Jaterní a žlučníková očista

Určitě všechny víte, že játra jsou hlavní čistící orgán těla. Fungují jako takový filtr, který zpracovává všechny jedy a toxiny, které do sebe dostáváme a stará se o to, aby bylo napácháno co nejmíň škody.

No jo, jenže co naplat, když jsou, chudinky, tim čurbesem už tak zanesený, že by samy potřebovaly nějak pomoct? Ha! Naštěstí tu máme skvělou, přírodní detoxikační kůru! :) Nejlepší čas na jakoukoli očistu je sice vždycky na jaře nebo na podzim, nicméně já jsem byla tak netrpělivá, že jsem si jí udělala už teď v létě. :) No a protože to není žádná sranda, tak to dneska bude trochu na dýl …

Játra v těle čarují

Východní medicína často považuje játra za jeden z hlavních zdrojů lidského zdraví i všech nemocí. V Číně třeba odvozují velikou spoustu neduhů, kterýma dnes v západní civilizaci trpíme od tzv. „stojaté krve“, což je stav, při němž nemáme dostatečně čistou a „čerstvou“ krev právě kvůli špatně pracujícím játrům (Pitchford 2002). V těle se potom hromadí škodliviny a je ideálním prostředím pro parazity, všemožný ošklivý bakterie, houby a jiný zviřátka… prostě to v něm vypadá trošku jako v bažině.

Potom máme ještě taky žlučník, což je takový malý váček, který sedí pod játry a shromažďuje se v něm žluč; tekutina z jater, která nám pomáhá trávit tuky. Jenomže v důsledku nesprávné životosprávy se nám v něm často začnou tvořit kameny, které potom blokují průchod žluči dál do trávicího traktu, tlačí na všechno okolo a malér je na světě.

bez názvu

Nemusíte mít zrovna hned žlučníkový záchvat, aby se vám potom špatně trávila potrava a ovlivnilo to právě i funkčnost jater. Doktorka Hulda Clark, která následující očistu vymyslela, dokonce tvrdí, že zanesený žlučník je příčinou nejen zažívacích potíží a alergií, ale třeba i chronických bolestí zad… a vůbec spousta zdravých a chytrých lidí říká, že pokud pro sebe chcete udělat něco vážně hezkýho, potom byste měli následující kůru rozhodně zkusit.

Co to ty kameny vlastně jsou?

Žlučové kameny jsou víceméně krystaly vytvořené z nejrůznějších složek žluči, které se kupí a kupí, až má člověk v břiše balvan. Tak daleko to samozřejmě dojít nemusí, ale běžný člověk prý může mít v těle klidně okolo 2000 – 5000 žlučových kamínků a uvádí se, že pokud jich během očisty vyloučíte víc jak 200, měli byste celý proces během následujících 6-8 týdnů zopakovat.

Ideální stav je prý napočítat okolo 20 kamenů.

Ale pozor! Ne všechno, co se ve vás totiž při očistě pohne, jsou „opravdové“ žlučové kameny, které se vám v těle léta hromadí. Postupně se totiž přišlo na to, že valná většina z toho, co z vás odejde, jsou „jen“ žlučové a cholesterolové krystalky, které se vám v těle vytvoří přes noc přímo během detoxu.

Tzn. veliká část z těch údajných 5000 kamenů je pravděpodobně pohyblivých, resp. prostě se utvoří a pak zase vstřebají, a tak pořád dokolečka. Nicméně dobrá zpráva je, že pokud v sobě opravdu máte i kameny usedlíky (jakože to je hodně pravděpodobné), potom se během téhle očisty šetrně zbavíte i jich. Takže hurááááá! :)

Pro a proti detoxu:

+ trvá jen asi 24 hodin

+ nemusíte držet žádný náročný půst

+ bezpečnost

+ údajně je to jedna z nejúčinnějších očist jater a žlučníku vůbec

+ jiná přírodní cesta jak se zbavit žlučových kamenů, než tahle, víceméně není

+ pročistíte se a můžete se zbavit i chronických neduhů

– ta epsomská sůl je fakt humus! :)

– může se vám v průběhu dělat trochu nevolno

– druhý den je potřeba pohybovat se v doběhové vzdálenosti od WC… :)

Kdy očistu nedělat:

Ještě než začnete nadšeně plánovat, kdy do toho skočíte po hlavě, tak je potřeba vědět, kdy naopak neskákat. :) Tenhle detox je všude uváděný jako jeden z nejbezpečnějších vůbec, nicméně pořád je to pro tělo určitý druh zátěže, takže se mu vyhněte pokud:

  • jste nemocní
  • máte nějaký zánět nebo infekci
  • Názory jestli je očista vhodná pro těhotné, se dost liší. My si ale myslíme, že je lepší počkat, než bude rybátko na světě, protože jakýkoli detox je pro tělo přece jen zátěží a těch 9 měsíců už se to nezblázní.:)

Příprava:

Kůru je si nejlepší naplánovat na někdy, kdy víte, že budete mít klid. Počítejte s tím, že v den D budete potřebovat volné odpoledne, přičemž se všechno spustí v 18:00 a do hajan se jde už ve 22:00. Druhý den si potom nechte volný tak, abyste se mohli flexibilně přizpůsobovat občas poměrně nevyzpytatelným potřebám svého těla…:))

Proto, aby očista proběhla tak, jak má, je ale několik dní dopředu potřeba dodržovat pár věcí.

7 dní předem:

Začnětě si šetřit játra i žlučník a buďte na sebe hodný. Z toho vyplývá následující:

  • Vynechejte tučnou, těžkou stravu. Nejezte nic smaženého, omezte příjem mléčných výrobků a tlustého masa.
  • Jezte víc vlákniny. Pročistí vám střeva, což se vám bude hodit.;)
  • Dlabejte hlavně zásadotvorné potraviny, což je mimochodem dobrý dělat pořád, celej život a už nikdy jinak! :)
  • Vyhněte se alkoholu a omezte kafe
  • Nejezte žádný blevajzy, o nichž víte, že jsou nezdravý, a který určitě jako správný rybičky stejně vůbec nejíte, takže vám to sem ani nemusim psát!:)

5 – 4 dny předem:

  • Omezte příjem i těch zdravějších tuků jako jsou třeba ořechy nebo avokádo
  • Pijte 1x denně sklenici jablečné šťávy, ta totiž pomáhá žlučníkové kameny rozmělňovat, aby se vám potom třeba někde nezasekly. Chce to nejlépe domácí mošt přímo z odšťavňovače a nebo si sežeňte 100% čerstvou šťávu (většinou ji mají v obchodech se zdravou výživou). Džusy z obchodů nekupujte, jsou z koncentrátu a plné cukru.

Postup v den očisty:

U tohohle detoxu je prý extrémně důležité načasování. Proto respektujte uvedené hodiny a snažte se jednotlivé fáze nezpožďovat o víc než 15 minut.

Epsomská sůl působí jednak projímavě a druhak pomáhá kameny rozmělňovat tak, aby se po cestě nikde nezasekly. Olivový olej se šťávou potom působí jako „nakopávač“ celého procesu, kdy se uvolní velké množství žluči najednou a kameny se tak rozpohybují.

Tip: k tomu, aby z vás všechno mohlo odejít v klidu a míru, je dobrý mít čistá střeva. Proto pokud máte přístup k hydrocolon terapii, tak si na ní s nějakým předstihem zajděte a nebo si kupte v lékarně to, čemu se odborně řiká „irigátor“ (stojí asi 170 kč) a lidově klystýr. :) Můžete si ho klidně udělat doma, dokonce se to i jednou za čas doporučuje (Pitchford 2002). Návod jak na to, najdete třeba tady a poměrně názorná (ale zase ne moc, nebojte!!:)) ukázka je třeba tady, i když jenom v angličtině.

Co budete potřebovat:

  • 4 polívkové lžíce epsomké soli (síran hořečnatý), mají ji v lékárnách
  • 3 x 250 ml (750 ml) vody
  • 125 ml olivového oleje (je lepší nějaký lehčí, aby vám nebyl moc těžký do břicha, ale určitě extra vergine, žádný levný olej na smažení nebo tak něco! Ty bývají přepálené a mají spoustu volných radikálů)
  • 125 ml šťávy z 1/2 růžového grepu nebo z několika citrónů (pokud je máte v lednici, tak je vyndejte, budete je potřebovat v pokojové teplotě)

detox organismu

Ráno začněte sklenicí moštu a lehkou, dobře stravitelnou snídaní s minimálním obsahem tuku. Ideální je třeba ovesná kaše s ovocem nebo nějaký ovocný smoothie, ale bacha, žádné mléko, máslo ani nic takovýho. Tím, že nebudete jíst nic tučnýho se vám totiž v těle nahromadí žluč, vytvoří v játrech tlak a díky tomu se potom zbavíte víc kamenů najednou. I k obědu si proto dejte něco malýho a lehoučkýho, pohankovou kaši, kuskus s vařenou zeleninou nebo tak něco. Žádné maso a nic tučného. Po 14:00 už nic nejezte ani nepijte, protože byste si tím mohli pozdějc přitížit.

  • 14:00: Připravte si solný roztok. Do 750 ml vody rozpusťte 4 polívkové lžíce epsomské soli a buďte rádi, že zatim nevíte, jak to chutná!:D Na některých stránkách doporučují přidat trochu citronové šťávy, jinde vodu úplně nahrazujou jablečným moštem… ale já jsem na tyhle bezva vylepšováky bohužel přišla pozdě, takže jsem se držela vody.:)
  • 18:00: Odlijte si 185 ml vody se solí a vypijte svojí první dávku. Upřímně říkám, že tenhle lektvar je asi ta nejhnusnější věc, jakou jsem kdy pila. Vsadím se, že hrneček vám už nikdy nebude připadat tak bezedný. :D Nicméně útěchou vám budiž to, že to stojí za to (fakt!) :)! Po dopití se můžete napít trochy obyčejné vody a nebo si vypláchnout pusu.
  • 20:00: Je čas na druhou dávku (zase 185 ml) epsomké soli. Kyžtak myslete na to, jak bude zítra ráno váš žlučník veselej a půjde to hned líp!:))
  • 21:30 – 21:45: Připravte se, že za chvilku půjdete do hajan a tak dodělejte všechno, co potřebujete a šup do pyžámka!:) Potom v dobře uzavíratelné sklenici pořádně protřepejte 125 ml olivového oleje se 125 ml grepové nebo citronové šťávy tak, aby vám vznikla kompaktní emulze. Ale JEŠTĚ TO NEPIJTE!
  • 22:00: Teď je teprve čas na lektvar č.2. Vezměte si sklenici s olejem a šťávou k posteli a ve stoje emulzi vypijte. Po tom hořkém očistci to bude překvapivě příjemná zkušenost, slibuju! ;) Nemělo by vám to zabrat víc než 5 minut. Jakmile dopijete, jděte si co nejrychleji lehnout. Tohle je podle Dr. Clakové zcela zásadní, prostě čím dřív budete v posteli, tím líp.

Položte se na pravý bok, stulte se do klubíčka, kolena u hrudníku a snažte se takhle ležet nehnutě alespoň 20 minut. Představujte si, co se ve vás asi zrovna děje, jak se tam všechen ten čurbes hejbe a mějte z toho radost.:)) Možná pocítite, jak se vám žlučníkové kameny uvolňují a začínají putovat tělem, nicméně oni se díky epsomské soli rozpouští (netrpěli jste zbytečně!:), takže taky nemusíte cítit nic. No a pak už jenom dobrou nóóóóc! :)

Pozn.: Ideálně by se prý člověk neměl v noci moc hemžit, měl by spát dobře a v klidu. Já jsem se hodně budila, protože mi někdy kolem 2:00 bylo trochu špatně, a tak jsem se pořád převalovala. Na webu doporučujou vzít si před spaním spolu s druhým lektvarem ornitin, po kterém byste měli spát jako miminko. Jenomže to je růstový hormon a já těmhle věcem prostě ze zásady nevěřím, takže bych si ho nevzala. Nicméně se přiznám, že jsem si nedělala žádnou rešerši a doporučují ho různé zdroje, tak vám to sem radši píšu…

  • 6:00 (druhý den): Ano, tušíte správně, že vás čeká 3. dávka solného roztoku. To je probuzení, co?!:D Kdyby vám náhodou bylo trochu špatně, tak chvíli počkejte a nebo si dejte hrst suchých ovesných vloček a až potom sůl vypijte. Za odměnu pak můžete ještě zpátky do postele.:)
  • 8:00: Hurááááá, je čas posledního 185 ml epsomkého utrpení! Jste šikulky!:) Pokud chcete, můžete si jít ještě lehnout se sladkým pocitem zadostiučinění, ale pravděpodobně vás stejně brzo vyženou náhlé střevní pohyby…:)
  • 10:00: Už zase můžete začít jíst, ale opatrně, buďte na sebe šetrní. Ideální je půst přerušit další sklenicí čerstvé jablečné šťávy a za půl hodiny potom si dát nějaké ovoce nebo obyčejnou ovesnou kaši. S postupem dne můžete začít jíst normálně, nicméně stále platí, abyste žlučník zbytečně nenamáhali (tzn. nejezte nic tučného a pozor na česnek).

Uděláme kamínkům pááá pááá!

No a jak by to mělo celý vlastně dopadnout? Jak už jsem naznačila v předešlém popisu postupu, měly by z vás druhý den po začátku kůry začít odcházet žlučové kameny a kamínky. Poznáte je tak, že na rozdíl od zbytku obsahu střev, který klesne na dno mísy, plavou a budou mít zelenkavou až khaki barvu. Budou se taky hodně velikostně lišit. Já jsem měla pár kamenů velkých asi jako fazolky a pak hodně maličkých, ale některé můžou dosahovat i několika cm. Každopádně se budete určitě divit, kolik jste toho v sobě měli a už jen z toho vědomí, že teď je to pryč, vám hned bude hej!:)

žlučníkové kameny

Některé zdroje uvádí, že při chronických onemocněních, alergiích, přertvávajících bolestech zad, apod. je potřeba vyloučit minimálně okolo 2000 kamenů, abyste pocítili nějaké zlepšení stavu. Jinde ale píšou, což mi příjde rozumnější, že na počtech zase tolik nezáleží, protože důležitý je to, jak se po očistě cítíte.

Mělo by vám být obecně líp, symptomy, ať už jsou jakékoli, by měly polevit. Pokud se tak nestane, potom se kůra doporučuje za 6-8 týdnů zopakovat. Někdo totiž může mít kamenů fakt hodně a všechny se při prvním pokusu nemusí dostat ven.

Závěr (rybíma očima):

Musím říct, že mě tahle žlučníková očista celkově poměrně nadchla. Naštěstí žádnýma chronickýma obtížema netrpím, takže jsem do ní šla víceméně ze zvědavosti, a proto, abych viděla, jestli se mi trochu nezlepší pleť. Je nenáročná, rychlá a hodně efektivní (i efektní ;)). Když totiž před sebou vidíte ty svoje kameny, tak ať už je to vlastně cokoli, co z vás odešlo, dodá vám to silný pocit zadostiučinění a okamžitýho ozdravení a to je podle mě nakonec možná to nejdůležitější.

Po 14 dnech od očisty mám opravdu lepší pleť (i když to může být dáno spoustou různých faktorů) a rozhodně mi přijde, že mám víc energie. Je mi prostě dobře a určitě detox za těch pár týdnů zkusím znova. :)

Karolína Dobrovská

ZDROJ:

Curezone.com

Healthbliss.net

Pitchford, P. 2002. Healing with WholeFoods: Asian Tradition and Modern Nutrition; Third Edition. Berkeley: North Atlantic Books.

Blog Ženy ženám je prostorem pro inspirativní články našich lektorek a dává prostor také dalším autorkám ke sdílení svých zkušeností. Společně se tak můžeme dělit o rozmanitou ženskou moudrost a každá z nás se může stát ženou, kterou chce ve svém životě vidět.
Komentáře
  1. Eva napsal:

    Asi to zkusím, ale je to vhodné při kojení. Mám už tedy skoro 2leté dítko:-)

  2. Petra Seidlová napsal:

    Ahoj rybičko, popravdě já jsem z téhle očisty moc nadšená nebyla. Měla jsem hlad jako vlk, protože jsem si předtim čistila střeva šankou a jaterní očistu jsem dělala podle receptu, kde se od rána pila už jen jablečná šťáva. Nakonec ze mě zelené kuličky ani nechtěly jít, ačkoli jsem se ze záchoda nehnula, ale prostě byly v nějakým záhybu (pomohl až klystýr a já už hlady šilhala).
    No, na ekzém mi to nepomohlo, tak ještě nevím, jestli budu opakovat. A ještě jiný trik na roztok s epsomskou solí je pít to brčkem. Mějte se pěkně

    • Jarka napsal:

      Milá Petro, mám zkušenosti, že ekzém zmizí do tří měsíců po vysazení pšenice ze stravy, ale vysazení na 100%. Pokožka bude hladká a krásná jako dětská prdelka, všechny flíčky zmizí a také to prospěje dalším zdravotním problémům a orgánům v těle. Hodně štěstí

  3. xxx napsal:

    Moc děkuju za tento článek! Přesně něco takového jsem hledala. Narazila jsem i na toto https://zivotavyziva.cz/regenerace-jater/, kde jsou uvedeny přímo léky na detoxikaci jater. Myslím, že by to také nemuselo být špatné a pro někoho přímo vhodné. Já jsem ale hledala něco více přírodnějšího a tohle je ono, určitě to vyzkouším.

  4. Janča napsal:

    Taková očista je podle mě důležitá hlavně na jaře. My třeba s příchodem jara řešíme očistu prakticky všeho. Jak naši osobní, vnitřní, tak věcí, které máme doma. Například s autem takto každoročně jezdíme do servisu. Nebo manžel takto posílá svůj kompresor na servis šroubových kompresorů.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.