Blog / Feng Shui – umění bydlet a měnit svůj život

Feng Shui je spojení dvou slov „vítr a voda“, ale to se dočtete kdekoliv, kde se tohle spojení používá. Já se ale vždy snažím najít ta správná slova, když se mne lidi zeptají: „Co to vlastně to Feng Shui je?

Pokusím se do pár řádků vtěsnat to, co mne už pár let provází každodenním životem. Feng Shui má nejen pro mne každý den připravené nové a nové překvapení, jaká jednoduchá a prostá řešení mohou být na naše složité problémy.

Znovu jsem se musela přesvědčit, že člověk se učí každým dnem, ať má jakékoliv množství vědomostí, a tak i já. Chci začít nový projekt a zapomenu na svoje Feng Shui. Ale pěkně popořádku.

Řeknu k tomu už jenom jednu větu.

Feng Shui je jedna z mála věcí (nebo umění),
které vám zvenčí může pomoci udělat změny vevnitř.

Všichni budete se mnou souhlasit, že prostor kolem nás ovlivňuje náš život. Je rozdíl, jestli žijeme v malé chaloupce na kraji lesa, nebo ve velkoměstě. V paneláku nebo ve vile na pláži. A stejně nás ovlivňuje náš byt, rozestavění nábytku v něm, barvy v pokojích, rozmístnění jednotlivých pokojů, tvary a věci kolem nás a místa, kde leží. Na první pohled maličkosti, že? Na maličkostech ale stojí svět.

Vždy máme dvě možnosti: „Buď život přizpůsobíme našemu bytu my, nebo byt přizpůsobíme našemu životu.“ Můžete si vybrat. Posunout televizi o půl metru, nebo se každý den dívat jak Váš manžel má za nejlepšího kamaráda ovládač od TV. Je to na Vás.

Feng Shui – umění bydlet a měnit svůj život

 

Změňte své okolí a změníte svůj život

Změna, to je to správné slovo vystihující Feng Shui. Jakákoliv změna ve vašem bytě Vám pomůže změnit kousek vašeho života. Pamatujete se, jak jsem napsala, že jsem se nebyla schopna rozhýbat k začátku nového projektu, protože jsem zapomněla na své Feng Shui? To je ono. Neudělala jsem žádnou změnu a ve „starém“ (ne věkem) nejde začít nic nové. Něco těžkého? A neděláme to denně? Když si na první rande koupíme novou halenku nebo s odchodem partnera měníme účes? A co naše noční ženské intuitivní přesuny nábytku…

 

Takže můžeme pěkně spolu udělat první krok…

Představte si váš byt. A představte si, že váš byt je jako vaše tělo a vchodové dveře jsou ústa, kterými stále nosíme nové věci dovnitř. Jak dlouho? Kolik let už vnášíme jeden kus za druhým a kdy naposledy jsme něco, kromě odpadkového koše, vynesly? A teď si představte, že by VÁS nikdo stejnou dobu nepustil na toaletu. Jak byste se cítily? Hm, tak přesně se cítí váš byt.

Pro nové věci, nový život, nového partnera nebo novou práci, musíme udělat v bytě místo.

 

Projděte celý byt a vyházejte všechny nepotřebné věci

Když mne moji učitelé před lety postavili k tomuto úkolu, říkala jsem si, že žádný problém. Bydlela jsem ve svém bytě jen pár měsíců, co takového se mohlo nahromadit? Věříte, že jsem se nestihla divit, když byl najednou plný kontejner? (a ne jeden)

Začněte ve skříni. My ženy vždy tvrdíme, že nemáme co nosit a naši chlapi nevěřícně kroutí hlavou nad našimi přeplněnými skříněmi. Jenomže my máme pravdu, jenom ji ještě ukázat mužům. Když teď otevřete skříň a podíváte se do ní jako by byla někoho jiného, asi budete mít stejný názor jako váš muž 🙂

Feng Shui – umění bydlet a měnit svůj život

Použijme tedy léty ověřenou tzv. kolíčkovou metodu. Vezměte si košík s kolíčky a na každou věc, kterou jste neměly rok, dejte jeden kolíček. Dva roky, dva kolíčky. Zakrátko kolíčky dojdu a vy máte dvě možnosti. Buď „okolíčkované“ věci vyhodíte a pokračujete (kolíčky dáte z věcí dolů), nebo jdete koupit další kolíčky. Já doporučuji podle vlastních zkušeností, že to, co jste neoblékly rok, už neoblečete nikdy, ale pokud vám je věcí doopravdy líto, začnete v prvním kole vyhazovat „vícekolíčkové“ věci.

Je pravda, že i mně bylo líto všechno vyhodit, protože mnohé věci z toho byly nové, tak jsem pozvala holky a nechala je vybrat si věci, které se jim líbí a zbytek šel z domu ven. U oblečení dávám velký vykřičník na věci, které jste nosily v těžkém období jako je např. úmrtí někoho blízkého, rozchod s partnerem, neúspěšné zkoušky. V tomto oblečení je uskladněna všechna energie z tohoto období a sami musíte uznat, že to není nic, co byste chtěly mít nadále v životě. Pokaždé, když znova oblečete danou věc, se hlouběji a hlavně znovu vracíte do nálad v tomto období. Je to potřebné?

Další pikantérií jsou svatební dary, hlavně v starších generacích, kdy bylo běžné dostat tři žehličky apod. Je na čase se zamyslet, co všechno doopravdy potřebujete a používáte. Pomalu projděte byt a všechny nepoužívané, z místa na místo překládané věci buď věnujte nebo se jich jednoducho zbavte.

 

Vím, že vás čeká těžký úkol

Znám všechna úskalí a chvíle, kdy každou z věcí držíte v ruce a smutným pohledem přemýšlíte, jestli i toto patří do kategorie, která má jít do popelnice. Proto vás prosím, nerobte nic násilím. Pokud vás Feng Shui zaujme a začnete s ním doopravdy žít, tak se toto stane vaší každodenní součástí.

Říká se, že pomalu dále zajdeš a hlavně když zjistíte, že se vám po tomto uklízecím „trápení“ lépe dýchá nejen v bytě, ale i v životě, začnete to dělat s radostí. Uvolnily jste množství místa pro příchod nových věcí a možností do vašeho života. A časem naučíte své přátele a kamarády, že jako dárek místo různých sošek, váziček a podobných drobností jsou lepší „konzumní“ věci.

Teď budu všem držet palečky při prvním krůčku, protože ten sice nevypadá, ale je nejdůležitější ze všech. Když bude ve vašem bytě a životě „energeticky“ místo, pak všechny přesuny nábytku, změny barev, bude doopravdy možné vidět na vašem životě.

 

Zuzana Micháliková

www.michalikova.cz

Další články v kategorii

Inspirace
Přidejte se do diskuze
 1. Jolana napsal:

  Děkuji za připomenutí známého. Zase se mi potvrdila stará dobrá rada OPAKOVÁNÍ JE MATKA MOUDROSTI.
  S fengshui už žiji řadu let. Za tu dobu se mi hodně vylepšil život. Zajímavé je, že po uspořádání bytu podle fengshui mě opustili známí, kteří mě spíš odebírali energii. Dodnes nevím ani jak, tak nějak se přestali sami ozývat a bylo to. Jsem přesvědčená, že to zařídila energie v mém bytě, která jim přestala vyhovovat a mě ochránila. Ano, musela jsem něco udělat. Uklidit, přestavět nábytek, takže úplně samo to vlastně nebylo.
  Zajímavé je, že potom začali přicházet do mého života jiní lidé, pozitivní. A s těmi, kteří pro mě nebyli prospěšní se třeba nedařilo sejít, něco jim znemožňovalo nás navštívit. Nic zlého se jim nestalo, ale třeba na poslední chvíli jim vypadlo hlídání, nebo z nějakého jiného důvodu setkání zrušili.
  Koho pozitivní energie pustila přes náš práh se cítil v našem domě výborně. Říkali, že je zde útulno a cítit pohoda domova.
  Tak teď je na čase abych šla provětrat své skříně a udělat v nich prostor. Přechází jaro v léto, nová energie, nové přírůstky tak ať mají místo kde se jim bude líbit.
  Jolana Novotná

  • Sona napsal:

   U nás to vůbec nefunguje, udělala jsem velmi radikální změnu, zrušila jsem manželské postele, které nám nebyly k ničemu, a v ložnici mám svůj pokoj s jednou postelí jednou úzkou skříní, psacím stolem a žehicím prknem. jinak v pokoji nemám kromě židle už nic, dřív tu měl manžel spoustu krámů , elektroniky a všechno co se mu nehodilo do jeho pokoje , strčil do ložnice, vyhodila jsem mu všechno, přesto je atmosféra spíš ještě horší a nikdo k nám chodit nechce i nadále.

   • Klára napsal:

    Soni, normálně komentáře nepřidávám, ale jelikož se feng shui věnuji a chci tím pomáhat druhým musím na tvůj komentář reagovat. Zřejmě si feng shui pochopila špatně. Moc dobře nechápu jedna postel, jedna skříň a kde je manžel? Chápu správně, že žijete spolu, ale přitom odděleně? Chcete žít spolu dál jako přátelé v harmonii? Nebo jako pár? Určitě není řešení jedna postel a jedna skříň! Tímto bych řekla, že jsi se spíše izolovala a je dost možné, že i od lidí. Není to jen o tom vyházet všechny věci. Je to mnohem složitější a přitom jednoduché. Zkus se nad tím více zamyslet jedna postel, jedna skříň apod. Pokud by jsi chtěla pomoct můžeš mi napsat a nebo se poraď s někým blízkým kdo feng shui opravdu rozumí.

 2. Jarmila napsal:

  Jolanko děkuji,to co jste řekla je velká pravda,jen jsem na ni trošku pozapomněla,nebo né pozapomněla,ale nechce se mi do toho přebírání,hned jak se zvetím se do toho pustím-ještě jednou vám děkuji a zdravím Jarmila

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.