Blog / Kouzlo podzimu – co nám říká naše tělo?

Doba užívání si slunných teplých dnů a doslova ohnivé zahřívací energie léta skončila, aby uvolnila místo kouzelnému ač trochu melancholickému období.

 

Podzim – čas sklizně, čištění a úklidu

Každý den jsme překvapeni proměnlivostí počasí, slunce střídá déšť, zamračená obloha se v jediné minutě promění v jasně zářivou duhu a co teprve nádherné barvy listí, které jsou mnohdy dech beroucí. 🙂

Tato rozmanitost a proměnlivost se týká i našeho těla. Po létě, kdy jsme byli obklopeni teplou ohnivou energií si naše tělo musí zvyknout na úplně jiný režim. Stejně jako opadává listí, sklízíme úrodu, připravujeme se na zimu, podobně funguje i naše tělo.

Dochází k procesu čištění, ukládání starých nevstřebaných či odmítnutých záležitostí a citlivějšímu prožívání stresu. To, co jsme zvládli v létě, v žádném případě nezvládneme na podzim, potřebujeme více odpočívat a hýčkat se. Dodávání tělu potřebných vitamínů a minerálů je stejně důležité jako udělat si v sobě pořádek a to vyžaduje respekt ke svým pocitům a potřebám.

Kouzlo podzimu - co nám říká naše tělo?

Není náhodou, že v říjnu je nejcitlivější žaludek, který můžeme jinými slovy nazvat „emočním orgánem“. Není emoce, reakce těla či procesu, který by se nedotkl žaludku a to ať na fyziologické nebo duchovní rovině.

Mluvíme-li o duchovním hledisku, žaludek symbolizuje to, jak dokážeme přijímat. Nejen samozřejmě potravu, ale i dění, situace, lidi a zejména nedostatky naše i okolí. Schopnost přijímat a umět zpracovat, to je to, co bychom měli mít jako první na paměti, když se cítíme oslabeni v oblasti trávicího traktu.

Na funkci tohoto orgánu má silný vliv činnost slinivky a sleziny, ve kterých se zase zrcadlí, jakým způsobem nahlížíme na věci.

Vztekáte se? Jste naštvaní? Rozčilení? Nedokážete pochopit slabosti a chyby svoje i druhých? Na toto vše právě slinivka a slezina velice senzitivně reaguje a zajisté se brání. Naopak láska, pochopení a laskavé nahlížení na situace, sebe a okolní svět jí harmonizují.

 

Jaké potraviny harmonizují žaludek, slinivku a slezinu?

 • téměř vše, co je přirozeně sladké a nepůsobí na žaludek kysele (hrušky, jablka, broskve, švestky, fíky, datle, hroznové víno)
 • dále je výborná dýně, brambory, mrkev, celer, kořenová zelenina
 • zahřívací koření, ale ne pálivé (kopr, petržel, kardamom, koriandr, fenykl, muškátový oříšek, skořice)
 • z bylinek určitě sáhněte po vlaštovičníku, mátě, měsíčku či zeměžluči
 • avšak číslo 1 pro harmonizaci žaludku, slinivky a sleziny je bezesporu rakytník a zázvor

 

Co naopak škodí?

 • zahuštěné polévky a omáčky
 • káva, alkohol, mražené, chlazené nebo naopak horké nápoje
 • antibiotika
 • bílý cukr, bílé pečivo, uzeniny
 • konzumace před spaním a ve spěchu, v klidu si jídlo vychutnejte a vnímejte jeho barvu, chuť, konzistenci…

 

Jak je nejlepší pro žaludek začít den?

Zkuste snídat mezi 7 – 9 hodinou, kdy má žaludek nejvíce energie, je jeho nejaktivnější doba a to pokrmy „zahřívací“ – výborná je jakákoliv obilná kaše nebo teplá zeleninová polévka. Před tím se napijte teplé vody s citronem, aby se hezky nabudila činnost žaludku a metabolismu a poté se pusťte do jídla.

Kdo má problémy s trávicím traktem doporučuji vynechat „chladné potraviny“ k snídani – jogurty, určité druhy ovoce, sýry, mléčné výrobky, světlé pečivo.

 

A jak poznáme oslabení slinivky, sleziny a potažmo i žaludku?

 • opary, afty, problémy s jazykem, krvácení dásní, paradentóza a obecně infekce v dutině ústní jsou prvotním signálem oslabení imunitního systému a disharmonie žaludku (prvotně při konzumování potravy používáme právě dutinu ústní, která je spojena se žaludkem, tedy zuby, dásně, jazyk reagují jako první a to samé je při přijímání problémů a emocí, které musíme zpracovat tzv. „spolknout“ a poté „strávit“)
 • otoky na nohou (zejména oslabení slinivky)
 • nachlazení (oslabení sleziny, které nedělá dobře vlhký podzimní chlad a prostydnutí a jako centrum imunity na to reaguje)

Obohaťte svou stravu o „posilující“ potraviny, které dělají žaludku, slinivce a slezině dobře, uvařte si dobrý rakytníkový či zázvorový čaj s medem a dělejte, co máte rádi.

Krásné podzimní dny přeje

Jana HruškováJana Hrušková
lektorka, celostní terapeutka, tvůrkyně, mentorka

www.vivaenergia.cz

facebook/uzivejme.si

 

 

Další články v kategorii

Zdraví
Přidejte se do diskuze

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.