Blog / Zdraví našich nejmenších

BabyJeště před pár lety jsem si myslela, že papírové jednorázové pleny jsou úžasný vynález a že je obrovská škoda, že už naše maminky a babičky neměly možnost tuto vymoženost využívat. Dnes, kdy mám 4-letou dcerku a 2-letého syna, už si to nemyslím a jsem naopak ráda, že jsme všichni dříve mohli vyrůstat „v bavlnce“.

Za pohodlím maminek, které nemusejí prát a sušit papírové pleny a za tolik reklamovaným suchým zadečkem našich spokojených miminek, je jedno velké ALE. A tím je zdraví našich nejmenších. Stačí si zjistit, z čeho jsou papírové pleny vyráběny. Většinou se skládají z propustné fólie, nejčastěji polypropylénu, z nepropustné fólie (polyetylénu), nasákavé vložky (většinou jde o buničinu, doplněnou gelovým absorbérem na bázi polyakrylátů), lepicích pásků a gumiček. Všechny tyto chemické látky se při kontaktu s močí dostávají do tělíčka miminka. Navíc gel, který papírové jednorázovky obsahují, sice absorbují tekutinu, takže je miminko v suchu, ale tento gel také zahřívá a tím může dojít k přehřívání pohlavních orgánů dítěte, což je nebezpečné hlavně u chlapečků.

Když jsem si v době mého prvního těhotenství představila, že v těchto plenkách by moje miminko mělo strávit skoro 2 roky života, okamžitě jsem řekla NE.

Po tomto rozhodnutí začal hon po informacích, které „látkovky “ jsou nejlepší, prostě, které si mám z té obrovské nabídky vybrat. Po přečtení názvů látkovek – čtvercové, vkládací, vícevrstvé, jednovelikostní, kapsové, AIO (vše v jenom) se mi zamotala hlava a byla jsem docela bezradná a zoufalá. V jednu chvíli už jsem to chtěla vzdát. Ani po několikahodinovém čtení jsem stále nechápala, jak a do kterých plenek miminko zabalím, jak mám jednotlivé látkové plenky spolu kombinovat. A sama jsem dlouho bojovala s vnitřním hlasem, který se mě neustále ptal na mnoho otázek, na které jsem nebyla schopná odpovědět.

  • Zvládnu to?
  • Nezabere mi to praní moc času, který bych mohla raději věnovat svému miminku?
  • Budu umět tyto plenky používat?
  • Jaké plenky si mám vybrat?
  • Kolik si jich mám koupit?
  • Jak je mám prát?
  • Bude se moci v látkových plenkách miminko pohybovat? Plenky jsou přece jenom objemnější než papírové.
  • Není používání látkových plen přece jenom zbytečně drahé?

To je jenom část otázek, které se mi v době mého prvního těhotenství honily hlavou a na které jsem hledala hodně dlouho odpovědi. Byla jsem zmatená a zoufalá, protože na mnoho otázek jsem nikde odpověď nenašla.

Dcerka se nám narodila a já jsem byla ta nejšťastnější žena na světě. Už v porodnici, když jsem viděla, jak maminky dávají dětem klasické papírové plenky, mě hřál uvnitř krásný pocit, že dávám svému miminku to nejlepší (v porodnici jsem používala eko papírové plenky). Po příchodu domů z porodnice nastal kolotoč a přiznám se, že první týden jsem s přebalováním hodně zápasila. Trvalo to ale jenom týden a přebalování do látkových plen jsem zvládala s přehledem.

Během prvního roku s látkovými plenkami jsem díky mým “látkujícím” kamarádkám (které jsem našla na cvičení nebo plavání dětí) měla možnost vyzkoušet mnoho různých plen od různých výrobců a tak si na vlastní kůži (teda spíše na kůži naší dcerky 🙂 vyzkoušet, jak která plenka saje, schne, jak je která objemná, prostě která nám nejvíce sedí. A protože jsem „látkování“ úplně propadla, založila jsem si internetový obchod, který je zaměřený na prodej látkových plen (www.mimi-natura.cz).

Z velmi častých dotazů maminek, které se na mě obrátily s prosbou o radu jsem zjistila, že nejsem jediná maminka, která měla na začátku zmatek a chaos v látkových plenkách.

Chtěla bych, aby si všechny ženy mohly to nejkrásnější období – těhotenství a mateřství užít v klidu a bez starostí, a proto jsem se rozhodla, všechny praktické informace o látkových plenkách sepsat do jednoho uceleného dokumentu.

V mém E-booku s názvem „Vše co potřebujete vědět o látkových plenách“ naleznete nejenom mnoho praktických informací, ale také mnoho fotek a odkazy na videa, kde vám ukážu, jak se které plenky správně používají.

Milé maminky – vůbec se látkování nebojte, zvládne to opravdu každý!

E-book si můžete zakoupit zde

Radka Hojgrová – autorka E-booku „Vše, co potřebujete vědět o látkových plenách“

www.detske-latkove-pleny.cz

Další články v kategorii

Těhotenství, porody a mateřství Vaše příběhy
Přidejte se do diskuze

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.