Ulička hanby

Při poslední terapii jsme se s klientkou dotkly strachu z odsouzení. Velmi silná obava z reakcí okolí, blízkých. „Co by stalo, kdyby tě někdo takto viděl?“ položila jsem otázku. „To bych zemřela hanbou.“ Zemřít hanbou. Téma, které mě upoutalo. Připomnělo mi to moje dospívání, i situace nedávné.

Zažili jste někdy situaci, kdy jste měli pocit, že se hanbou propadnete? Kdy jste se cítili tak špatně, že jste se styděli vylézt ven? Že jste měli pocit, že můžete jít pouze kanálama? Že je to naprosto neúnosné, předstoupit před lidi?

Je to nepříjemné. Ale – nezemřete.

Pokud jste takovou situaci zažili – jak se cítíte dnes, když si na ni vzpomenete? Můžete se pousmát, nebo Vám v krku zaskočí knedlíka v koutcích zalechtají slzy? Nebudu se nyní rozepisovat o tom, proč je důležité traumata léčit. Jen upozorňuji, že toto téma souvisí s vaším sebevědomím.

Možná znáte „pouze“ ten strach z možného odsouzení. A ve skutečnosti jste uličku hanby nezažili. Tady mohu nabídnout – pokládejte si otázky – co by se přesně stalo, kdyby..? Co nejhorší by se mohlo stát? Je to skutečně pravda? Dobrý systém otázek Vám váš strach odhalí v plné kráse a nesmyslnosti.

Já jsem v životě několika uličkami hanby prošla. Poprvé před maturitou, kdy na škole nečekaně vznikla obrovská aféra z psaníčka jedné psychicky labilní prvačky. Byla jsem obviněna a odsouzena, aniž bych věděla za co přesně. Mělo to neskutečně rychlý spád. Během jedné chvíle jsem byla premiantka třídy, během druhé černá ovce. Přesně si pamatuji, jak jsem přemýšlela, kudy se dostanu do třídy, aby mě nikdo neviděl, jak přežiju pohled na své učitele. Nezbylo mi nic jiného, než ráno vstát a jít. Bylo úplně jedno, že celá situace byla nesmyslná, nafouknutá a nepravdivá. Vina na mě dopadla plnou vahou. Pamatuji si, když jsem vešla do obrovské jídelny, která po ránu šuměla hlukem, a vše najednou utichlo. Měla jsem pocit, že to vědí úplně všichni. Vím, že jsem se v tu chvíli nadechla, narovnala a prostě šla. Držela jsem masku, že se mě to netýká. Která samozřejmě padla vždy, když jsem dostala do bezpečí svého pokoje a tam jsem brečela jak želva. Asi po pěti letech jsem se náhodně dozvěděla, že další rok byla „prvačka“ vyloučena, protože měla různé vymýšlecí mánie. Byla to lehká satisfakce, ale na mé situaci stejně nic změnit nemohla. Na mnoho let jsem tuto situaci vytěsnila. Úplně jsem na ni zapomněla.

Až dnes jsem si dokázala plně uvědomit, že všechny tyto situace fungovaly v mém životě jako zasvěcení, jako křest ohněm. Zvládnutí těchto chvil mě stálo hodně, ale každá z nich mě utužila.

Druhou situaci jsem zažila na poště. Byla jsem na své vesnické poště přepadena, probíhalo to s fyzickým kontaktem, zůstal mi v tu chvíli z toho pohmožděný krk, s kterým mi pachatel hýbnul, když se mně snažil umlčet. Vylézt druhý den do vesnice bylo pro mě nesmírně obtížné. Bylo to divné, ale styděla jsem se. Cítila jsem na sobě pachatelovy ruce, a když mi jedna hodná sousedka bodře řekla: „Co jste tam na té poště dělali, jste nějak laškovali nebo co?“ Tak jsem se sesypala. Těžko jsem mohla vysvětlit, že jedna věc jsou uloupené peníze, druhá – můj pocit ohrožení jako ženy, když mě muž v masce chytne přes prsa, strká mě před sebou a hodí na zem. Cítila jsem se pošpiněná, a vůbec nezáleželo na tom, že mi nic neudělal. Tehdy jsem mohla pocítit, jak jsou někteří lidi jako sloni v porcelánu. Chodila jsem vesnicí rychle, moc se s nikým nebavila a víc jsem chodila na druhou stranu, do polí a lesů.

Třetí situaci jsem zažila, když jsem z této vesnice odcházela. Vážená paní poštmistrová, bezúhonná manželka a najednou odcházím. Od muže, z práce, od dospělých dětí. Odsouzení matky i otce, mnoha nejbližších přátel a zákazníků. Nebavil se mnou téměř nikdo. Pohledy, zda jsem normální, nejsem v nějaké sektě? Tichá nevyslovená podpora některých žen, které fandily, přály a někdy trochu záviděly odvahu.

Co mají situace společné?

Vždy se objevil človíček, většinou ten, kterého bych vůbec nečekala, který mě podržel. Prohodil slovo, podpořil. Jak se říká – v nouzi poznáš přítele. Když jste ve stavu, že očekáváte už jenom další kopnutí, a přijde někdo, kdo Vás bere stejně jako před tím, kdo Vám naopak v této chvíli vyjádří úctu, jeho podpora je nedocenitelná. Tento človíček se Vám v tu chvíli zapíše tak do srdce, že na to jen tak nezapomenete.

Nezemřela jsem. Prošla jsem dál. S odstupem vidím, jak mě všechny moje prožitky formovaly, zocelily. Naučila jsem se nedbat mínění druhých. Oni stejně nevědí, jak přesně můj příběh probíhá. Já neznám zase ten jejich, proč reagují tak jako reagují. Naučila jsem se hlavně nezradit sebe. Nikdy nevíme, co nám život předloží. Může Vám odejít partner, může Vám padnout firma, můžete zkrachovat, můžete se dostat do závislosti. Můžete zažít cokoliv. Važme si každého dne, kdy nám je krásně, a pokud přijde nějaký propad, nezoufejte – nikdy nevíte, kam to může Váš život nasměrovat. Přes tyto situace rosteme, rodíme se. Pokud jste v podobné situaci teď, nadechněte se a postavte se tomu čelem. Neutíkejte před tím, sobě stejně neutečete. Pak běžte a udělejte první krok.. a pak další…Přežijte jeden den..druhý…Krok po kroku, den po dni…

Magda Křepelková

www.zenyvpohode.cz

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
  1. Edita napsal:

    Děkuji za pěkný článek. Líbí se mi otevřenost, se kterou jste to napsala. Hanba mi přijde jako jeden z nejhorších pocitů, těžko se s ním bojuje. Smutek se odsmutní, vztek vyvzteká, ale co s hanbou? Snad jen z ní odkráčet ven, projít prostě dál, jak navrhujete :-)

  2. Radka napsal:

    Hanba, tohle je pro mě velké téma. Hodně se řídím tím, co by mému chování řekli ostatní. Nevadí mi, pokud si myslí, že jsem trochu cáklá, ale jinak nesnesu jakýkoli pocit odsouzení. Myslím, že nejvíc se na mě v tomhle podepsala učitelka, která používala výchovnou metodu „pranýř“. Provinilec musel stát před tabulí a ostatní se mu hezky na povel zasmáli. Brrr, byly jsme malé děti, neuměly jsme se tomu bránit. Kdysi jsem někomu ublížila ve strachu, co by si o mě ostatní mysleli, kdybych byla s ním. Dnes se stydím za svoje tehdejší chování. Už jsem se omluvila, ale vybírá si to zase jinou daň, protože čas se nedá vrátit.
    Tak, prosím, neubližte někomu hodnému jen proto, že byste tou uličkou hanby museli jít s ním.

  3. all the technical KINGDOM777 solutions and staff we need for 에볼루션 카지노 operators who provide world

  4. dqeLYP napsal:

    evolution korea
    806dqeLYP@“[

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.