  This is the best way to share the great article with everyone one.thanks.فیزیوتراپی دست

 119. cidovar napsal:

  This article have helped greatly continue writing.
  تزریق آمپول پیروکسیکام

 120. golestannedaja napsal:

  I blog quite often and I seriously thank you . بیمارستان گلستان نداجا تهران

 121. madaran napsal:

  Nice post. It is really interesting.
  بیمارستان مادران تهران

 122. ofonatvazhan napsal:

  Such a very useful article.Thanks for provide great informatic.عفونت واژن

 123. moshaverehpezeshki napsal:

  everyone can able to utilize this information.Thank you for making this blog.مشاوره پزشکی

 124. Kiran Bhatt napsal:

  Want to Hang out with our charming Mumbai Call Girls. (Call Girls in Mumbai) Our Independent Model escorts in Mumbai open for 24X7 at your services.

  https://www.callgirlsmumbai.net

 125. kparota napsal:

  Expand my knowledge and abilities.it is very useful to us.راه های انتقال hpv

 126. gitaba napsal:

  I’m really impressed with your writing skills.thank you very much for sharing.کسیژن خون نرمال

 127. Riya Roy napsal:

  If you are alone, and feeling on board, and you are missing some charming girl, then Hire Mumbai escorts to satisfy your sex desire. Mumbai Call Girls makes you completely satisfied . They have the ability to make the client happy.

 128. midaca napsal:

  Expand my knowledge and abilities.it is very useful.راه های انتقال hpv

 129. Mumbai Escorts: 9136690111 Best Independent Model Call Girl Service

 130. Mumbai Escorts napsal:

  You have made us aware of the important information about Linux, for which we thank you, you are a good writer and experienced, and we will share this thing with your friends.

 131. Good post. You could definitely see your skills in the paintings you write. It’s not daily which I possess the likelihood to determine something and I really like your style. Thanks!!

 132. Nice post. These are really wonderful ideas concerning blogging. You could definitely see your skills in the paintings you write. Every one of these bits of material happens to be fabricated in conjunction with loads of past material. Thanks!!

 133. Mumbai Escorts napsal:

  Mumbai Escorts Book 9136690111 Neha Call Girls in Mumbai with Real Photohttps://www.naughtyneha.com/

 134. Thank you because you have been willing to share information with us. we will always appreciate all you have done here because I know you are very concerned with our

 135. I am happy to find this post very useful for me, as it contains a lot of information. I always prefer to read the quality content and this thing I found in your post. Thanks for sharing.

 136. Xbox Series X napsal:

  I am happy to find this post very useful for me, as it contains a lot of information. I always prefer to read the quality content and this thing I found in your post. Thanks for sharing.

 137. Ritika Rani napsal:

  Welcome all to our escort agency.Mumbai Escorts Agency offers top models for sexual gratification and allows girls to engage with your best dreams. Give us a chance to serve you.
  https://www.nearmeescorts.in

 138. Neha Pandey napsal:

  Hi, Are you very exited call girl booking in Ranchi ? so Contact me direct for genuine independent escort and premium female escort ladies.

  https://www.topranchiescorts.com

 139. Mumbai Escorts napsal:

  My name is a sweet slim lady escort. It’s a real treat once you have me in your hands. My category is slim and I will give you lots of erotic thrills.

  https://www.a1sexygirls.com/

 140. Anjali Bhatt napsal:

  Visit the best and top escorts in Mumbai for your quality night stay. If you think that your life is stopping for some reasons , you must try our Top Mumbai Escorts. As it is the right place where you can satisfy your all desires. It is never late to fulfil your needs
  https://www.topmumbaiescorts.in

 141. Thank you very much for your blog site is very nice and users for the best website

  Girls in Hyderabad are very frank. They behave in a cool and casual manner with their clients. I have heard stories from my friends saying they could not enjoy their time with Hyderabad Escorts to the extent that they wanted.

 142. I am happy to find this post very useful for me, as it contains a lot of information. I always prefer to read the quality content and this thing I found in your post. Thanks for sharing.

 143. Delhi Escort napsal:

  Our professional Delhi Escort is experienced in giving sexual pleasure to customers and can help you find that perfect woman for you. We offer a variety of sensual, beautiful sexual escorts in Delhi. VIP Delhii escorts have been trained to the highest standards and will give you the perfect moments to satisfy your sexual desires.

 144. Delhi Escorts napsal:

  Independent Delhi Escorts are masters of sensual matters and will fill your heart with their sensual movements. Delhi escorts can take you to the top of your pleasures. These top-quality escorts in Delhi ensure our clients‘ best joyous moments. Our escorts will make sure that you will have a blast.

 145. Delhi Escorts napsal:

  We’ve high-classified young Delhi Escorts on edge and prepared to fulfill your interest and give shading to your fantasies. All women World Health Organization zone unit recorded on our site region unit profoundly bright authorities. They serve their customer inside the best path with the objective that they’re influenced to satisfy them over once.

 146. Delhi Escorts napsal:

  Delhi Escorts– In spite of the fact that their magnificence and ponder, they’re in like manner honestly open. Some of their qualities, that make them second to none, are: they’re elegant and beyond any doubt as shooting see to an approach to apace direct by means of purposely wanting to the customer’s personality.

 147. SexyPG1688 napsal:

  SexyPG1688 m24สล็อตเว็บออนไลน์ที่ให้ได้มากกว่า

 148. Pune Escorts napsal:

  As every one of you know, I’m a free escort relationship in India, so we keep our escort association top class and ceaselessly bring the most exciting sexual happiness by the certified Para more Call Young Ladies Administration in Pune Escorts.

 149. Haydee Dais napsal:

  Executive-Education.id is an expert private tutoring institution in Jabodetabek and its surroundings thats liable to bring students with their best teachers … go to https://privat-sbmptn.vercel.app/les-privat-sbmptn-cilandak.html for more information

 150. Desirae Novosel napsal:

  Ideal in addition to Least expensive Jabodetabek Private Lessons, our workers and tutors can come to your property, placed your very own research program and will opt for any industry with analysis … visit https://privat-inggris.netlify.app/kursus-bahasa-inggris-alam-sutera.html for more details

 151. Clyde Reuhl napsal:

  You could possibly will find a cheaper fee as opposed to table above, ensure again in regards to the qualifications from the teacher / Kindergarten teacher recommended to you personally … for more information https://matematika-exed.blogspot.com/2022/04/les-privat-matematika-terdekat-di_18.html

 152. Karin napsal:

  Toto je velmi radostný den mého života díky pomoci, kterou mi doktor WEALTHY poskytl tím, že mi pomohl dostat mého bývalého zpět pomocí jeho mocného kouzla, a práci v těhotenství, kterou udělal, jsem mu tak vděčný. skvělá práce, kterou jsi udělal. Nyní mohu směle říci, že jsem byl povolán zpět na své místo v práci, moje dcera je zpět doma a já jsem byla dnes ráno testována jako těhotná po lékařském textu, který jsem dnes ráno prošla v mém zaměstnání. Byla naposledy těhotná před 14 lety a nyní jsem pozitivně testována. Chci použít toto médium, abych vám moc poděkoval a osobně vám přijdu poděkovat. Můžete mu poslat e-mail a on pro vás může udělat víc, protože vím, že jsou lidé, kteří potřebují jeho pomoc jako já. Jeho e-mailová adresa je ( wealthylovespell@gmail.com ) Jeho buňka: +2348105150446 Jste tak mocní. To je pro skutečné lidi v nouzi. DĚKUJI, DR.

 153. mumbaiescorts napsal:

  We Provide a Huge Selection of Mumbai Top Female Escorts

  If you’re planning a gathering and require a female escort, our escort agency is here to help. Because we don’t offer any restricted escorts, you’ll always receive a unique escort in accordance with your preferences. We Provide a Huge Selection of Mumbai’s Top Female Escorts.

  Escort girl selection is not that easy; the optimal process involves selecting one, having her prepare under the guidance of an expert coach, and having her speak to the client before the client. It means that customers always receive the best escort service.

  Make the most of your trip with Our Escorts

  Then there is no compelling cause to worry; just leave things alone and enjoy your trip with your temporary partner without any demands or expectations. Since our escorts are well knowledgeable about the sights in Mumbai, they can help you make the most of your time there and perhaps develop a sexual connection while you’re there.

  There is no risk of enduring in this situation because our escorts know how to handle customers; as a result, our escort girls treat their clients accurately and positively every time.

  Consider it from the optimal perspective secured Escorts Services

  As none of their clients experience issues or problems, Mumbai Escort Agency believes that a few guidelines and standards should be observed by clients and ladies. We at Mumbai Escort Agency never divulge any information about our esteemed clients to outside parties. to offer the client a beneficial way of elective destination.

  Therefore be grateful for Mumbai Escorts Service and use it to make your life sentimental and enjoyable in a hurry to experience intense sex and passionate delight. You can take advantage of all of these opportunities by contacting us and choosing an escort girl in Mumbai based on your needs.

  Website:- https://www.sanjanakaur.com/mumbaiescorts.html

 154. Great tips and very easy to understand. This will definitely be very useful for me when I get a chance to start my blog.

 155. rent a hacker napsal:

  Great tips and very easy to understand. This will definitely be very useful for me when I get a chance to start my blog.

 156. Excellent Article!!! I like the helpful information you provide in your article.

 157. Hello my name is Ankita Lal. From beautiful country India. I just came to Hyderabad new .I am a cheery bright girl, my massage technique is great, and I can speak good English, you know, my generous and gentle personality will make you feel very happy. I can provide outcall massage for 24 hours to your hotel or apartment. As far as I know, different customers have different favorite style of girls. if I am your type. Please do choose me. I am 23,165cm and very good curve as shown in the photo. My high class Hyderabad call girl service is reliable. i am elegant, charming, slim and tall, I am an easy-going and friendly personality are just a few of compliments that I received from my friend will give you a complete relaxing massage and fun if you choose me. I like dancing, music and have a heart of love. Therefore you can feel i am an easygoing and good personality girl. I am sure my massage will make you forget everything. My service is 24 hours open. SMS or call my mobile is OK.

 158. Anjali Rana napsal:

  Anjali Rana Chandigarh Escorts girl: Hey guys, independent call girls in Chandigarh are the most beautiful, sexiest, and hot. Our escort agency can help you if you’re a Chandigarh resident or a Chandigarh visitor. We offer escort services in Chandigarh for VIP hotels.

 159. Neha Pandey napsal:

  Escort Service in Mumbai, we give elegant Escort administration in Mumbai for the VIP gentlemen.Tall, lovely, cleaned and well endowed Mumbai Escort in Mumbai can generally be found at Mumbai call girl Agency. It is probably the most active city in India. https://www.mumbaiescortshotel.com

 160. Welcome to the world of dreams, you reach out to VIP Moti Bagh Escorts Agency! You can deserve a leading Moti Bagh Escorts girl who provides best-in-class entertainment and service.

 161. massage near me napsal:

  Thanks for this blog it have very useful

 162. Nuru massage napsal:

  Thanks for sharing such a useful post.

 163. 토토사이트 napsal:

  Yours is beautiful. The site I created is also good, what do you think, do you want us to be a partner to introduce each site that we have created? what do you think friend?
  https://8mod.net/totosite/

 164. Integrated IT Training napsal:

  Integrated IT Training is your go-to destination for Top Virtualization Training in USA. From basic navigation to advanced troubleshooting, our comprehensive curriculum ensures you become a Windows pro.

 165. The Ink Supplies napsal:

  Discover the convenience of shopping for ink cartridges online in the USA with The Ink Supplies. Our extensive selection of premium cartridge Supplies ensures you’ll find the right match for your printer, providing hassle-free printing solutions.

 166. Mattie Cross napsal:

  Are you ready to embark on a transformative language learning experience? Take a look at Executive-Education.id’s language of choice course. From cultural immersion to expert guidance, our program offers an all natural strategy to language acquisition. Explore the beauty of a brand new language, broaden your horizons, and achieve a edge against your competitors in today’s interconnected world. Visit https://kursus-turki.github.io/kursus-bahasa-turki-alam-sutera.html for latest details.

 167. therapy practice, duty of care pertains to themassage therapist’s ethical and legal obligation to
  avoid acts or omissions that are likely to cause harm to their clients.

 168. Spas are well-known all over the world for their unique treatment regimens and procedures sex massage near me facilities near me is one example of the latter, which differ across cultures and nations and some are known for their encounters.

 169. These stones are naturally smooth and are made of basalt. This type of stone is rich in iron and can retain heat for a longer period of time.

 170. dubai visa napsal:

  I check your blog again and again. Best of luck for your new article.

 171. Effects of Tapotement:
   Very good for revitalizing sore and tired muscles
   Breaking down fatty tissue

 172. massage near me napsal:

  The rationale for it is delusional nonsense,18 but it is particularly dependent on fascia pseudoscience. More on that coming soon.

 173. One aspect that I find particularly fascinating about full body massage is its ability to release muscle tension and alleviate stress. is undoubtedly a fantastic way to rejuvenate both the body and mind.

 174. Movements can be rhythmic orarrhythmic. This stroke can be delivered with the ulnar surface of the hand or loosely closed fist, tips or flats of the fingers, open or cupped palm, or the knuckles.

 175. Inhale slowly and deeply through your nose, while straightening up to a standing position. Roll your body up slowly, rolling your neck back last until you are facing the ceiling. Only lean your head back as far as is comfortable for you.

 176. Pune Escorts napsal:

  Enjoy the best Pune Escorts Service with our selection of beautiful and seductive escorts. Our ladies are sophisticated, professional and always discreet. All of our escorts have been carefully selected for their looks, charm, and discretion. Experience the ultimate.

 177. Pune Escorts napsal:

  Pune Escorts Service is a leading provider of high-quality, professional escorts in the city of Pune. Our team of experienced and passionate professionals is dedicated to providing clients with an unforgettable experience, from the moment they book their escort until they are satisfied with their service.
  https://www.puneescortgirls.com

 178. We can offer you safe and secure body massage in our massage center in bangalore. visit https://www.ramyabodyspa.com/massage-near-me.html

 179. Our vision is to create diversified communities around the world. We aim to keep identifying affordable and safe programs to help people in the journey of success. Shaheen Advisors helps you to study abroad consultants in Lahore.

 180. Goa Escorts napsal:

  Goa escorts at Love You Goa escort agency. We are available for in call and outcall Female escorts services with Cheap Rate Independent escorts in Goa.

 181. Panaji Escorts napsal:

  Our goadreams agency Provides you Best Call Girls in Panjim, Goa. Make your love with Panjim Call Girls. Book Budget-Friendly call girls service in Panjim.

 182. Searching Details for Vasco Da Gama Escorts, Get booking of an appropriate Call girl in Vasco Da Gama for your daily hook ups, sexy escort females

 183. Book Candolim escorts service to fulfil your sexsual fantasy at Candolim beach. High class Candolim beach escorts & call girls for unlimilted pleasure

 184. With our escort services on Calangute beach, you may have the most exotic and erotic night of your life without any additional expectations or problems

 185. b2b spa napsal:

  Sutra massage provide you special female to make body scrub and massage is very popular and beautiful So come and enjoy.

 186. Amazing article Thanks for posting such an informative post it helps lots of people around the world. For more information visit our website. Keep posting!! 

 187. The girls concerned with Green Park Escorts Services, have all such competencies to make sure complete period satisfaction for customers.

 188. Leela has the massage to bring joy, fulfillment, and a sense of purpose to our lives. It can inspire to freshness.

 189. The fantastic Russian Lajpat Nagar Escorts in the city will be there to give you all kinds of services in the perfect way. If you’re looking for registered girls in the city, it’s time to try these girls. Such babes have several years of experience and understand how to give hot sexual services to clients. Get complete relaxation with the encounters as the babes train their skills while shaping their bodies to make you feel good. Show Lajpat Nagar Escorts take in front has been truly basic, which is why this kind of a certified number of on reality of several wellsprings of bliss can be helpfully Independent High Profile Escorts in Lajpat Nagar there to the side. On the off accidental that you’re thinking about the clue to going to incorporate a restoration inside the city of Delhi considering a part of the fundamental delightful, more energetic Vip Lajpat Nagar Escorts notwithstanding that you would know about the need to have it, and it’s the best point of view for having of it, and it will benefit toward.

 190. I simply determined this weblog and have excessive hopes for it to hold. Keep up the splendid of articles continues the customers hobby inside the internet site, and maintain on sharing greater … Right success. Sincerely remarkable blog completely loved analyzing and gaining knowledge of to advantage the considerable understanding. 토토위젯검증커뮤니티

 191. cvdfrb napsal:

  A huge thanks for sharing this put up by means 토토빅검증업체

 192. sdsrb napsal:

  it’s really nice and meanful. it’s really cool blog.. 먹튀검역소먹튀제보

 193. That is a very good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate info… Appreciate your sharing this one. A must read post . Love to read it,Waiting For More new Update and I Already Read your Recent Post its Great Thanks. Excellent details! I recently discovered your blog and have been reading it. I figured I’d be the first to leave a message. I’m at a loss for words but to say that I have. Very likely I’m going to bookmark your blog . You absolutely have wonderful stories. Cheers for sharing with us your blog . You’ve got some interesting points in this article. I would have never considered any of these if I didn’t come across this. Thanks! 먹튀스쿨먹튀신고

 194. Thru this submit, i understand that your appropriate know-how in playing with all the portions was very beneficial. I notify that this is the primary region where i locate problems i’ve been searching for. You’ve got a smart but appealing manner of writing. Cool stuff you have and you hold overhaul every one people . i am appreciative of your help and stay up for your continuing to paintings on our account. I certainly admire the kind of topics you submit here. Thanks for the post. Your paintings is excellent and that i recognize you and hopping for some extra informative posts. I havent any phrase to appreciate this put up….. Virtually i am impressed from this post…. The person that create this post it changed into a top notch human.. Thanks for shared this with us. Thank you for a wonderful share. Your article has proved your tough work and enjoy you have were given on this area. Excellent . I love it studying. Wow… I’m going to study this article. I’ll make sure to come back again later… I’m so happy that you simply shared this beneficial info with us. Please live us knowledgeable like this, we are thank you lots for giving absolutely everyone an extraordinarily special possiblity to test hints from right here. 카지노프렌즈

 195. cassino online napsal:

  This post is good enough to make somebody understand this amazing thing, and I’m sure everyone will appreciate this interesting things.

 196. spa near me napsal:

  Based on the principles of zone theory and energy flow, reflexologists aim to restore balance and harmony within the body.

 197. Weight loss is a topic that interests many people as it can have significant impacts on overall health and quality of life. It’s essential to approach weight loss in a balanced and sustainable manner. NTX KETO BHB GUMMIES

 198. Cooling Down: The treatment concludes with a period of relaxation to cool down and rehydrate the body.

 199. JERDONI napsal:

  At Jerdoni, we believe that clothing is not just about covering the body, but a reflection of one’s personality and identity. Our mission is to provide high-quality, comfortable and stylishclothing that empowers individuals to express themselves confidently. As a brand, we strive to create a culture of inclusivity, where everyone feels welcome and represented. We believe that fashion should be accessible to all, regardless of age, gender, or body type. We are committed to sustainability and ethical practices in our manufacturing process. From sourcing raw materials to packaging and shipping, we prioritize the use of eco-friendly and ethical methods. We believe that it is our responsibility to protect our planet and its resources for future generations. Our clothing is designed to not only look good but also feel good. We prioritize comfort and functionality, without compromising on style.

 200. As the premier Goa escorts agency, we pride ourselves on delivering unparalleled experiences that exceed your expectations. We have carefully curated a selection of exceptional escorts who are not only breathtakingly beautiful but also professional, discreet, and committed to providing you with utmost satisfaction.

 201. A thigh massage is focused on the hamstring and quadriceps muscles located at the front and back of the upper half of the leg. A thigh massage involves a range of different techniques that help reduce muscle tightness, relieve pain and increase blood circulation.

 202. This is my first time i visit here. I found so many interesting stuffs in your blog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here keep up the good work. Skin and Gut Gummies

 203. Dr Owais Rafiq napsal:

  As a dedicated Pediatric Anesthesiologist and Child Healthcare Advocate, my mission is to positively impact the lives of children and their families by improving safety, education, and wellness. I am passionate about the fields of pediatric anesthesia, regional anesthesia, and sustainability in healthcare. Beyond my clinical practice, I am committed to advocating for policies and initiatives that support the health and well-being of children, both locally and globally. I believe that every child deserves access to high-quality healthcare and the opportunity to grow and thrive in a safe and nurturing environment.

 204. I am really really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.

 205. The Ink Supplies is a Delaware-based company that specializes in providing high-quality ink cartridge services to individuals, businesses, educational institutions, and more. With a passion for delivering exceptional printing solutions, the company has built a reputation for being a reliable and customer-centric source of ink-related products.

 206. A person may have more reasons for seeking out a deep-tissue massage. These include reducing toxins in the body, relieving stress,

 207. The girls concerned with Connaught Place Escorts Services, have all such competencies to make sure complete period satisfaction for customers. Whatever can be the goals of guys, all are going to be settled being below the steerage of these hot and dreamy babes.

 208. It’s meant to be an incredibly powerful, transformational experience more than anything else. (But if the Big O does happen, who’s going to complain?)

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.