Blog / Biologická zima a potřeby našeho těla

Beautiful blond nude woman with rose

První sníh jako vločky čistoty, klidu a přicházející zimy nás již obdarovaly. Vzduch je čím dál chladnější, zemitější a silnější. Naše plíce se čistí a je dobré pobývat co nejvíce venku. Od poloviny listopadu totiž pro naše tělo zima již začala a to ta biologická. Co to přesně znamená?

Podíváme-li se na to, jak reaguje příroda a jak fungují zvířata v tomto ročním období, je to pro nás lidi krásná inspirace, které bychom se měli držet. Přesně tak jako naši zvířecí kamarádi a příroda sama, tak bychom se měli chovat, abychom byli zdraví, fit a v harmonii.

Příroda je nyní poklidná, v moudré tichosti čerpá energii z Matky Země, kterou si střádala po celý rok, aby ji teď mohla zužitkovat a plně využít pro strávení zimy. Ani zvířata nevykazují moc akce a nasazení. Respektují své přirozené nastavení a cykly celého roku.

 

A jaké cykly to pro nás lidi jsou?

  • Jaro – nový zrod, změna, růst něčeho nového, svěžího, dynamika a akce.
  • Léto – období plné energie a slunce potřebné pro rozdmýchání a aktivace všeho, co se na jaře zrodilo.
  • Podzim – sklízíme plody našeho snažení a připravujeme zásoby, zároveň je to doba úklidu.
  • Zima – doba absolutního klidu, odvrácení se od aktivity, náhled dovnitř, do sebe, hýčkání svých sil a rezerv, rozpuštění toho, co již nepotřebujeme.

Pro nás ženy je krásným zrcadlem náš měsíční cyklus a procesy, které se v ženském těle odehrávají. A to jak fyzicky, tak i emocionálně. Jaro jako předovulační období se všemi schopnostmi a vlivy, jaké na jaře pociťujeme intenzivněji. Léto jako plná ovulační fáze, podzim je mystické předmenstruační období a čas puštění, klidu a hloubání, tedy zima jako menstruační období.

Tyto přírodní a přirozené zákony byly vždy ctěny přírodou, zvířaty a lidmi v dobách našich dávných předků. Nicméně za posledních pár generací se to jaksi změnilo. Civilizovaný uspěchaný svět nemá čas zaobírat se tím, zda je zima nebo jaro. Potřebuje v zimě stejný výkon jako na jaře, chce vydělat a fungovat co nejvýkonněji.

Všichni tu hrajeme hru, kterou kdysi dávno kdosi vytvořil, a my v ní pokračujeme a ani nevíme proč. A teď záleží na nás, zda tuto vlastně virtuální hru budeme dál hrát i my. Píši záměrně slovo „virtuální“, protože vlastně není skutečná, je to jen projekce naší mysli a my jí kdykoliv můžeme změnit, stejně jako celý náš život. Výběr je jen na nás. Máme-li se opravdu rádi a ctíme své tělo, budeme ctít i své vlastní biologické řády.

Teď trochu více prakticky 🙂

Musíme pracovat a postarat se o mnoho věcí že? Tak jak tedy? Nemůžeme přece na celou zimu všeho zanechat a jen odpočívat. Netvrdím zde, že bychom se měli na několik měsíců schovat do roubené zasněžené chaloupky a jedinou činností by bylo jemné hloubání svého nitra. K tomu kreativní tvoření, krmení své duše věcmi a zážitky, na které nebyl celý rok čas, obstarání si něčeho dobrého k jídlu a pravidelná procházka. Nebylo by to sice vůbec špatné, ale asi by si to mohl málokdo dovolit. Ale pokud by to šlo, jděte do toho :). Budete fit, vitální, celé tělo bude blažeností zářit a vy s ním.

Pro většinu ostatních. Vedle pracovních a rodinných povinností, je dobré zařadit do programu i tzv. příjemné osobní povinnosti, jejichž náplní bude hýčkat jen samu sebe. Využijte alespoň víkendu co nejefektivněji pro vás samotné a to mít pár hodin plně pro sebe. Čtěte, malujte, meditujte, tančete, tvořte, obraťte svou pozornost od vnějšího světa zejména k tomu vnitřnímu. Promlouvejte samy se sebou, hýčkejte se, choďte na procházku a na masáže častěji než v létě. Dbejte na zemitější a hutnější potraviny s dostatkem zemité zeleniny, bylinek a jako malý typicky zimní prohřešek kvalitní červené víno s pravou hořkou čokoládou. A uvidíte, jak si pak celou zimu užijete :).

Na začátku zimy je nejvíce ohroženo tlusté střevo. Vedle rad lékařů na úpravu stravy, kdy bychom měly dbát na větší příjem vlákniny, zeleniny, jíst méně masa a vyvarovat se kouření, nám samozřejmě tlusté střevo vypovídá o funkci vstřebávání a vylučování. A to nejen potravy a všech potřebných látek, ale zejména všech našich zážitků a vzpomínek. Tlusté střevo je místo, kde vstřebáváme vzpomínky a archivujeme minulost. Přijmout, poděkovat a nechat odejít. Vzpomínat jen v dobrém a s odpuštěním na cokoliv v našem životě. To je to správné prostředí pro zdravé tlusté střevo a vylučování obecně.

Mimo jiné velice silně reaguje na vysoké přehnané požadavky nás samotných a jiných lidí na naši osobu. Minulá zloba, nezpracovaná křivda, tendence tzv. přehrabovat se v minulosti a vinit za vše ostatní je to, na co je naše tlusté střevo velice citlivé.

Malé děti, jež jsou ve stresu, je na ně vyvíjen velký tlak, mají pocit zbytečnosti, a že musí být za každou cenu vítězi, mají průjmy. Dětský průjem vypovídá o nešťastném dítěti. Dítě tím zhmotňuje to, co je v rodině nebo i ve škole nevyřčené jakoby schované, ale dítě to cítí mnohem intenzivněji než dospělý. Nedokáže to zpracovat a tlusté střevo trpí.

Obdobně je to i s námi v různých aspektech našich životů. Něco nás dusí, neumíme odpustit, cítíme křivdy či i viny (to je zase oblast konečníku), vyčítáme, nepokorně žijeme, nedokážeme s láskou a pokorou pustit, vyloučit a přitom zanechat ten správný minerál v našem těle i duši a to v podobě poznání. To vše je posléze negativní podpůrná půda pro záněty a později karcinomy tlustého střeva.

Už víte, proč je onemocnění tlustého střeva nejčastější? Zkusme to jinak a učme to jinak i naše děti. Radujme se z maličkostí, každou situaci berme jako zkušenost, poděkujme za ní a pusťme. Jakmile přijdeme na to, jaké poslání a poučení nám to mělo dát, poté už bez problémů můžeme pustit, proto to nechme vyloučit, odejít.

Nemějme vysoké nároky na sebe ani ostatní, jen podporujme a motivujme. Buďme připraveni pomoci a ve všem hledejme jen svá zrcadla a cenné informace pro náš osobní růst. Nejen, že naše tlusté střevo bude zdravé, ale zlepší se i naše vztahy – ti správní lidé zůstanou a ti, s kterými si již nic nemůžeme předat, odejdou. Náš seberozvoj přijde tak nějak samovolně a užijeme si ten život tak jak opravdu máme.

S láskou a přáním krásných zimních dnů,

Jana HruškováJana Hrušková
lektorka, celostní terapeutka, tvůrkyně, mentorka

www.vivaenergia.cz

facebook/uzivejme.si

 

 

Další články v kategorii

Menstruace a měsíční cyklus
Přidejte se do diskuze

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.